Цей день настав!, - і це – 9 листопада 2024 року). Важлива дата для тих, хто вже має або відстрочку, або аргументоване право на її отримання.
До 99% «відстрочок»
були надані саме до цієї дати – 9.11.24.
Автомативчного продовження відстрочки – закон не передбачає).
Верховна Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року. Військовозобов’язані, чиї відстрочки закінчуються до 9 листопада 2024 року, повинні подати заяву на продовження відстрочки.
Чи можуть «вже завтра» мобілізувати особу, яка мала відстрочку до 9.11.24? Формально – ТАК! І , навіть «вангує» - таких випадків буде вдосталь. Такі реалії. Хто має сумніви – розкажіть мені про те, що від цих сумнівів залишилось десь за тиждень)
У який спосіб можна подати заяву про відстрочку і від чого це убезпечує?
Нагадаю, що у відповідності до п. 63 ПОРЯДКУ проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Отже – звертайтесь із належними заявами про відстрочку від призову під час мобілізації - і тільки цей відповідальний крок зробить ваше короткочасне майбутнє більш – менш передбачуваним. ПО суті, сам факт подання належної заяви про відстрочку створює факт «технічної відстрочки» на час розгляду такої заяви.
Вибір опцій, щодо способу подання такої заяви – не великий:
1) Зареєструватись в електронній черзі до ТЦК та СП - і, «під ялинку», якщо дуже пощастить, Вас із заявою приймуть до розгляду. Це реалії.
2) Подати заяву про відстрочку через застосунок «Резерв +». Але ця опція, на сьогодні, ще не відпрацьована, і , наразі, скористатись нею можуть виключно особи із інвалідністю, багатодітні батьки, на утриманні яких перебуває троє та більше людей, та студенти. Крім того, на сьогодні є ще певні технічні обмеження і для цієї категорії військовозобов’язаних.
3) Подати заяву через ЦНАП. Але ця опція тільки для тих міст/регіонів, щодо яких визначено саму можливість таких «походів до ЦНАПу». Механізм таких визначень, як на мене, не врегульований належним чином. Але подекуди – ця опція існує.
4) Подати заяву про відстрочку «рекомендованим листом» - із описом вкладення. І ця опція, як на мене, бути « у цьому сезоні – осінь 24- зима 25» - найбільш поширеною.
Не зайвим буде нагадати, що за нашою практикою, в 90% судових рішень підтверджується право військовозобов’язаних подання заяви про відстрочку засобами поштового зв’язку. Реально – без цієї опції – імплементувати право громадян на подання заяви про відстрочку ( як на мене) – фізично не можливо – не створені інші належні способи адміністрування законодавчої норми.
Знову ж таки, маю переконання, що ефективність реалізації такої опції (подання заяви про відстрочку рекомендованим листом) підвищує співпраця військовозобовязаного із адвокатом, який, у разі відсутності своєчасного реагування з боку комісії ТЦК із розгляду заяв про відстрочки, має право на адвокатський запит ( який має присічний 5-ти денний строк розгляду) та інші дії, які мають сприяти належному адмініструванню цього чутливого питання