Дуже відважний і креативний адвокат звернувся до ТЦК та СП із заявою про надання йому відстрочки на підстави п. 24 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію…» та ст. 7 ЗУ «Про адвокатуру…». ТЦК відмовив. Звісно ж, адвокат – до суду).Суд 17 .10.24 прийняв цікаве рішен

Дуже відважний і креативний адвокат звернувся до ТЦК та СП із заявою про надання йому відстрочки на підстави п. 24 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію…» та ст. 7 ЗУ «Про адвокатуру…». ТЦК відмовив. Звісно ж, адвокат – до суду).Суд 17 .10.24 прийняв цікаве рішен


Звернення адвоката із заявою про відстрочку обгрунтовувалось тим, що , на думку адвоката, пункт 24 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках», а відповідно до ст. 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» несумісною з діяльністю адвоката є військова або альтернативна (невійськова) служба.

Суд відкинув доводи Позивача із посиланням на те, що норми закону не звільняють позивача, як адвоката, від призову на військову службу під час мобілізації, а надають можливість зупинити адвокатську діяльність, вказавши, що відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", у разі виникнення обставин несумісності, встановлених частиною першою цієї статті, адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин подає до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.

Частиною першою ст. 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності.

Думаю, що адвокат норми законів чітко знає, та щось таки креативить, і прагне дійти до мотивованих рішень судів вищого рівня.

Повний текст рішення:

Категорія справи № 480/6220/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо; прийняття громадян на публічну службу, з них.

Надіслано для оприлюднення: 14.10.2024. Зареєстровано: 16.10.2024. Забезпечено надання загального доступу: 17.10.2024.

Номер судового провадження: 2-а/480/6343/24

Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2024 року Справа № 480/6220/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6220/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Національна асоціація адвокатів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови позивачу у відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації;

- визнати право позивача на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, згідно з п. 24 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у зв`язку з п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18.06.2024 позивач надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про відстрочку від призову на військову службу на підставі ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, пункт 24 якої передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках», а відповідно до ст. 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» несумісною з діяльністю адвоката є військова або альтернативна (невійськова) служба. Проте, відповідач не надав відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, чим порушив права позивача.

Ухвалою суду від 17.07.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позову.

Після усунення недоліків позовної заяви, суд відкрив провадження у справі, розгляд якої ухвалив проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ІНФОРМАЦІЯ_2 надав суду відзив на позов, у якому зазначає, що рішення комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2024, оформлене протоколом №2 щодо відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 було правомірним, оскільки відсутні законні підстави для надання адвокату Кугаю А.В. відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Суд проаналізувавши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

Адвокат Кугай А.В. 18.06.2024 надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі пункту 24 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та пункту 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Рішенням комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2024, оформлене протоколом №2, адвокату Кугаю А.В. відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку з відсутністю підстав для відстрочки.

Вважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно із частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні оголошено загальну мобілізацію.

На момент розгляду даної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин):

- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п`ятої ст. 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися:

військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

Інші військовозобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов`язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, підстави її надання та перелік осіб, яким надається така відстрочка.

Так, відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації інші військовозобов`язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Вказана норма є бланкетною і відсилає до інших законодавчих актів.

На думку позивача, таким законодавчим актом є стаття 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", яка встановлює вимоги щодо несумісності роботи адвоката.

Зокрема, пунктом 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що несумісною з діяльністю адвоката є військова або альтернативна (невійськова) служба.

З цього позивач робить висновок, що у разі несумісності військової служби з діяльністю адвоката, то позивачу, як адвокату передбачена відстрочка.

Суд не погоджується з таким трактуванням позивачем норм права, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", у разі виникнення обставин несумісності, встановлених частиною першою цієї статті, адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин подає до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.

Частиною першою ст. 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності.

Тобто, вказані норми закону не звільняють позивача, як адвоката, від призову на військову службу під час мобілізації, а надають можливість зупинити адвокатську діяльність.

Варто зауважити, що рішенням Ради адвокатів України № 60 від 02 серпня 2022 року для адвокатів було надано роз`яснення щодо виконання адвокатами вимог, передбачених пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проходження адвокатами військової служби.

Вказаним рішенням було встановлено, що у разі виникнення обставин несумісності через призов адвоката на військову службу під час мобілізації, адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин подає до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.

Крім того, Радою адвокатів України було прийнято рішення № 24 від 03.03.2022 року, згідно з яким у період воєнного стану не вважати порушенням вимог щодо несумісності проходження військової або альтернативної (невійськової) служби адвокатами та не застосовувати таку підставу для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.

Рішення з`їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами (ч.1ст.57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

За вказаних обставин, підстав для надання відстрочки позивачу, як адвокату - відсутні, а отже рішення комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2024 оформлене протоколом №2 щодо відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 є правомірним та прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар