Чоловік, який є вітчимом для повнолітньої дівчини, яка є інвалідом ІІ групи з дитинства безстроково , звернувся до суду із заявою про встановлення юридичного факту щодо того, що дівчина перебуває на його утриманні. Суд юридичний факт, який встановлювався
Не існує прямої норми закону щодо права на відстрочку ( за аналогією – і звільнення з військової служби), при перебуванні падчериці/ пасинка на утриманні мачухи, вітчима.
Законодавець залишив законодавчі прогалини для «навантаження судової системи».
Як на мене, більш виваженим ( з позицій наявної судово- правничої техніки) було б оскарження у позовному провадженні відмови у наданні відстрочки ( рівно як і щодо звільнення) до адміністративного суду.
Разом з тим, маю «особливу думку» щодо встановлення юридичних фактів для данного типу правовідносин. Коротко – я не проти ( навіть ЗА).:-)
І по темі:
Обов’язок мачухи, вітчима утримувати падчерку, пасинка закріплений у статті 268 СК України:
Мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Суд може звільнити вітчима, мачуху від обов'язку по утриманню падчерки, пасинка або обмежити його певним строком, зокрема у разі:
нетривалого проживання з їхнім матір'ю, батьком;
негідної поведінки у шлюбних відносинах матері, батька дитини.
Варто зауважити, що відповідно до статті 270 СК України, повнолітні падчерка, пасинок зобов'язані утримувати непрацездатних мачуху, вітчима, якщо вони потребують матеріальної допомоги і якщо вони надавали падчерці, пасинкові систематичну матеріальну допомогу не менш як п'ять років, за умови, що падчерка, пасинок можуть надавати матеріальну допомогу. Обов'язок падчерки, пасинка по утриманню мачухи, вітчима виникає, якщо у мачухи, вітчима немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або якщо ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.
У кейсі, що досліджуємо, чоловік звернувся до суду загальної юрисдикції із заявою про встановлення юридичного факту – про те, що він утримує повнолітню падчерицю – особу із інвалідністю, і вказав, що встановлення такого факту потрібно для отримання відстрочки.
Далі – ключове з рішення суду:
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 20.08.2005р. уклав шлюб з ОСОБА_3 . Починаючи з серпня 2005р. та по теперішній час він виконує всі обов`язки батька по відношенню до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІІ групи з дитинства безстроково. Її мати, ОСОБА_3 , з якою заявник постійно проживає, не працює з 30.06.2015року, не отримує доходу, займається доглядом за своєю дочкою. Батько ОСОБА_2 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . На думку заявника, оскільки він єдиний в сім`ї отримує стабільний дохід то дочка його дружини від першого шлюбу перебуває на його утриманні.
Встановлення вказаного факту заявник пов`язує з метою отримання відстрочки від мобілізації, встановленої Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», так як немає іншої, передбаченою законами, можливості встановити такий факт.
Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.
Згідно до частини першої та четвертої статті 55 СК України, дружина та чоловік зобов`язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами сім`ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги. Дружина та чоловік зобов`язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сім`ї.
Відповідно до статті 260 СК України, якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
Статтею 268 СК України передбачено, що мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів, сестер, або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Враховуючи вищенаведене, у вітчима виникає беззаперечне право у вихованні падчерки, обов`язок спільно з дружиною дбати про матеріальне забезпечення сім`ї, а в силу відсутності у падчерки батька - утримувати її.
Фактичні обставини, встановлені судом.
І , з урахуванням вищевикладеного, суд Заяву чоловіка задовольнити у повному обсязі. Та Встановив факт відповідно до якого повнолітня дівчина -інвалід ІІ групи - перебуває на утриманні свого вітчима – військовозобовяханого.
Повний текст судового рішення:
Категорія справи № 523/4569/24: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; інших фактів, з них:..
Надіслано для оприлюднення: 16.07.2024. Зареєстровано: 16.07.2024. Забезпечено надання загального доступу: 17.07.2024.
Дата набрання законної сили: 15.08.2024
Номер судового провадження: 2-о/523/234/24
Державний герб України
Справа № 523/4569/24
Провадження №2-о/523/234/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" липня 2024 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси, в складі:
головуючого судді Малиновського О.М.
за участю секретаря Славинського А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду №15, в м. Одеса, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити юридичний факт, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІІ групи, перебуває на утриманні свого вітчима, ОСОБА_1 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 20.08.2005р. уклав шлюб з ОСОБА_3 . Починаючи з серпня 2005р. та по теперішній час він виконує всі обов`язки батька по відношенню до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІІ групи з дитинства безстроково. Її мати, ОСОБА_3 , з якою заявник постійно проживає, не працює з 30.06.2015року, не отримує доходу, займається доглядом за своєю дочкою. Батько ОСОБА_2 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . На думку заявника, оскільки він єдиний в сім`ї отримує стабільний дохід то дочка його дружини від першого шлюбу перебуває на його утриманні.
Встановлення вказаного факту заявник пов`язує з метою отримання відстрочки від мобілізації, встановленої Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», так як немає іншої, передбаченою законами, можливості встановити такий факт.
Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 05.04.2024р. було відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження. Одночасно судом до участі у справі в якості заінтересованої особи був залучений ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В судовому засіданні заявник та його представник адвокат Попроцький Д.М. заяву підтримали, просять задовольнити.
ОСОБА_2 направила до суду заяву в якій підтвердила обставини її утримання з боку вітчима ОСОБА_1 з дитинства та по теперішній час.
ІНФОРМАЦІЯ_4 не забезпечив участі свого представника у судовому засіданні. Про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином через підсистему «Електронний суд».
Суд, заслухавши заявника та його представника, допитавши свідка, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Згідно зі статтею 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні ( частина друга статті 315 ЦПК України).
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов:
згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку їх встановлення;
заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості покладаються на Збройні Сили України. (ст. 17 Конституції України).
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. ( ст. 1 ЗУ «Про Збройні Сили України»).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. ( ст. 1 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу»).
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні із 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
У відповідностідо пункту 7 частини першої статті23ЗУ «Промобілізаційну підготовкута мобілізацію»,не підлягаютьпризову навійськову службупід часмобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи .
Таким чином, законодавець визначив у пункті 7 частини першої статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», гарантований соціальний захист вразливих осіб, зокрема повнолітніх дітей інвалідів І або ІІ групи, які внаслідок своєї інвалідності перебувають на утриманні жінки та чоловіка.
Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки ( частина друга статті 3 СК України).
Згідно до частини восьмої статті 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно до абзацу п`ятого пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 №5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї», членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Відповідно до статті 54 СК України, дружина, чоловік мають право розподілити між собою обов`язки в сім`ї. Дружина, чоловік повинні утверджувати повагу до будь-якої праці, яка робиться в інтересах сім`ї. Усі найважливіші питання життя сім`ї мають вирішуватися подружжям спільно, на засадах рівності. Дружина, чоловік мають право противитися усуненню їх від вирішення питань життя сім`ї. Вважається, що дії одного з подружжя стосовно життя сім`ї вчинені за згодою другого з подружжя.
Згідно до частини першої та четвертої статті 55 СК України, дружина та чоловік зобов`язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами сім`ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги. Дружина та чоловік зобов`язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сім`ї.
Відповідно до статті 260 СК України, якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
Статтею 268 СК України передбачено, що мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів, сестер, або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Враховуючи вищенаведене, у вітчима виникає беззаперечне право у вихованні падчерки, обов`язок спільно з дружиною дбати про матеріальне забезпечення сім`ї, а в силу відсутності у падчерки батька - утримувати її.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьком є: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Батько ОСОБА_2 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 29.12.2003р. Першим відділом РАГС Приморського районного управління юстиції м. Одеси був складений актовий запис про смерть №11757 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 20.08.2005р. уклала шлюб з ОСОБА_1 та перейшла на прізвище чоловіка « ОСОБА_5 » (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 ).
Згідно довідки до акту МСЕК серії 12 ААГ №505856 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 була встановлена ІІ група інвалідності безстроково.
На підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 14.02.2003р. ОСОБА_1 набув право власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Довідкою №24 від 25.01.2024р., виданою генеральним директором керуючої компанії «Клевер» підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає без реєстрації разом з ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_1 .
Дана обставина також підтверджується актом про встановлення фактичного місця проживання від 25.01.2024р., складеного та підписаного сусідами заявника: ОСОБА_6 , яка проживає в квартирі АДРЕСА_2 вказаного вище будинку, ОСОБА_7 , яка проживає в квартирі АДРЕСА_3 . Актом також підтверджено спільне проживання ОСОБА_2 з вітчимом ОСОБА_1 в однієї квартирі з 2005р.
Крім того, факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в одній квартирі та її перебування на утримані вітчима був підтверджений допитаною у судовому засіданні свідком, ОСОБА_8 , матір`ю ОСОБА_2 . Свідок зазначила, що її дитина є інвалідом ІІ групи з психіатричного захворювання та потребує постійного стороннього догляду, який вона надає, а як наслідок вона не має можливості працевлаштуватися для отримання доходу. ОСОБА_1 , її чоловік, є єдиним працюючим членом у їх сім`ї, який фінансово забезпечує родину.
З оглянутої судом копії трудової книжки ОСОБА_3 убачається, що вона останній раз працювала на посаді бібліотекара відділу ОіВЄФ ЦБС з якої була звільнена 30.06.2015р. за власним бажанням.
Копією трудової книжки, довідкою №01 від 25.01.2024р. та довідкою № 2 від 04.03.2024р. підтверджується, що ОСОБА_1 працює на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення «Одеса» митного поста «Південний» з 07.10.2021р. по цей час. За період з січня по грудень 2023р включно отримав заробітну плату в розмірі 354 953,99 грн.
Таким чином досліджені судом докази підтверджують, що в родині ОСОБА_5 єдиним працюючим членом сім`ї є ОСОБА_1 , який має постійне місце роботи та стабільне джерело доходу. При цьому судом враховується та обставина, що біологічний батько ОСОБА_2 ОСОБА_9 , який має обов`язок в силу закону утримувати свою дитину помер у 2003р.
Отже, встановлення факту перебування на утриманні вітчима повнолітньої дитини, яка через інвалідність не має можливість працювати та отримувати самостійно дохід, має для ОСОБА_1 юридичне значення з метою отримання останнім відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 7 частини першої статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Суд також враховує, що законом не визначено іншого порядку встановлення факту перебування повнолітньої дитини інваліда на утриманні для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 7 частини першої статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто, відсутній державний або інший орган, який уповноважений посвідчувати такий факт.
Зважаючи на обставини встановлені судом, які підтверджуються дослідженими судом доказами, суд вважає доведеними в судовому порядку факт перебування інваліда ІІ групи - ОСОБА_2 на утриманні свого вітчима, ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.315,317,319 ЦПК України,
ВИРІШИВ
Заяву ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт відповідно до якого повнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інвалід ІІ групи, перебуває на утриманні свого вітчима, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення.
Повне рішення суду складено 15 липня 2024р.
Суддя