Чоловік, що має матір – інваліда 1 групи, звернувся до ТЦК про надання відстрочки. Заявою матері підтверджено, що вона не має інших дітей, окрім позивача, і саме позивач здійснює за нею догляд. ТЦК вказав – що для них ЦЕ не доказ) Відмовив. Та суд вказав,
Свідоцтво про народження посвідчує факт народження дитини. А яка така «бумажка, яка над всіма папірцями – бумажка найвищого гатунку», що має посвідчити юридичний факт, що у матері більше дітей не має?
Задачка.
Мати заявника подала Заяву до ТЦК – мовляв, я Гарантую, що у мене більше дітей не має!
ЩАС!, - не переконали.
Чоловік до РАГСУ – мовляв, дайте довідку, що у моєї матері більше не має дітей!, там, резонно, - покрутили пальцем біля чола, та вказали, що таких довідок не дають.
Звісно – чоловік до суду. І суд, резонно замітив, що якщо ТЦК потрібно ДЕСЬ ЯКУСЬ довідку – то нехай сам піде КУДИСЬ та там її і візьме!)))
Погодьтесь, судом завдано Чудовий напрямок руху!
По суті справи:
19.07.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява про забезпечення позову, до подання позовної заяви, в якій заявник просить вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняти будь-які дії щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерство оборони України, про визнання рішення відповідача протиправним та зобов`язання прийняти рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з врахуванням висновків суду.
Ухвалою суду від 22.07.2024 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволено. Вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняти дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №280/6714/24.
В обґрунтування позову зазначено, що його мати є інвалідом I групи, він є єдиною дитиною і інші особи, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані утримувати матір відсутні. Зважаючи на дану обставину позивач просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Однак, відповідач відмовив з тих підстав, що надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків. Позивач вважає, що всі документи надані були відповідачу, у разі наявності сумнівів, відповідач міг провести перевірку, тому вважає відмову у відстрочці від призову протиправною. Просить позов задовольнити.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що на адресу відповідача надійшла заява позивача про «надання відстрочки від призову за мобілізацією на особливий період під час дії правового режиму воєнного стану» відповідно до ст. 23 ЗУ « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідачем прийнято рішення (оформлено протоколом), що надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків, про таке рішення відповідач повідомив позивач листом-повідомленням. Зазначає, що відповідно до норм законодавства чинних на момент виникнення спірних правовідносин, визначено перелік документів, які необхідно подати із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Позивачем не подано всіх необхідних доказів щодо права на відстрочку від призову. Просить відмовити у задоволенні позову.
Заявою матері підтверджено, що вона не має інших дітей, окрім позивача, і саме позивач здійснює за нею догляд (а.с.19).
Однак відповідач листом від 27.06.2024 №3457/2 повідомив позивача про прийняття рішення, яке оформлено протоколом від 21.06.2024 № 1, яким комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомила, що він підлягає призову на військову службу на загальних підставах. Причина відмови: надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків (а.с. 19 зворотній та а.с.69).
У зв`язку з цим, позивач зазначає, що відповідач протиправно без надання можливості на відстрочку від призову, згідно вимог п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» , вручив позивачу повістку №215 МБП, якою зобов`язав його з`явитися 02.07.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою призову на військову службу під час мобілізації.
04.07.2024 позивач самостійно звернувся із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Запорізькій області про надання інформації про наявність чи відсутність у матері інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків.
Згідно відповіді, наданої відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Запорізькій області від 10.07.2024 №28/06.10-01-25, надання інформації про наявність чи відсутність працездатних осіб у особи з інвалідністю органами державної реєстрації актів цивільного стану не передбачено чинним законодавством.
у разі виникнення сумнівів у відповідача щодо права на відстрочку від призову, відповідач має право отримати інформацію про наявність у матері позивача інших дітей, з метою підтвердження або спростування права позивача на відстрочку, самостійно, шляхом направлення запиту до відповідних органів.
Повний текст рішення суду:
Категорія справи № 280/6714/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.
Надіслано для оприлюднення: 08.10.2024. Зареєстровано: 09.10.2024. Забезпечено надання загального доступу: 10.10.2024.
Номер судового провадження: не визначено
Державний герб України
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 жовтня 2024 року Справа № 280/6714/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 )
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 (
АДРЕСА_3 )
про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.07.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява про забезпечення позову, до подання позовної заяви, в якій заявник просить вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняти будь-які дії щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерство оборони України, про визнання рішення відповідача протиправним та зобов`язання прийняти рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з врахуванням висновків суду.
Ухвалою суду від 22.07.2024 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволено. Вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняти дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №280/6714/24.
02.08.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі третя особа-1), Міністерство оборони України (далі третя особа-2),в якій позивач просить суд:
визнати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, прийняте у формі протоколу від 21.06.2024 №1, протиправним, та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позову зазначено, що його мати є інвалідом I групи, він є єдиною дитиною і інші особи, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані утримувати матір відсутні. Зважаючи на дану обставину позивач просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Однак, відповідач відмовив з тих підстав, що надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків. Позивач вважає, що всі документи надані були відповідачу, у разі наявності сумнівів, відповідач міг провести перевірку, тому вважає відмову у відстрочці від призову протиправною. Просить позов задовольнити.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що на адресу відповідача надійшла заява позивача про «надання відстрочки від призову за мобілізацією на особливий період під час дії правового режиму воєнного стану» відповідно до ст. 23 ЗУ « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідачем прийнято рішення (оформлено протоколом), що надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків, про таке рішення відповідач повідомив позивач листом-повідомленням. Зазначає, що відповідно до норм законодавства чинних на момент виникнення спірних правовідносин, визначено перелік документів, які необхідно подати із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Позивачем не подано всіх необхідних доказів щодо права на відстрочку від призову. Просить відмовити у задоволенні позову.
Третя особа 1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) правом на подання письмових пояснень не скористався.
Від третьої особи 2 (Міністерство оборони України) до суду надійшли пояснення щодо позову, у яких третя особа 2 заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що позивачем із заявою про відстрочку не надано всіх документів передбачених Порядком № 560, а саме, копія Акту встановлення факту здійснення догляду за особою від 08.02.2024 №702 не відповідає вимогам Порядку, в частині відповідності вимогам Додатку 8 Порядку. Враховуючи відсутність копії документу, що підтверджує право на відстрочку, та який визначений у Додатку 5 Порядку, як обов`язковий, на адресу позивача направлено Повідомлення від 27.06.2024 за №3457/2 про відмову у відстрочці, згідно Додатку 7 Порядку. Отже, як вважає третя особа 2, комісія прийняла обґрунтоване рішення. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 06.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) та буде розглянута протягом розумного строку, але не більше 60 днів із дня відкриття провадження у справі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертоїстатті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 є сином ОСОБА_2 (батько) та ОСОБА_3 (мати).
ОСОБА_3 розлучилася 24.04.1986 (свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_3 від 08.10.1987) та 03.07.1993 вийшла заміж за ОСОБА_4 та змінила прізвище на « ОСОБА_5 » (свідоцтво про укладання шлюбу НОМЕР_4 від 03.07.1993).
ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджуються копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 02.10.1993.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АД №027689 ОСОБА_6 після первинного огляду встановлено першу групу інвалідності з 07.07.2005 року безтерміново, причина інвалідностізагальне захворювання.
Як зазначає позивач, він здійснює постійний догляд за своєю матір`ю, ОСОБА_6 , яка є особою з інвалідністю 1 групи довічно та потребує постійного стороннього догляду.
Як зазначено у пункті 12 «Висновок про умови та характер праці» довідки до акту огляду МСЕК серія АД №027689 від 07.07.2005, ОСОБА_6 потребує постійного стороннього догляду.
Позивач на підтвердження постійного стороннього догляду за матір`ю, надав наступні докази:
-свідоцтвом про народження позивача;
-пенсійним посвідченням матері позивача;
-актом встановлення факту здійснення догляду за особою від 08.02.2024 №702;
-актом проведення обстеження сім`ї від 04.03.2024 №1044.
Позивач стверджує, що є єдиною дитиною у своєї матері, ОСОБА_6 . Інші особи, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані її утримувати, у матері позивача відсутні.
Позивач зазначає, що так як він здійснює постійний догляд за матір`ю, яка є особою з інвалідністю 1 групи та потребує постійного догляду, відповідно має право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
10.05.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_7 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як особі, яка зайнята постійним доглядом за хворою матір`ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду та з підтверджуючими документами.
13.05.2024 комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 було прийнято рішення про надання заявнику відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як особі, яка зайнята постійним доглядом за хворою матір`ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду. Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації було надано строком до 18.06.2024 (копія відповіді від 17.05.2024 № 3395 про надання відстрочки).
Так як строк, на який позивачу було надано відстрочку, завершився, 18.06.2024 позивач повторно звернувся із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до відповідача.
До заяви були додані зазначені вище документи, а також додатково додано (а.с.17):
копії паспортів та карток фізичних осіб - платників податків позивача та його матері,
копія посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_6 ,
копія свідоцтва про розірвання шлюбу між матір`ю та батьком позивача,
копія свідоцтва про укладення повторного шлюбу матері позивача,
копія свідоцтва про смерть чоловіка матері позивача.
копія пенсійного посвідченням матері позивача;
копія акту встановлення факту здійснення догляду за особою від 08.02.2024 №702;
копія довідки до акта огляду МСЕК серії АД №027689.
Заявою матері підтверджено, що вона не має інших дітей, окрім позивача, і саме позивач здійснює за нею догляд (а.с.19).
Однак відповідач листом від 27.06.2024 №3457/2 повідомив позивача про прийняття рішення, яке оформлено протоколом від 21.06.2024 № 1, яким комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомила, що він підлягає призову на військову службу на загальних підставах. Причина відмови: надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків (а.с. 19 зворотній та а.с.69).
У зв`язку з цим, позивач зазначає, що відповідач протиправно без надання можливості на відстрочку від призову, згідно вимог п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» , вручив позивачу повістку №215 МБП, якою зобов`язав його з`явитися 02.07.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою призову на військову службу під час мобілізації.
04.07.2024 позивач самостійно звернувся із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Запорізькій області про надання інформації про наявність чи відсутність у матері інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків.
Згідно відповіді, наданої відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Запорізькій області від 10.07.2024 №28/06.10-01-25, надання інформації про наявність чи відсутність працездатних осіб у особи з інвалідністю органами державної реєстрації актів цивільного стану не передбачено чинним законодавством.
Також позивач отримав роз`яснення Міністерства юстиції України від 25.08.2023 №112984/19.3.2/11-23, згідно якого видача за заявою фізичної особи витягу з Реєстру щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю (у разі наявності у військовозобов`язаного дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю), а також витягу з Реєстру про відсутність працездатних інших дітей у особи з інвалідністю (у разі наявності у військовозобов`язаного батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю), не передбачена чинним законодавством.
08.07.2024 позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з питання видачі акту про встановлення факту здійснення догляду за матір`ю, ОСОБА_6 .
На час подання позову акт про встановлення факту здійснення догляду за матір`ю позивачу не видано.
У відповіді наданої Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради від 12.07.2024 №01.01-09/6864 зазначено, що неможливо скласти акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) відповідно до постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №560, якщо від територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходили матеріали перевірки заяви до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради .
Тобто, Департамент соціального захисту населення не може скласти акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), якщо територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано матеріали перевірки заяви про надання відстрочки.
На запит позивача від 08.07.2024 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з питання видачі акту про встановлення факту здійснення догляду за матір`ю, ОСОБА_6 , була надана ще відповідь від 18.07.2024 №Г-7108 про неможливість скласти акт встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) відповідно до постанови КМУ від 16 травня 2024 року №560. У відповіді Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради зазначив про те, що так як від територіального центру комплектування та соціальної підтримки за адресою місця проживання позивача або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради не надходило матеріалів перевірки заяви, відповідно не можливо скласти акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Доказів направлення відповідачем матеріалів за результатами перевірки заяви позивача від 18.06.2024 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, суду надано не було, що підтверджує аргумент позивача про неможливість отримання позивачем відповідних документів.
15.07.2024 представником ОСОБА_6 подано адвокатський запит до Дніпровського відділу ДРАЦС у м. Запоріжжі Південного - міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо надання інформації стосовно відомостей щодо всіх наявних актових записів, в тому числі про народження дітей для можливості з`ясування факту наявності дітей в ОСОБА_5 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_8 (а.с.80).
Згідно відповіді Дніпровського відділу ДРАЦС у м. Запоріжжі Південного - міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 26.07.2024 №12/32.8-01- 27 (а.с.81) за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян по Дніпровському відділу актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не виявлені актові записи про народження дітей матір`ю яких зазначена ОСОБА_6 . Щодо надання інформації відносно ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , враховуючи, що до адвокатського запиту не долучені документи, які підтверджують зміну прізвищ ОСОБА_6 , в цій частині запит задоволенню не підлягає. Згідно п.9 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язані додержуватись таємниці державної реєстрації актів цивільного стану. Відомості про національність, освіту, сімейний стан, а також адресу, дату і місце народження фізичної особи, які стали відомі працівнику органу державної реєстрації актів цивільного стану у зв`язку з державною реєстрацією акту цивільного стану, є конфіденційними і розголошенню не підлягають.
Вважаючи, рішенням комісії відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів, у зв`язку з чим просить зобов`язати прийняти рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Законом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, єЗакон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року № 3543-XII(далі Закон №3543-XII).
Згідно ізУказом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. у зв`язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан, відповідно доУказу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 р. в Україні оголошено та проводиться загальна мобілізація.
В силу приписівстатті 2 Закону № 3543-XIIправовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації єКонституція України,Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Відповідно до ч. 2ст. 3Закону № 3543-XIIмобілізаційна підготовка та мобілізація здійснюються на основі таких принципів: централізоване керівництво; завчасність; плановість; комплексність і погодженість; персональна відповідальність за виконання заходів щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації; додержання прав підприємств, установ і організацій та громадян; гарантована достатність; наукова обґрунтованість; фінансова забезпеченість.
Згідно із ч. 2ст. 4Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Правовою основою військового обов`язку і військової служби єКонституція України,Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу",Закон України "Про оборону України",Закон України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію"інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Підстави відстрочення від призову на військову службу під час мобілізації визначеніст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
В силу абз.13 ст.23Закону № 3543-XII (редакція на момент звернення із заявою)не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов`язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов`язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
Згідно з положеннями частин 7-9статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов`язаному з підстав, зазначених у пунктах 9 - 14 частини першої цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, яка набрала чинності 18.05.2024, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі-Порядок №560, у редакції, чинній на час надання спірної відповіді 27.06.2024)
За змістом пунктів 5658 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України№Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованихта посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.
Відповідно до Додатку 5 Порядку №560 для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв`язки, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, здійснювати догляд за ними: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі, документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, - один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно доЗаконів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю","Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
За змістом пункту 59 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначенихстаттею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до п.60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених упункті 2 частини першої,пунктах 3,4,5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов`язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Згідно п.61 Порядку №560 військовозобов`язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними упунктах 9,13,14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відокремлений відділ перевіряє перебування такого військовозобов`язаного на військовому обліку, родинні зв`язки військовозобов`язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов`язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов`язаного, який здійснює догляд.
У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов`язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов`язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім`я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов`язаного, який звернувся із відповідною заявою.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п`яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов`язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Аналіз наведених положень законодавства свідчить, що одним із заходів мобілізації є призов громадян на військову службу під час мобілізації. Перелік підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є вичерпним та визначенийстаттею 23 Закону № 3543-XII.
Як слідує з матеріалів справи, позивач вважає, що він має право на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до абзацу 13 частини першоїстатті 23 Закону №3543-ХІІ, оскільки має матір з інвалідністю 1 групи, у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою від 18.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Однак в письмових поясненнях відповідач зазначає, що керуючись вимогами пунктів 58, 60 Порядку №560, в ході вивчення комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 отриманої від позивача заяви від 18 червня 2024 року, з доданими до неї копіями документів, комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що копія Акту встановлення факту здійснення догляду за особою від 08.02.2024 №702 не відповідає вимогам Порядку, в частині відповідності вимогам Додатку 8 Порядку. Враховуючи відсутність копії документу, що підтверджує право на відстрочку, та який визначений у Додатку 5 Порядку, як обов`язковий, на адресу позивача направлено Повідомлення від 27.06.2024 за №3457/2 про вищезазначене, згідно Додатку 7 Порядку».
Суд не погоджується з таким твердженнями відповідача, з огляду на наступне.
Згідно повідомлення відповідача від 27.06.2024 №3457/2 позивачу протоколом від 21 червня 2024 року №1 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період з причини того, що надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків, а не те, що копія Акту встановлення факту здійснення догляду за особою від 08.02.2024 №702 не відповідає вимогам Порядку, в частині відповідності вимогам Додатку 8 Порядку, як зазначає відповідач у своєму відзиві.
При цьому суд звертає увагу, що відповідач не повідомляв позивача про необхідність подати додаткові підтверджуючі документи для перевірки підстав для відстрочки.
Також суд погоджується з аргументом позивача, що відповідач був зобов`язаний здійснити перевірку наданих разом із заявою документів, що підтверджують родинні зв`язки між позивачем та його матір`ю, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю 1 групи із використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов`язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Також комісія відповідача мала повноваження за потреби направити запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право позивача на відстрочку.
За результатами здійсненої перевірки відповідач мав надіслати матеріали до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради для складання акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Тобто отримання такого акту не можливо без проведеної відповідачем перевірки та направлення матеріалів перевірки до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, що спростовує доводи відповідача про те, що позивач мав самостійно отримати ще один акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) та подати його до заяви.
Не доведеним та безпідставним є посилання відповідача на розгляд заяви позивача від 09.07.2024 вх. №236, так як доказів того, що позивач звертався із такою заявою, суду надано не було, а позивач заперечує даний факт, тому суд відхиляє даний аргумент відповідача.
Як встановлено п.60 Порядку № 560 на підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
Як свідчать матеріали справи, відповідач на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів, направив позивачу повідомлення від 27.06.2024 №3457/2 про відмову від надання відстрочки із посиланням на протокол від 21.06.2024 №1 (яке і є рішенням про відмову від відстрочки).
Причиною відмови у наданні відстрочки від призову у повідомленні від 27.06.2024 №3457/2 відповідачем зазначено: «надані документи не підтверджують того, що особа з інвалідністю не має інших працездатних осіб, які не є військовозобов`язаними та які зобов`язані за законом утримувати одного зі своїх батьків».
Як встановлено судом, позивачем до заяви про надання відстрочки від 18.06.2024 був поданий пакет документів, заперечень до поданих документів у повідомленні відповідача від 27.06.2024 №3457/2 не має, також не зазначено, які саме документи слід подати позивачу додатково, крім тих, які були вже надані, тобто всі доводи які наводить відповідач у відзиві, стали відомі позивачу вже під час розгляду справи.
Суд ще раз звертає увагу, що у разі виникнення сумнівів у відповідача щодо права на відстрочку від призову, відповідач має право отримати інформацію про наявність у матері позивача інших дітей, з метою підтвердження або спростування права позивача на відстрочку, самостійно, шляхом направлення запиту до відповідних органів.
Матеріали справи не містять інформації щодо здійснення будь-яких запитів з цього приводу.
Також матеріали справи не містять будь-яких актів, складених відповідачем, щодо невідповідності доданих позивачем до заяви від 18.06.2024 року документів переліку, зазначеному у додатку до цієї заяви або відсутності будь-якого документа.
Суд вважає, що позивач виконав всі необхідні дії, передбачені законодавством, для отримання ним відстрочки, а саме: надав відповідачу заяву про надання відстрочки, пакет встановлених Порядком №560 документів, що підтверджують його право на відстрочку згідно з п.13 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", в тому числі заяву матері про відсутність інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані її утримувати.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що заяву позивача від 18.06.2024 про надання відстрочки від призову відповідач належним чином не розглянув та не здійснив перевірку наявності (відсутності) підстав для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за доданими документами, що свідчить про протиправність рішення відповідача щодо відмови унаданні відстрочки від призову на військову службу.
Суд, розглядаючи справу в межах позовних вимог, зазначає що протокол комісії від 21.06.2024 № 1 з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є рішенням суб`єкта владних повноважень відповідно до положень КАС України.
Відповідне протиправне рішення відповідача підлягає скасуванню.
Крім того, ефективним способом захисту порушеного права позивача, є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву та прийняти відповідне рішення,з урахуванням висновків суду викладених в судовому рішенні.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, в адміністративному судочинстві обов`язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, які оскаржуються позивачем в адміністративному позову,покладено на суб`єкта владних повноважень
Однак у ході розгляду даної справи відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки даний позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягає задоволенню частково, то судовий збір підлягає стягненню з відповідача в сумі 605,60 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) та Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, буд. 6,ЄДРПОУ 00034022)- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, прийняте у формі протоколу від 21.06.2024 №1.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 потворно розглянути заяву від 18.06.2024 ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 частини 1статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення,з урахуванням висновків суду викладених в судовому рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 07.10.2024.
Суддя О.В. Конишева