Чи є обмеження прав на перетин кордону військово – зобов’язаних жінок?
Питання прав військово – зобов’язаних жінок під час воєнного стану я відніс би до «сірої зони» нормотворчості сьогодення.
Насамперед, добре цо існує імперативна норма Закону «Про військовий обов’язок» ( п.11, п.12 ч.1) , за якою - Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
Ключовим у вказаній нормі є два аспекти:
- військово – зобов’язані жінки можуть бути мобілізовані виключно ДОБРОВІЛЬНО,
- мають дотримуватись правил військового обліку.
Щодо крайнього, то всі вимоги Постанови КМУ № 560 від 16.04.24 , з суттєвим виключенням – щодо неможливості мобілізації жінок без їх згоди, в частині оновлення військово – облікових даних та здійснення супутніх дій – стосуються і військово – зобов’язаних жінок.
Щодо вимог «проходження» ( а, читай, - сумнівного, з точки зору розумності дії) ВЛК – думаю, що ця вимога, за замовчуванням, таки «опуститься за дужки», і військово – зобов’язаних жінок, які не виявили бажання мобілізуватись, не будуть силоміць скеровувати на проходження ВЛК.
Реально, «сіра зона» нормотворчості в питаннях «перетину кордону» військово – зобов’язаних жінок. Це питання як не було чітко вивірено до крайніх новацій у Порядку перетину кордону (на кшталт – як маємо чітке визначення щодо неможливості мобілізації військово – зобов’язаних жінок без іх згоди), так ще більш невизначеним ( сірим) залишилось після новаційних змін від 17.05.24 у Постанові КМУ № 57 ( від 27.01.1995 р) «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», за якими:
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
Чи відносяться військово – зобов’язані жінки до категорії «Інших військовозобов’язаних осіб», які НЕ підлягають призову на військову службу під час мобілізації – питання, поза як, зо нормою закону – таки ПІДЛЯГАЮТЬ, але виключно в добровільному порядку. Які будуть трактування цих тонкощів – не відомо. ЗА практикою, здебільшого, в питаннях мобілізації, державні органи трактують закон не на користь мобілізованих, суди, інколи, дещо коригують такий підхід. Чи буде трактування нормативного акту на користь військово – зобов’язаних жінок? , - питання відкрите.
Як на мене, всі питання могли б бути зняті за наявності чіткої норми у правилах перетину, щодо військово – зобов’язаних жінок ( а не заганяючи їх у узагальнення «ІНШІ»).
Адвокат Валерій Макеєв