Комісія, як «Почтальон Пєчкін», направила лист чоловіку, що рішення про відстрочку прийнято, але довідку про відстрочку, по суті, можуть видати тільки «через суд». Суд так і вирішив: «Зобов’язати видати довідку про відстрочку))) Весело? Не дуже. Проблема з
Рішення ТЦК про надання відстрочки є. На ТЦК та СП покладено обов’язок видати довідку про надання військово- зобов’язаному відстрочки. Та проблема у військовозобовязаного залишилась – потрібен таки військово – обліковий документ.
Суд вказав: «суд вважає, що наявність у довідці умови про те, що така довідка дійсна за пред`явлення, зокрема військово-облікового документа та документа (в якому прізвище « ОСОБА_4 ») не перешкоджає праву позивача на її отримання, оскільки сформована вона на ім`я ОСОБА_1 , 07.01.1977 року на виконання рішення комісії щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5» .
Ситуація показово – типова: у чоловіка є підстави для відстрочки, більш того – у цьому кейсі – комісія приймає рішення про надання відстрочки, але!!!, - не надає підтверджуючих документів чоловіку щодо прийнятого рішення до виконання ним певних дій. У даному випадку – отримання військово – облікового документу. ( На практиці – бувають і інші вимоги).
Суд детально прописав у рішенні процесуальну форму завершення дій Комісії із надання відстрочок: наслідком розгляду заяви має бути певний ДОКУМЕНТ – який беззастережно надається (або надсилається) військовозобовязаному:
«Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
Суд звертає увагу, що позивач звернувся до суду, вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та просив суд зобов`язати відповідача надати позивачу довідку про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6 та внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року № 6.
Згідно витягу із протоколу № 6 від 10.07.2024 року засідання комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 , комісія вирішила надати відстрочку згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачу та довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, про що позивачу простою кореспонденцією було направлено повідомлення від 11.07.2024 року за вих. 8/1097.
Тобто, відповідач належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом довів суду, що ним не була допущена протиправна бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 04.07.2024 року.
Зазначена обставина є достатньою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині неналежного розгляду заяви позивача від 04.07.2024 року.
Разом із тим матеріали справи не містять доказів видачі сформованої довідки про надання відстрочки позивачу, а тому суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, що полягає у невидачі позивачу довідки про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.
Відтак, відповідача слід зобов`язати надати ОСОБА_1 довідку про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.»
Довідку про надання відстрочки листом №8/1097 від 11.07.2024 року позивачу було запропоновано особисто отримати в ІНФОРМАЦІЯ_4 за наявності військово-облікового документа.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/122709217
02.08.2024 року позивач особисто з`явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 з військово - обліковий документом в електронній формі сформованим через застосунок "Резерв +" для отримання вищевказаної довідки про надання відстрочки, але співробітники ІНФОРМАЦІЯ_9 усно повідомили йому, про необхідність надати копії документів про отримання освіти, фотографій тощо, та запропонували з`явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 після 11.08.2024 року.
Натомість, 15.08.2024 року, звернувшись до ІНФОРМАЦІЯ_9 , позивач дізнався від співробітників РТЦК та СП, що його довідка про надання відстрочки від призову вже не дійсна на підставі того, що строк її дії закінчився 11.08.2024 року, а Постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2024 року № 800 внесено зміни в додаток 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та затверджено нову форму заяви про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією. Крім того, як зазначає позивач, працівники ІНФОРМАЦІЯ_9 запропонували йому подати нову заяву про надання відстрочки, після отримання ним військово - облікового документу у паперовій формі. Свою відмову працівники ІНФОРМАЦІЯ_9 мотивували тим, що наявний у позивача військово - обліковий документ в електронній формі сформований через застосунок "Резерв+" не має для них юридичної сили.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На виконання частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно зі ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Разом із тим, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який станом на зараз триває.
18.05.2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким, зокрема, були внесені зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Також із 18 травня 2024 року набрав чинності "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560.
Відповідно до пунктів 56, 57 вказаного Порядку, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
Підпунктом 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, (Додаток 2 до Порядку № 1487, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 563) містить зобов`язання військовозобов`язаних особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: 1) ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; 3) розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
Суд звертає увагу, що позивач звернувся до суду, вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.07.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та просив суд зобов`язати відповідача надати позивачу довідку про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6 та внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року № 6.
Згідно витягу із протоколу № 6 від 10.07.2024 року засідання комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 , комісія вирішила надати відстрочку згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачу та довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, про що позивачу простою кореспонденцією було направлено повідомлення від 11.07.2024 року за вих. 8/1097.
Тобто, відповідач належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом довів суду, що ним не була допущена протиправна бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 04.07.2024 року.
Зазначена обставина є достатньою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в частині неналежного розгляду заяви позивача від 04.07.2024 року.
Разом із тим матеріали справи не містять доказів видачі сформованої довідки про надання відстрочки позивачу, а тому суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, що полягає у невидачі позивачу довідки про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.
Відтак, відповідача слід зобов`язати надати ОСОБА_1 довідку про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.
Щодо посилання відповідача не невідповідність у документах позивача, внаслідок чого неможливо видати довідку слід зазначити наступне.
Так, на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває рядовий запасу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що наявний запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Позивачем при поданні адміністративного позову долучено в якості доказу військово-обліковий документ, сформований 03.09.2024 року у «Резерв+» на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Крім цього, до позовної заяви позивачем додано довідку про присвоєння ідентифікаційного номера НОМЕР_1 податковою інспекцією Жовтневого району ОСОБА_3 . Дата видачі довідки - 30.04.1998 року.
Водночас позивачем у цій справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підтвердження чого позивачем додано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 27.11.2000 року Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області.
З заявою від 04.07.2024 року на ім`я голови Комісії про надання відстрочки від призову на військову службу з підстав пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» звертався громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Комісією приймалося рішення щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно й довідка від 11.07.2024 року № 8/1096 оформлена на ім`я позивача, військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Форма довідки (додаток 6 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (зі змінами)) містить відомості про військово-обліковий документ за наявності якого довідка вважатиметься дійсною.
Довідка складена на ОСОБА_1 , а наявний у позивача військово-обліковий документ на ОСОБА_3 .
Однак, суд вважає, що наявність у довідці умови про те, що така довідка дійсна за пред`явлення, зокрема військово-облікового документа та документа (в якому прізвище « ОСОБА_4 ») не перешкоджає праву позивача на її отримання, оскільки сформована вона на ім`я ОСОБА_1 , 07.01.1977 року на виконання рішення комісії щодо громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Однак, з метою уникнення перешкод при використанні такої довідки, яке потребує пред`явлення позивачем військово-облікового документа, в якому зазначено прізвище « ОСОБА_4 », позивачу необхідно буде привести у відповідність свій РНОКПП та військово-облікові документи.
У зв`язку із наявністю на даний час невідповідності у РНОКПП позивача, паспортних даних позивача та військово-облікових документах, а також з огляду на те, що позивач з такими вимогами не звертався до відповідача, позовні вимоги щодо зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року № 6 задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1.ст. 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1ст.77 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2ст.77 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ізст. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання даного адміністративного позову до суду у загальній сумі 1211,20 грн.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 605,60 грн.
Згідно ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невидачі позивачу довідки про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про надання відстрочки від призову на підставі рішення комісії, оформленої протоколом від 10 липня 2024 року №6.