Для надання відстрочки брату зниклого безвісти достатньо сповіщення про зникнення від в/ч. Рішення суду зі встановлення такого факту – не потрібно, - Адмінсуд ( рішення від 5.02.25) скасував відмову ТЦК та зобов’язав надати відстрочку брату безвісно зникло
Чоловік звернувся до ТЦК із заявою про відстрочку у зв’язку із тим. що його брат безвісно зник. 1 Комісія при ТЦК повідомила про відмову у наданні відстрочки, вважаючи, що щодо зникнення має бути рішення суду. Суд скасував відмову та зобов’язав надати відстрочку.
Детальніше за посиланням
Категорія справи № 520/32445/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо.
Надіслано судом: 05.02.2025. Зареєстровано: 06.02.2025. Забезпечено надання загального доступу: 07.02.2025.
Номер судового провадження: П/520/36023/24
Державний герб України
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2025 року № 520/32445/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), оформлене протоколом №38 від 11.10.2024 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов`язаному ОСОБА_1 ;
- зобов`язати комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) прийняти рішення про надання ОСОБА_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №38 від 11.10.2024 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов`язаному ОСОБА_1 , на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 залучено по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_4 до суду не надійшов.
Відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_5 до суду не надійшов.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою від 01.10.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив надати відстрочку від призову на військову службу, оформити відстрочку у встановленому порядку і видати документ, що підтверджує надання відстрочки.
В обгрунтування вказаної заяви зазначено, що позивач є рідним братом особи, що пропала безвісти під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану, а саме ОСОБА_2 . Зазначено, що з огляду на викладене, позивач має право на відстрочку відповідно до вимог законодавства (п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
До вищевказаної заяви додано копію паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 , копію свідоцтва про народження НОМЕР_2 , копію свідоцтва про народження НОМЕР_3 , копію Витягу з Єдиного реєстру осіб, що зникли безвісти за особливих обставин № 20240305- 295, копію сповіщення сім`ї, копію довідки № 1571/3051 від 02.04.2024, копію витягу з наказу про звільнення ОСОБА_1 .
Рішенням комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 оформленим протоколом №38 від 11.10.2024 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов`язаному ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 направив позивачу повідомлення №2737 від 11.10.2024, яким повідомлено, що протоколом від 11 жовтня 2024 р. № 38 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та те, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. В якості причини відмови зазначено те, що відсутнє рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.
Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.4 ч.3 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Так, ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_2 та НОМЕР_3 .
Відповідно до сповіщення сім`ї №216 від 27 лютого 2024 року, наданого ІНФОРМАЦІЯ_7 зазначено, що брат позивача, ОСОБА_2 , 06.04.1989, старший стрілець-оператор 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 2 стрілецької роти в/ч НОМЕР_4 безвісті зник під час ведення бойових дій поблизу АДРЕСА_1 .
28 лютого 2024 року внесено до ЄРДР відомості за номером кримінального провадження №12024221200000515 про те, що ОСОБА_2 , який є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_4 , зник безвісти поблизу АДРЕСА_1
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20240305-295 від 05.03.2024 щодо ОСОБА_2 внесено дані до реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
З огляду на вказані обставини в розумінні приписів п.4 ч.3 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Також, відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_5 № 94 від 29.03.2024 старший солдат ОСОБА_1 , розвідник-навідника 3 розвідувального відділення 2 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_5 , звільнений наказом командира в/ч НОМЕР_5 від 22 березня 2024 року №58-РС, у запас за підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» на підставі того, що його близький родич пропав безвісти під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі по тексту Порядок №560) визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов`язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов`язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов`язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Згідно з п.56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Як встановлено вище, в розумінні приписів п.4 ч.3 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, за приписами пункту 56 Порядку №560 позивач має право на отримання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_6 , відмовляючи позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, посилався на відсутність рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин, а не на відсутність факту зникнення безвісти ОСОБА_2 (брата позивача).
Проте, факт зникнення безвісти ОСОБА_2 (брата позивача) за особливих обставин підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20240305-295 від 05.03.2024, згідно якого щодо ОСОБА_2 (брата позивача) внесено дані до реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Також, відповідач не заперечував того, що ОСОБА_2 є братом позивача та зник безвісти за особливих обставин, що за приписами Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та Порядку №560 є підставою для на дання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Окремо суд зауважує, що саме ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено позивача, що його брат ОСОБА_2 зник безвісти під час ведення бойових дій поблизу н.п. Іванівка Харківської області, що підтверджується сповіщення сім`ї №216 від 27 лютого 2024 року.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 помилково дійшов до висновку про відсутність у позивача права на отримання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
За таких обставин, рішення комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом №38 від 11.10.2024 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов`язаному ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене та для ефективного захисту прав позивача суд приходить до висновку про зобов`язання комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом №38 від 11.10.2024 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов`язаному ОСОБА_1 .
Зобов`язати комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_7 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.