МінОборони не підтримує збільшення терміну оновлення даних з 60 до 150 днів для військовозобов'язаних. На що це вплине? На штрафи? На обороноздатність? Аналізуємо.
Про те, що Міноборони не збирається погоджувати збільшення строку оновлення даних у коментарі Суспільному сказав речник оборонного відомства Дмитро Лазуткін.
В Україні наразі проживає теоретично 11,1 млн чоловіків, які підлягають мобілізації, але близько 950 тисяч громадян перебувають «у тіні» – про них державі відомо лише податковий номер. Вони офіційно не працевлаштовані, не платять податки та не служать в армії, пише «Українська правда».
Повідомляється, що понад мільйон чоловіків станом на січень 2024 року служать у різних структурах Сил оборони України, тобто близько 11% від всіх військовозобов'язаних. Майже 3 млн чоловіків залишились на окупованих з 2014 року територіях – у Криму, а також частинах Луганської та Донецької областей. Ще близько мільйона громадян – за кордоном, а щонайменше 1,5 млн мають статус особи з інвалідністю.
Тому реальній мобілізації підлягають лише дві категорії чоловіків – це орієнтовно 4,5 млн українців. Перша – близько 2,8 млн офіційно працевлаштованих чоловіків та майже 600 тис активних підприємців. Друга – чоловіки, які перебувають «у тіні». Їх налічується майже 950 тис.
На що ж впливає те, що Кабмін «не буде продовжувати строків оновлення військово – облікових даних»?
Загальна думка – на те, «що будуть великі штрафи за не оновлення».
Та це не так. «Нові штрафи – від 17 000 грн – активно діють вже і з 18.05.24 . Про це ми писали у матеріалі https://advokatmakeev.com/blog/shtrafi-po-17-000-grn-pri-onovlenni-vijskovo-oblikovih-danih-v-tck-pislya-180524-ce-realnist
Станом на ранок сьогоднішнього дня оновили свої військово-облікові дані 2 мільйони 370 тисяч українців.
Якщо враховувати вищевказану статистику, за якою у нас 11,1 млн військовозобов’язаних, «мінус» 1 млн – служить, «мінус» - 3.5 млн – на окупованих територіях, то, з урахуванням того, що тільки 2,37 млн оновили свої дані, приблизно 4,3 млн – Не оновили даних.
Тоб-то, не оновили дані приблизно Третини від тих, хто це мав зробити.
Чи оновлять? Оновлять, але не всі.
Чи впливає на це «присічність строку» на оновлення? Ні. Заборони на оновлення після 16 липня – не має ( і навіть не уявляю – щоб щось таке могло б бути).
Так, ті що будуть «оновлюватись» після 16.07.24 – майже гарантовано отримають «чек на штраф у розмірі від 17 тис грн».
І, як на мене, на цьому все).
При цьому, слід враховувати, що «Близько 2,3 млн військовозобов’язаних українців оновили свої дані, з них 1,1 млн — придатні». ( джерело - https://ain.ua/2024/06/25/blyzko-23-mln-vijskovozobovyazanyh-ukrayincziv-onovyly-svoyi-dani-z-yakyh-11-mln-prydatni/)
Яка вірогідність того, що із «неоновлених» понад 4 млн чол, більшість є таки придатними ( а оновлювались у більшості таки ті, що мають право на відстрочку), - важко судити. Гіпотетично, напевно можна говорити про впевнений ще 1 млн військовозобовязаних, як із урахуванням вищевказаного 1,1 млн «придатних» - із тих, що вже оновили дані, складуть «резерв ЗСУ», який у 4 рази перевищує наявні потреби ( якщо вважати, що як заявляв ще у січні Президент - «Зеленський не бачить необхідності мобілізувати 500 тис. осіб» ( джерело: https://interfax.com.ua/news/general/961907.html).
«Креативним» можна назвати хід із обов’язковістю проходження базової військової підготовки для всіх студентів ВИШів ( джерело: «https://focus.ua/uk/voennye-novosti/654126-mobilizaciya-v-ukrajini-torknetsya-studentiv-detali).
Тут «Прихована мобілізація» ще на декілька сотень молодих і здорових)
Звісно, військові - це не фішки на військових мапах. Їм характерне і виснаження, і накопичення втоми…
Та сухі числа говорять про те, що наявні дії із «оновлення реального резерву ЗСУ» дають для обороноздатності вагомі результати.