Чернівецький окружний адмін суд ( рішення від  5.05.26) «зарубав» чергову спробу «довести у суді» право на подання заяви про відстрочку до ЦНАП – засобами поштового зв’язку.

Чернівецький окружний адмін суд ( рішення від 5.05.26) «зарубав» чергову спробу «довести у суді» право на подання заяви про відстрочку до ЦНАП – засобами поштового зв’язку.

Ми продовжуємо моніторити – чи таки буде бодай судовою гілкою влади врегульована правнича прогалина з порушення прав точно десятків тисяч( а, ймовірно, і сотень тисяч) громадян України, які перебувають за кордоном, та не можуть подати заяву про відстрочку «через Резерв +».

Суд у цьому рішення вказав: що є тільки два способи подання заяв про відстрочки: 1) або через Резерв +  - для тих типів відстрочок, де це можливо, 2) або ОСОБИСТО прибути до ЦНАП)

Очевидним є те, що реалії буття не дозволять навіть над сумлінному громадянину, який відважиться перетнути кордон, банально доїхати до свого улюбленого ЦНАПУ). НЕ ДОЇДЕ Ж!!!

І що робити? От два роки спокійно ідентифікували всі заяви до ТЦК , направлені як засобами класичного поштового зв’язку, так і навіть за допомогою електронної пошти ( із кваліфікованим цифровим підписом!) – А як же ще має бути при «цифровому адмініструванні»?)

Ан – нєт! «А что случілась?».

Тепер всі варіанти ідентифікації у цифровому форматі або через операторів поштового зв’язку – скасовано. Тільки адміністратор ЦНАПУ тепер може зчитати біоритми сердцебиття потенційного «ухилянта»)

Ключове у рішенні суду:

Подання документів засобами поштового зв`язку або особистого відвідування ТЦК та СП не передбачено.

Водночас центр надання адміністративних послуг має можливість сформувати та направити заяву про надання відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації лише у разі особистої присутності військовозобов`язаного.

Матеріалами справи підтверджується, що 18.11.2025 позивач поштовим зв`язком направив на адресу Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради заяву на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 в якій повідомив, що є особою, яка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив оформити йому довідку про відстрочку на військову службу під час мобілізації.

Отже, позивач подав вказану заяву у спосіб, який унеможливив його ідентифікацію (встановлення його особи) працівниками ЦНАПу або шляхом пред`явлення їм оригіналу військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), або шляхом електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу.

Оскільки заяву про надання відстрочки від призову на військову службу позивач подав до центру надання адміністративних послуг засобами поштового зв`язку, а п. 58 Порядку № 560 та Порядок надання адміністративних послуг передбачає лише особисте подання такої заяви через центр надання адміністративних послуг, суд дійшов висновку про недотримання позивачем порядку подання вказаної заяви. Повний текст рішення:

Категорія справи № 600/5995/25-а: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Надіслано судом: 05.05.2026. Зареєстровано: 06.05.2026. Забезпечено надання загального доступу: 07.05.2026.

Номер судового провадження: не визначено

Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року м. Чернівці Справа № 600/5995/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати протиправними дії Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради код ЄДРПОУ: 44668158, щодо відмови у прийнятті, реєстрації/формуванні та направленні на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви від 18.11.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;

зобов`язати Центр надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради прийняти, зареєструвати/сформувати та передати на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяву від 18.11.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, разом із доданими до неї документами.

В обґрунтування позову представник позивача вказував, що позивач особисто подав до Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради (далі - відповідач) заяву з підтверджуючими документами про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв`язку із наявністю матері з числа осіб з інвалідністю та відсутністю інших військовозобов`язаних осіб, та які в силу закону зобов`язані її утримувати.

Отримавши засобами поштового зв`язку заяву позивача від 18.11.2025, відповідач самовільно ухилився від виконання прямого обов`язку, передбаченого ст. 13 Закону «Про адміністративні послуги». Замість передачі документів до компетентного органу, який єдиний наділений повноваженнями приймати рішення по суті заяви (про надання відстрочки або відмову), відповідач протиправно заблокував розгляд звернення на етапі його реєстрації.

Враховуючи наведене, представник позивача вважає, що невиконання відповідачем вимог ст. 13 Закону України «Про адміністративні послуги» щодо передачі документів позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 призвело до порушення права позивача на розгляд його заяви компетентним органом та отримання адміністративної послуги.

За вказаною позовною заявою відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Департамент надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради надав до суду відзив, в якому зазначав, що відповідно до статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» повноваження адміністратора центру надання адміністративних послуг реалізуються виключно у межах адміністративної процедури, ініційованої у встановленому законом порядку. Обов`язок адміністратора щодо прийняття та передачі документів суб`єкту надання адміністративної послуги виникає лише за умови дотримання заявником визначеного способу та форми звернення, передбачених спеціальним нормативно-правовим актом.

Оскільки, п. 58 Постанови № 560 встановлено спеціальний порядок подання документів за відповідною адміністративною послугою, який не передбачає звернення до ЦНАП шляхом поштового відправлення, звернення позивача не призвело до початку адміністративної процедури. У зв`язку з цим передбачений статтею 13 Закону України «Про адміністративні послуги» обов`язок адміністратора щодо передачі документів суб`єкту надання адміністративної послуги у відповідача не виник, а вчинення таких дій поза межами встановленої процедури суперечило б вимогам ч. 2 статті 19 Конституції України.

На переконання відповідач, він не відмовляв у наданні відстрочки та не розглядав питання по суті, так як адміністративна процедура не була ініційована у встановленому законом порядку. Внаслідок цього у нього не виникло обов`язку щодо передачі матеріалів суб`єкту надання адміністративної послуги.

У зв`язку з цим, відповідач вважає, що доводи позивача про обов`язок адміністратора ЦНАП передати отримані поштовим зв`язком документи суб`єкту надання адміністративної послуги ґрунтуються на помилковому тлумаченні статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги», оскільки вказана норма передбачає передачу документів лише у разі їх відповідності вимогам законодавства щодо ініціювання адміністративної процедури.

В свою чергу, на думку відповідача, він діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, інформувавши позивача про належний спосіб подання документів. Він не ухвалював рішення по суті питання надання відстрочки, не здійснював оцінку підстав та не відмовляв у реалізації права, а лише повідомив про необхідність дотримання встановленої процедури звернення. При цьому, позивач не був позбавлений права на звернення за адміністративною послугою, а лише не реалізував його у порядку, встановленому чинним законодавством.

На переконання відповідача, надсилання документів поштовим зв`язком не може вважатися належним способом ініціювання адміністративної процедури за вказаною нормою.

Оскільки позивач обрав спосіб звернення, що не передбачений ні алгоритмом автоматичного надання послуги, ні порядком особистого подання документів, у нього були відсутні правові підстави для ініціювання адміністративної процедури.

Враховуючи викладене, відповідач не вчиняв протиправної бездіяльності, оскільки діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Надання позивачу роз`яснень щодо належного порядку звернення є правомірною відповіддю та свідчить про дотримання ним встановленої законом процедури.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , 23.10.1985 року, перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується військово-обліковим документом із застосунку Резерв+ (а.с. 11).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 579218 та пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , мати позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є особою з інвалідністю II групи довічно внаслідок загального захворювання (а.с. 15, 15 на звороті).

Згідно з Висновком ЛКК № 2452/9 від 01.08.2025, виданим КНП «Міська поліклініка №1», мати позивача за станом здоров`я рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі фізичної особи (а.с. 16 на звороті).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , батько позивача ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.17 на звороті).

У позові представник позивача стверджував, що у позивача є рідний брат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак згідно з нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_2 від 14.11.2025 (реєстровий № 4429), матір позивача, реалізуючи своє право, передбачене ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», обрала саме позивача ОСОБА_1 єдиною особою, яка буде здійснювати за нею догляд та утримання.

В матеріалах справи міститься копія нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_2 від 14.11.2025 (реєстровий № 4429) (а.с .18).

Витягами з реєстру територіальної громади № 2025/016675549 від 11.11.2025 та № 2025/016833905 від 13.11.2025, а також довідкою про склад сім`ї № 114 від 13.05.2024 підтверджується, що позивач та його мати проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14 на звороті, 19, 19 на звороті).

18.11.2025 позивач поштовим зв`язком направив на адресу Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради заяву на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 в якій повідомив, що є особою, яка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив оформити йому довідку про відстрочку на військову службу під час мобілізації (а.с. 21 на звороті).

До вказаної заяви позивачем було додано наступні документи: витяг з військово-облікового документу Резерв+ ОСОБА_1 ; паспорт ОСОБА_1 ; довідку РНОКПП ОСОБА_1 ; свідоцтво про народження НОМЕР_3 ; паспорт ОСОБА_2 ; довідку РНОКПП ОСОБА_2 ; витяг з реєстру територіальної громади №2025/016675549; пенсійне посвідчення № НОМЕР_4 ; довідку до акта огляду МСЕК серія 12 ААГ №579218; заключення ЛКК №2452/9 від 01.08.2025; висновок №2452/9 від 01.08.2025; свідоцтво про шлюб НОМЕР_5 ; свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ; нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_2 від 14.11.2025 №4429; свідоцтво про народження НОМЕР_6 ; витяг з реєстру територіальної громади №2025/016833905; довідку №14 від 13.05.2024; заяву ОСОБА_2 від 18.11.2025; документи які підтверджують повноваження представника.

Вказану заяву позивач надіслав на адресу відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_8 цінними листами з описом вкладення, що підтверджується накладними Укрпошти №5800217818162 від 19.11.2025 та № 5800217818170 від 19.11.2025 (а.с. 21, 21 на звороті).

01.12.2025 адвокат Ювченко А.В. в інтересах позивача направив адвокатські запити до відповідача за вих. №01/12-Б-2 від 01.12.2025 та ІНФОРМАЦІЯ_3 за вих. №01/12-Б від 01.12.2025, в якому просив повідомити результати розгляду заяви (а.с. 22 23, 24 на звороті - 25)

За наслідками розгляду адвокатського запиту, 05.12.2025 відповідач направив на адресу представника позивача лист за вих. № Ю-241/16/02-09/194, в якому, посилаючись на п. 58 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, повідомлено про необхідність подачі документів на відстрочку відповідно до вищезазначених вимог чинного законодавства та запропоновано звернутися з відповідним пакетом документів до ДНАП ЧМР (лист ДНАП від 25.11.2025 Б-235/16/02-13/191).

В матеріалах справи міститься лист Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради від 25.11.2025 Б-235/16/02-13/191, із змісту якого видно, що заява позивача з документами про відстрочку залишена без розгляду, оскільки вона подана в інший спосіб, ніж визначено чинним законодавством (а.с. 60).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у прийнятті, реєстрації/формуванні та направленні на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ст. 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Надалі, воєнний стан був неодноразово продовжений і Верховна Рада України щоразу їх затверджувала відповідними законами.

Указом Президента України № 69/2022 Про загальну мобілізацію від 24.02.2022 оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано- Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Укази Президента України про мобілізацію щоразу затверджувала Верховна Рада України відповідними законами.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-XII передбачено зокрема такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

За приписами частини першої статті 39 Закону № 2232-XII призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - № 3543-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Пунктом 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оборону України" визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до ч. 3, 5 ст. 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися:

військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов`язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 23 Закону № 3543-XII для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно із положеннями п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов`язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов`язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч. 4 ст. 23 Закону № 3543-XII).

З 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з п.п. 8 п. 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, Зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

За змістом п. 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 8 Положення № 154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. п. 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних;

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.

Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.

Порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення врегульовано п. 56 67 Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі Порядок № 560, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, п. 56 57 Порядку № 560 встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов`язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.

Пунктом 58 Порядку № 560 встановлено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов`язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Заява повинна містити такі обов`язкові відомості про військовозобов`язаного:

прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності);

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

дату народження;

адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);

адресу електронної пошти;

контактний номер телефону.

До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Адміністратор центру невідкладно засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг формує та передає заяву відповідно до Порядку подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2979), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2025 р. № 1364.

Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (Центральним управлінням або регіональним органом СБУ чи відповідним підрозділом розвідувального органу) не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).

Згідно п. 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Суд звертає увагу, що предметом спору у цій справі є протиправні дії відповідача щодо відмови у прийнятті, реєстрації/формуванні та направленні на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви позивача від 18.11.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації

З матеріалів справи видно, що позивач засобами поштового зв`язку направив до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII.

Разом з тим, відповідач у відповідях на заяву позивача від 18.11.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а також у відзиві виходив з того, що надіслання вказаної заяви поштовим зв`язком не може вважатися належним способом ініціювання адміністративної процедури згідно п. 58 Порядку № 560. Ініціювання цієї процедури передбачає ідентифікацію особи та формування електронної заяви адміністратором виключно в присутності заявника.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2025 № 1364, яка набрала чинності 28.10.2025 та застосовується з 01.11.2025, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, та затверджено Порядок подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок надання адміністративних послуг).

Згідно п. 1 наведеного Порядку, цей Порядок визначає механізм надання громадянам України електронної публічної послуги щодо отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - послуга) шляхом подання заяв в електронній формі через центри надання адміністративних послуг (далі - центри) із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) та отримання результатів розгляду таких заяв в установленому законодавством порядку.

Пунктами 3, 4 Порядку надання адміністративних послуг встановлено, що послуга є безоплатною.

Послуга надається відповідно до статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, пунктів 56-67 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 та Примірного регламенту центру надання адміністративних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08. 2013 № 588, з урахуванням положень цього Порядку.

Обробка персональних даних на всіх етапах надання послуги здійснюється з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Відповідно до п. 5 Порядку надання адміністративних послуг для отримання послуги суб`єкт звернення подає через адміністратора центру заяву в електронній формі (у разі технічної реалізації такої можливості засобами Порталу Дія) на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування суб`єкта звернення на військовому обліку (далі - суб`єкт надання послуги), у якій зазначаються відомості, передбачені Порядком призову.

До заяви додаються електронні копії паперових документів (скановані копії), що підтверджують право на відстрочку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку призову.

Заява подається суб`єктом звернення через центр особисто. Подання заяви представником суб`єкта звернення не допускається (п. 6 Порядку надання адміністративних послуг).

Згідно п. 7 Порядку надання адміністративних послуг заява може бути подана через адміністратора центру після проходження ним електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу, а також після здійснення ідентифікації суб`єкта звернення на підставі документа, що посвідчує його особу, та документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картки платника податків) (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку або інформацію в паспорті громадянина України).

Приписами п. 8 Порядку надання адміністративних послуг обумовлено, що подальше формування заяви припиняється після ідентифікації суб`єкта звернення, якщо засобами Порталу Дія автоматично отримано відомості про те, що суб`єкт звернення уже має подану засобами Порталу Дія заяву про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, щодо якої не прийняте остаточне рішення в порядку, передбаченому Порядком призову.

У випадку, передбаченому цим пунктом, засобами Порталу Дія формується інформаційне повідомлення у форматі, придатному для його завантаження та друку, із зазначенням підстав для припинення подальшого формування заяви та рекомендаціями щодо подальших дій суб`єкта звернення. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру на Порталі Дія, роздруковується ним без використання спеціальних бланків та/або додаткового засвідчення підписом чи скріплення гербовою печаткою та видається суб`єкту звернення (на вимогу).

У відповідності до п. 9 Порядку надання адміністративних послуг за відсутності підстави для припинення подальшого формування заяви, передбаченої пунктом 8 цього Порядку, заява в електронній формі формується адміністратором центру на підставі відомостей та документів, наданих суб`єктом звернення, засобами Порталу Дія автоматично у формі, придатній для сприйняття її змісту, роздруковується та надається суб`єкту звернення для перевірки та підписання, після чого на неї накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, адміністратора центру.

Сформована та підписана адміністратором центру заява блокується для редагування з накладенням на неї кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія.

Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заяві та доданих до неї документах, несуть суб`єкти звернень.

Формування заяви в електронній формі засобами Порталу Дія припиняється у разі, коли зазначені в заяві відомості надані не в повному обсязі та/або не пройшли арифметичний та/або формато-логічний контроль (п. 10 Порядку надання адміністративних послуг).

Згідно п. 11 Порядку надання адміністративних послуг, відомості про суб`єкта звернення (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), що містяться в заяві, невідкладно надсилаються засобами Порталу Дія з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) для отримання/підтвердження відомостей, передбачених абзацом другим цього пункту.

У порядку електронної інформаційної взаємодії з Реєстром автоматично отримуються/підтверджуються відомості про факт перебування/неперебування суб`єкта звернення на військовому обліку громадян України (внесення/невнесення відомостей про нього до Реєстру).

Пунктом 12 Порядку надання адміністративних послуг встановлено, що подальший рух заяви припиняється, якщо у порядку електронної інформаційної взаємодії, передбаченої пунктом 11 цього Порядку, отримано/підтверджено відомості про те, що суб`єкт звернення не перебуває на військовому обліку громадян України (відомості про нього не внесено до Реєстру).

У випадку, передбаченому цим пунктом, засобами Порталу Дія формується інформаційне повідомлення у форматі, придатному для його завантаження та друку, із зазначенням підстав для припинення подальшого руху заяви та рекомендаціями щодо подальших дій суб`єкта звернення. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру на Порталі Дія, роздруковується ним без використання спеціальних бланків та/або додаткового засвідчення підписом чи скріплення гербовою печаткою та видається суб`єкту звернення (на вимогу).

Відповідно до п. 13 Порядку надання адміністративних послуг, за відсутності підстави для припинення подальшого руху заяви, передбаченої пунктом 12 цього Порядку, заява та додані до неї документи автоматично засобами Порталу Дія з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта надсилаються до захищеної системи електронного документообігу Міноборони для наступної передачі суб`єкту надання послуги.

У випадку, передбаченому цим пунктом, засобами Порталу Дія формується інформаційне повідомлення про успішне надсилання заяви суб`єкту надання послуги. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру, використовується для інформування суб`єкта звернення та не підлягає завантаженню, друку та/або видачі. При цьому адміністратором центру надається суб`єкту звернення опис вхідного пакета документів.

Пунктами 14 та Порядку надання адміністративних послуг встановлено, що суб`єкт надання послуги опрацьовує заяву, після чого надсилає засобами Реєстру в порядку електронної інформаційної взаємодії до центру, через який була подана заява, повідомлення про результат такого опрацювання (позитивне рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період або рішення про відмову у її наданні). Інформування суб`єкта звернення здійснюється у порядку та строки, передбачені пунктом 60 Порядку призову.

У разі позитивного рішення:

(оновлений) військово-обліковий документ автоматично формується відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2978), та надсилається до особистого кабінету адміністратора центру на Порталі Дія у порядку електронної інформаційної взаємодії між Реєстром та Порталом Дія;

адміністратор центру не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня надходження повідомлення про позитивний результат надання послуги та (оновленого) військово-облікового документа повідомляє про це суб`єкту звернення, роздруковує такий документ без використання спеціальних бланків та/або додаткового засвідчення підписом чи скріплення гербовою печаткою та видає його суб`єкту звернення.

У разі прийняття рішення про відмову у наданні відстрочки адміністратор центру роздруковує відповідне повідомлення про відмову у наданні відстрочки без використання спеціальних бланків та/або додаткового засвідчення підписом чи скріплення гербовою печаткою та видає його суб`єкту звернення (на вимогу).

Повідомлення про відмову за формою згідно з додатком 7 до Порядку призову з накладеною кваліфікованою електронною печаткою суб`єкта надання послуги також окремо підлягає надсиланню суб`єктом надання послуги технічним засобом електронної комунікації (електронною поштою) безпосередньо на адресу електронної пошти суб`єкта звернення, зазначену в заяві.

Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта з дотриманням вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про захист персональних даних, Про публічні електронні реєстри, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.

Обсяг і структура даних, якими обмінюються суб`єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2023 р., № 11, ст. 721).

У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із дотриманням вимог щодо захисту інформації відповідно до Закону України Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.

З аналізу вказаних норм суд прийшов до висновку, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Кабінет Міністрів України є органом, що визначає порядок оформлення відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Вказаний порядок встановлює, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Адміністратор центру невідкладно засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг формує та передає заяву відповідно до Порядку подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Також за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Отже існує два шляхи надсилання документів для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а саме:

1) автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

2) особисто через центр надання адміністративних послуг подання заяви про відстрочку.

У другому випадку заяву формує та передає адміністратор центру із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг і така заява може бути подано

- після проходження адміністратором центру електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу, та

- після здійснення ідентифікації суб`єкта звернення на підставі документа, що посвідчує його особу, та документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картки платника податків) (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку або інформацію в паспорті громадянина України).

Формування заяви припиняється у разі отримано відомості про те, що суб`єкт звернення уже має подану засобами Порталу Дія заяву про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, щодо якої не прийняте остаточне рішення в порядку, передбаченому Порядком призову. У такому випадку формується інформаційне повідомлення, яке видається суб`єкту звернення (на вимогу).

За відсутності підстави для припинення подальшого формування заяви, заява в електронній формі формується адміністратором центру, роздруковується та надається суб`єкту звернення для перевірки та підписання, після чого на неї накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис.

Подальший рух заяви припиняється, якщо отримано/підтверджено відомості про те, що суб`єкт звернення не перебуває на військовому обліку громадян України (відомості про нього не внесено до Реєстру). У такому випадку формується інформаційне повідомлення та видається суб`єкту звернення (на вимогу).

За відсутності підстави для припинення подальшого руху заяви, заява та додані до неї документи автоматично надсилаються до захищеної системи електронного документообігу Міноборони для наступної передачі суб`єкту надання послуги. При цьому формується інформаційне повідомлення про успішне надсилання заяви суб`єкту надання послуги. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру, використовується для інформування суб`єкта звернення та не підлягає завантаженню, друку та/або видачі. Проте адміністратором центру надається суб`єкту звернення опис вхідного пакета документів.

Отже Порядком № 560 та Порядком надання адміністративних послуг визначений чіткий порядок подання документів для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації і цей порядок передбачає, або створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, або через центр адміністративних послуг.

Подання документів засобами поштового зв`язку або особистого відвідування ТЦК та СП не передбачено.

Водночас центр надання адміністративних послуг має можливість сформувати та направити заяву про надання відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації лише у разі особистої присутності військовозобов`язаного.

Матеріалами справи підтверджується, що 18.11.2025 позивач поштовим зв`язком направив на адресу Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради заяву на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 в якій повідомив, що є особою, яка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив оформити йому довідку про відстрочку на військову службу під час мобілізації.

Отже, позивач подав вказану заяву у спосіб, який унеможливив його ідентифікацію (встановлення його особи) працівниками ЦНАПу або шляхом пред`явлення їм оригіналу військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), або шляхом електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу.

Оскільки заяву про надання відстрочки від призову на військову службу позивач подав до центру надання адміністративних послуг засобами поштового зв`язку, а п. 58 Порядку № 560 та Порядок надання адміністративних послуг передбачає лише особисте подання такої заяви через центр надання адміністративних послуг, суд дійшов висновку про недотримання позивачем порядку подання вказаної заяви.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб`єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством, тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Посилання позивача на тлумачення обов`язку "особисто подати" та "особисто прибути" в контексті застосування Порядку № 560 суд відхиляє як такі, що не є релевантними до спірних правовідносин, оскільки редакція п. 58 Порядку № 560 зазначала змін, які внесені постановою Кабінету Міністрів України № 1364 від 24.10.2025 та застосовуються з 01.11.2025. Зокрема, п. 58 Порядку № 560 більше не передбачає такого формулювання як "особисто подають", а передбачає "особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім`я голови комісії".

Доводи позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах, суд відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.

Інші доводи позивача суд не бере до уваги, оскільки вони не спростовують правомірність дій відповідача у спірних правовідносинах.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, у задоволенні позову позивачу відмовлено повністю, та за відсутності понесення відповідачем судових витрат, судом розподіл судових витрат не проводиться.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 241-243, 246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг м. Чернівці в особі Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 );

відповідач Департамент надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради (вул. Героїв Майдану, 7, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 44668158).

Суддя В.К. Левицький