Нарешті! Є рішення апеляції від 3.09.24 про те, що  ТЦК не надає «відстрочок» заброньованим особам а тільки приймає до виконання те, що «відстрочки» вже надані їм Наказом Мінекономіки)!

Нарешті! Є рішення апеляції від 3.09.24 про те, що ТЦК не надає «відстрочок» заброньованим особам а тільки приймає до виконання те, що «відстрочки» вже надані їм Наказом Мінекономіки)!


Дуже цікавий кейс.

Чоловік  звернувся до суду з позовом до суду, в якому просив визнати протиправними дії ТЦК та СП  щодо ненадання позивачеві, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; зобов`язати ТЦК та СП  відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надати позивачеві відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Що цікаво - Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року позов задоволено.

Та ТЦК та СП, Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що відповідач не є органом, який вирішує питання щодо відстрочки позивача від призову на військову службу, оскільки така відстрочка надана Міністерством економіки України.

І суд апеляційної інстанції погодився із апелянтом, зазначивши, що Порядком № 76 встановлена спеціальна процедура оформлення відстрочки військовозобов`язаному, заброньованому органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями. За приписами названого Порядку, заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації згідно з рішенням Мінекономіки. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.Таким чином, є обґрунтованими доводи апелянта, що ТЦК та СП  не є органом, який в спірних правовідносинах вирішує питання про надання відстрочки позивача.

Таким чином, позивач/ заявник – як працівник Укрхалізниці - відповідно до наказу Мінкономіки № 16761 від 08.11.2023 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації станом на 6 місяців до 08.05.2024.

І суд апеляційної інстанції вказав, що саме Вказаний витяг, відповідно до приписів пункту 11 Порядку № 76, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.

Мораль: Відтепер, всім особам, заброньованим за Наказом Мінекономіки, достатньо мати при собі Витяг з Наказу Мінекономіки про їх бронювання та… роздруківку ось цього рішення апеляційного суду))) – для тих особливо допитливих службовців ТЦК та СП, які будуть висловлювати сумнів щодо  Наказу Мінекономіки – як належної підстави наявності «відстрочки»)

Категорія справи № 160/3409/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо; проходження служби, з них.

Надіслано для оприлюднення: 03.09.2024. Зареєстровано: 04.09.2024. Забезпечено надання загального доступу: 05.09.2024.

Дата набрання законної сили: 03.09.2024

Номер судового провадження: 852/8186/24

Державний герб України

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

03 вересня 2024 року м. Дніпросправа № 160/3409/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року (суддя Серьогіна О.В.) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання позивачеві, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; зобов`язати ТЦК та СП  відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надати позивачеві відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що відповідач не є органом, який вирішує питання щодо відстрочки позивача від призову на військову службу, оскільки така відстрочка надана Міністерством економіки України.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін. Стверджує, що саме на ТЦК закон покладає обов`язок щодо надання військовозобов`язаному відстрочки від призову.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що представник ОСОБА_1 направив адвокатський запит від 03.01.2024, в якому він просив надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до Витягу № 36745 Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаного та надати довідку про відстрочку від призову.

Листом від 17.01.2024 за № 4/85/ ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив адвоката, що AT «Укрзалізниця» направило повідомлення про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 , згідно з наказом Міністерства економіки України від 08.11.2023 № 16761, до ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому Металургійно- ІНФОРМАЦІЯ_4 не може надати відстрочку від мобілізації, оскільки повідомлення про зарахування на спец облік від AT «Укрзалізниця» не надходило. Запропоновано звернутися в спецвідділу AT «Укрзалізниця» для направлення повідомлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 про взяття на спец облік військовозобов`язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Незгода з такими діями стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Згідно з наказом Міністерства економіки України № 16761 від 08.11.2023, ОСОБА_1 заброньовано за АТ «Укрзалізниця на період мобілізації та на воєнний час, надано заброньованим особам відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 в редакції, чинній на час видання наказу Міністерства економіки України № 16761 від 08.11.2023, було затверджено Порядок бронювання військовозобов`язаних за списком військовозобов`язаних під час дії воєнного стану.

Пунктом 2 названого Порядку визначено, що бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).

Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:

строку проведення мобілізації - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку;

шість місяців - для військовозобов`язаних, зазначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 1 цього Порядку.

Пунктом 11 порядку встановлено, що з метою оформлення військовозобов`язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов`язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).

Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов`язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.

Витяг видається військовозобов`язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п`ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов`язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.

Аналіз наведених норм дає можливість дійти висновку, що Порядком № 76 встановлена спеціальна процедура оформлення відстрочки військовозобов`язаному, заброньованому органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями. За приписами названого Порядку, заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації згідно з рішенням Мінекономіки. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.

Таким чином, є обґрунтованими доводи апелянта, що ТЦК та СП  не є органом, який в спірних правовідносинах вирішує питання про надання відстрочки позивача.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до Витягу № 36745 з наказу Мінекономіки, ОСОБА_1 , 1970 року народження, номер військово-облікової спеціальності 528, військове звання рядовий, що працює у Виробничому структурному підрозділі «Лиманська дирекція» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця» АДРЕСА_1 , на посаді провідний інженер, відповідно до наказу Міекономіки № 16761 від 08.11.2023 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації станом на 6 місяців до 08.05.2024.

Вказаний витяг, відповідно до приписів пункту 11 Порядку № 76, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.

Отже, на момент звернення ОСОБА_1 через адвоката до відповідача з вимогою про надання відстрочки від призову, це питання було вирішено Міністерством економіки України, що підтверджено відповідним Витягом № 36745, завіреним підписом керівника та печаткою АТ «Укрзалізниця».

Посилання ж суду першої інстанції на компетенцію територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо оформлення відстрочки від призову, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, є помилковим, адже така компетенція, з огляду на приписи постанови КМУ № від 27.01.2023 № 76, поширюється на інші випадки, визначені статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На сьогодні такий порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Враховуючи сукупність наведених обставин, що оскаржувані дії відповідача не порушують право ОСОБА_1 на відстрочку від призову відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», правові підстави для задоволення позову відсутні.

Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року в адміністративній справі № 160/3409/24 скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з 03 вересня 2024 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.

Повна постанова складена 03 вересня 2024 року.

Головуючий - суддяО.В. Головко

суддяТ.І. Ясенова

суддяА.В. Суховаров