Харківський окружний адміністративний суд (рішення від 4.08.25) визнав протиправним та скасував видане ТЦК та СП чоловіку направлення на ВЛК за наявної у нього відстрочки від призову за мобілізацією.
Суд вирішив, що направлення ТЦК від 11.06.2025 на ім`я позивача на проходження військово-лікарської комісії видано без наявності передбачених чинним законодавством підстав (у разі прийняття на військову службу за контрактом, визнання особи обмежено придатною без проходження повторного огляду або за наявності добровільного волевиявлення пройти медичний огляд), з порушенням вимог пункту 63 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560, та є протиправним.
Суд зазначив:
«Незважаючи на наявність чинної відстрочки, 11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було видано направлення на проходження військово-лікарської комісії.
Водночас, відповідно до пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, військовозобов`язані, у яких строк дії відстрочки від призову під час мобілізації не завершився, не підлягають направленню на медичний огляд.
Так, із цього правила існують чітко визначені виключення, зокрема: у разі прийняття на військову службу за контрактом, визнання особи обмежено придатною без проходження повторного огляду або за наявності добровільного волевиявлення пройти медичний огляд.
Проте, відповідачем до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження вищенаведених обставин, а саме: прийняття позивача на військову службу за контрактом, визнання позивача обмежено придатною без проходження повторного огляду або за наявності добровільного волевиявлення позивача пройти медичний огляд.
У контексті наведеного, суд звертає увагу на те, що направлення позивача на медичний огляд за відсутності передбачених законом підстав прямо суперечить вимогам частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Так, під час складання направлення на проходження позивачем військово-лікарської комісії відповідачем не було враховано правовий статус позивача як особи, яка відповідно до закону має відстрочку від мобілізації.
Під час розгляду справи відповідачем не надано належних та допустимих доказів наявності законної підстави для медичного огляду позивача, зокрема добровільної згоди або інших виняткових обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що направлення ІНФОРМАЦІЯ_6 № 3859738 від 11.06.2025 на ім`я позивача на проходження військово-лікарської комісії видано без наявності передбачених чинним законодавством підстав, з порушенням вимог пункту 63 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560, та є протиправним».
Повний текст рішення суду:
Категорія справи № 520/15831/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Надіслано судом: 04.08.2025. Зареєстровано: 05.08.2025. Забезпечено надання загального доступу: 06.08.2025.
Номер судового провадження: П/520/18903/25
Державний герб України
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2025 р. № 520/15831/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 3859738 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.06.2025 про направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , маю відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 18 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у зв`язку з обійманням посади судді).
В адміністративному позові позивач посилається на те, що відомості про таку відстрочку не відображались в його кабінеті військовозобов`язаного в застосунку «Резерв +», позивач 11.06.2025 звернувся до відповідача з приводу внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Під час особистого відвідуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 11.06.2025 указані відомості (про відстрочку) були внесені до реєстру, що підтверджується витягом із застосунку «Резерв +».
Водночас позивачу було повідомлено про надання йому направлення на проходження ВЛК. На зауваження позивача, що згідно діючого законодавства, зокрема постанови КМУ № 560, під час дії відстрочки військовозобов`язані, що мають таку відстрочку на ВЛК не направляються, йому повідомлено, що це стосується лише обмежено придатних військовозобов`язаних. При цьому позивач не виявляв самостійного бажання пройти медичний огляд.
Відповідачем було прийняте рішення про направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії, оформлене направленням, а також картку обстеження та медичного огляду.
Не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу четвертого частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Згідно абзацу четвертого частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов`язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487).
Підпунктом 4 пункту 1 додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров`я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок).
Згідно пункту 69 Порядку особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.
Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв`язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
Відповідно до пункту 63 Порядку військовозобов`язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов`язані приймаються на військову службу за контрактом або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
Пунктом 74 Порядку передбачено, що резервістам та військовозобов`язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11.
Пунктом 74 Порядку передбачено, що військовозобов`язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.
Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров`я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов`язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного та резервіста.
Особам віком до 45 років у направленні для проходження медичного огляду зазначається про необхідність визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.
Військовозобов`язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та виявили бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ними військовій частині, командиром військової частини або начальником центру рекрутингу Збройних Cил видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається військовозобов`язаному та резервісту під особистий підпис.
Направлення на медичний огляд військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в СБУ, а також військовозобов`язаних, які виявили бажання проходити військову службу під час мобілізації в обраному ними підрозділі, органі, закладі, установі СБУ, здійснюється у порядку, визначеному Головою СБУ.
З урахуванням наведених положень норм права, суд зазначає, що військовозобов`язані особи мають обов`язок періодично проходити медичний огляд на підставі відповідного направлення.
При цьому, військовозобов`язані, які уточнили свої облікові дані, на медичний огляд викликаються повісткою, а направлення видається військовозобов`язаним, які підлягають призову на військову службу.
Згідно з п. 74-1 Порядку для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування (крім направлення, зазначеного у пункті 74-3 цього Порядку).
Направлення, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, може бути роздруковане. У такому разі його паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
Роздруковане направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту, військовозобов`язаному під особистий підпис.
Під час вручення роздрукованого направлення військовозобов`язаним та резервістам під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 18 частини 1 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію на строк перебування на відповідній посаді, що підтверджується довідкою, виданою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.10.2024 №3/2552.
Вказані дані про наявність відстрочки у позивача відповідно до п.18 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію містяться і в електронному військово-обліковому документі позивача.
Також, судом встановлено, що 11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 на ім?я позивача було складено направлення № 3859738 від 11.06.2025 на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби.
Разом з тим, як зазначалося, позивач має чинну відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 18 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв`язку з обійманням посади судді. Дані обставини підтверджується довідкою, а також відповідними відомостями у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Незважаючи на наявність чинної відстрочки, 11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було видано направлення на проходження військово-лікарської комісії.
Водночас, відповідно до пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, військовозобов`язані, у яких строк дії відстрочки від призову під час мобілізації не завершився, не підлягають направленню на медичний огляд.
Так, із цього правила існують чітко визначені виключення, зокрема: у разі прийняття на військову службу за контрактом, визнання особи обмежено придатною без проходження повторного огляду або за наявності добровільного волевиявлення пройти медичний огляд.
Проте, відповідачем до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження вищенаведених обставин, а саме: прийняття позивача на військову службу за контрактом, визнання позивача обмежено придатною без проходження повторного огляду або за наявності добровільного волевиявлення позивача пройти медичний огляд.
У контексті наведеного, суд звертає увагу на те, що направлення позивача на медичний огляд за відсутності передбачених законом підстав прямо суперечить вимогам частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Так, під час складання направлення на проходження позивачем військово-лікарської комісії відповідачем не було враховано правовий статус позивача як особи, яка відповідно до закону має відстрочку від мобілізації.
Під час розгляду справи відповідачем не надано належних та допустимих доказів наявності законної підстави для медичного огляду позивача, зокрема добровільної згоди або інших виняткових обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що направлення ІНФОРМАЦІЯ_6 № 3859738 від 11.06.2025 на ім`я позивача на проходження військово-лікарської комісії видано без наявності передбачених чинним законодавством підстав, з порушенням вимог пункту 63 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560, та є протиправним.
Оцінюючи зміст позовних вимог, суд звертає увагу на те, що позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення № 3859738 від 11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 про направлення його на проходження військово-лікарської комісії.
Разом із цим, з наявних у справі матеріалів убачається, що відповідачем не приймалося окремого правового акта у формі рішення про направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії. Натомість єдиним документом, який підтверджує такі дії відповідача, є направлення № 3859738 від 11.06.2025, оформлене у вигляді письмового документа встановленої форми, яке і є предметом оскарження в даній справі.
Таким чином, суд зазначає, що за своєю суттю та формою оскарженим документом є направлення на проходження військово-лікарської комісії.
З огляду на викладене, з урахуванням встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову та скасування направлення № 3859738, виданого 11.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір підлягав сплаті у розмірі 968,96 грн. (з урахуванням коефіцієнту 0,8), оскільки позовна заява подана через систему "Електронний суд", проте позивачем було сплачено судовій збір у розмірі 1 211,20 грн.
Суми судового збору, зайво сплачені позивачем при поданні позовної заяви, можуть бути повернуті за заявою позивача.
Отже, на корить позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 968,96 грн.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати направлення від 11.06.2025 №3859738 на проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії, видане ІНФОРМАЦІЯ_8 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04 серпня 2025 року.
СуддяН.А. Полях