Новаційне (одне з перших) рішень апеляційних судів по резонансній темі – Третій Апеляційний Адмінсуд фактично визнав право студента іноземного навчального закладу на отримання відстрочки навіть без довідки ЄДЕБО. ( Постанова від 13.05.25)
Студент підтвердив факт навчання у Вищій школі внутрішньої безпеки міста Лодзь Республіки Польща за спеціальністю «внутрішня безпека» договором з навчальним закладом та подав заяву про надання відстрочки на підставі пункту 1 частини З Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Комісія ж при ТЦК та СП ( щодо надання відстрочок), звісно ж, відмовила, поза як, для тих, хто навчається за кордоном, апріорі – доступ до ЄДЕБО – закрито).
Суд першої інстанції вказав, що потрібно дивитись на природу Закону, а не тонкощі «інструкцій» - і визнав відмову Комісії – не правомірною, навчання студента за кордоном – таким, що надає підстави для отримання відстрочки, і зобов’язав Комісію ПОВТОРНО, з УРАХВАННЯМ ВИСНОВКІВ СУДУ – розглянути заяву про відстрочку студента польського навчального закладу.
Дійшла справа до Апеляції, і ось, Третій Апеляційний ( Постановою від 13 травня 2025 року) підтвердив правомірність висновків суду першої інстанції, а з тим, і права на відстрчку студента ( навіть без такої формальності , як довідка ЄДЕБОJ.
Категорія справи № 160/233/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.
Надіслано судом: 13.05.2025. Зареєстровано: 14.05.2025. Забезпечено надання загального доступу: 15.05.2025.
Дата набрання законної сили: 13.05.2025
Номер судового провадження: 852/8447/25
Державний герб України
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
13 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/233/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року (суддя Ільков В.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до сулу із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом від 26.12.2024 №59, Комісії з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відмовлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
зобов`язати Комісію з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 19 грудня 2024 року та додані до неї документи з врахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.12.2024 позивач звернувся на ім`я Голови комісії з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про надання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини З Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як такий, що здобуває рівень фахової вищої освіти вищий за раніше здобутий, який навчається за денною формою навчання. Зазначені вище факти підтверджуються випискою з Єдиної держаної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи (додаток №5). Вказує, що згідно з виписки попередній рівень його освіти це повна загальна середня освіта. Також, вказує, що на цей час є здобувачем освіти рівень якої вище за попередній адже навчаюсь у Вищій школі внутрішньої безпеки міста Лодзь Республіки Польща та здобуваю освітній рівень бакалавр за спеціальністю «внутрішня безпека». Зазначений факт його навчання підтверджується копією договору про надання освітніх послуг, що переведений з польської мови на українську та копією довідки про зарахування іноземця на навчання/про те, що іноземець продовжує навчання від 01.10.2024, яка переведена на українську мову, копією рішення про зарахування на навчання від 01.10.2024, що переведено на українську мову, та довідкою про статус студента від 01.10.2024, яка переведена на українську мову. Натомість, рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що оформлено протоколом від 26.12.2024 № 59, йому незаконно та протиправно було відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі відсутності довідки ЄДЕБО, що підтверджується копією повідомленням від 26.12.2024 №27018. Позивач зазначає про те, що його навчання на цей час та на письмові докази цього та на приписи законодавства, які регламентують порядок надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, а тому прийняте рішення є протиправним та незаконним, тому позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення, оформлене протоколом від 26.12.2024 №59, Комісії з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відмовлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 19 грудня 2024 року та додані до неї документи з врахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Скаржником зазначено, що позивач не проходив процедуру визнання пройденого періоду навчання відповідно до Порядку №504, твердження про те, що він є здобувачем освіти, є лише припущенням. Варто також брати до уваги, що Довідка ЄДЕБО, форма якої визначена Додатком 9 до Порядку №560, не тільки підтверджує відсутність порушення послідовності здобуття освіти, а й підтверджує сам факт здобуття особою освіти. Отже, Комісією не вчинялися протиправні дії по відношенню до позивача, а відмова йому у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації була прийнята з урахуванням положень чинного законодавства.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач з 01.10.2024 зарахований на 1 курс денної форми навчання до Вищої Школи внутрішньої безпеки в місті Лодзь, Республіка Польща, на рівні 1 ступеня на денну форму навчання за напрямком/спеціалізацією «Внутрішня безпека», ступінь/рівень «бакалавр», що також підтверджується: довідкою Вищої Школи внутрішньої безпеки про зарахування іноземця на навчання денної форми від 01.10.2024.
Згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з 15 липня 2024 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних, ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Посилаючись на положення пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», 11 грудня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 від позивача надійшла письмова заява (Вх. №27288), в якій позивач повідомив, що є особою, яка має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
До письмової заяви позивач додав документи, а саме: копію довідки про зарахування на навчання від 25 вересня 2024 року; копію контракту про навчання; копію квитанції про оплату; письмові пояснення; копію паспорта; копію картки фізичної особи - платника податків; роздруківку електронного військово-облікового документа; виписку з ЄДБО.
26 грудня 2024 року на засіданні Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_4 було розглянуто 50 (п`ятдесят) заяв військовозобов`язаних.
За результатами засідання було складено Протокол №59.
Заява позивача розглянута в послідовності за номером « 41» (витяг із протоколу додається).
За результатами розгляду наданих позивачем документів, Комісією було прийнято рішення: «Відмова в наданні відстрочки. Відсутня довідка ЄДЕБО».
Позивач вважає таку відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у зв`язку із відсутністю довідки Єдиної державної електронної бази з питань освіти - протиправною, неправомірною, та такою, що порушує його права та інтереси, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №3543-XII, мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Отже, студенти, що навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі мають право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок, серед іншого, визначає порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Кабінет Міністрів України постановою за №560 від 16.05.2024 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).
Згідно з пунктом 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов`язаний має право на особисте подання на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов`язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Згідно пункту 62 Прядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Отже, наведеною нормою для військовозобов`язаних, які претендують на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, передбачено обов`язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - Довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560.
При цьому, колегія суддів зазначає, що 13 липня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України №752 створено Єдину державну електронну базу з питань освіти. Документ визначає, що Єдина державна електронна база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, реєстрації, оброблення, зберігання та захисту відомостей та даних з питань освіти. Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава Україна, розпорядником Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором державне підприємство «Інфоресурс».
Отже, іноземні навчальні заклади фактично не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України, відповідно, не можуть сформувати таку довідку, оскільки не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та не можуть сформувати довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560.
Відповідно до частини 1 статті 23 Конституції України кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов`язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частини 1 статті 53 Конституції України кожен має право на освіту.
Судом встановлено, позивач з 01.10.2024 зарахований на 1 курс денної форми навчання до Вищої Школи внутрішньої безпеки в місті Лодзь, Республіка Польща, на рівні 1 ступеня на денну форму навчання за напрямком/спеціалізацією «Внутрішня безпека», ступінь/рівень «бакалавр», що також підтверджується: довідкою Вищої Школи внутрішньої безпеки про зарахування іноземця на навчання денної форми від 01.10.2024.
Згідно відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з 15 липня 2024 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних, ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Посилаючись на положення пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», 11 грудня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 від позивача надійшла письмова заява (Вх. №27288), в якій позивач повідомив, що є особою, яка має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
До письмової заяви позивач додав документи, а саме: копію довідки про зарахування на навчання від 25 вересня 2024 року; копію контракту про навчання; копію квитанції про оплату; письмові пояснення; копію паспорта; копію картки фізичної особи - платника податків; роздруківку електронного військово-облікового документа; виписку з ЄДБО.
Отже, оскільки ОСОБА_1 є студентом першого курсу денної форми навчання Вищої школи внутрішньої безпеки (м. Лодзь, Польща), та цей навчальний заклад не має доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та не може сформувати таку Довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560, позивач не може бути позбавлений права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Як наслідок, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність визнання протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом від 26.12.2024 №59, Комісії з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відмовлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, колегія суддів зазначає.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто, дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Колегія суддів звертає увагу на те, у спірних правовідносинах суд не може перебирати на себе повноваження іншого органу та, відповідно, встановлювати достатність документів та підстав для надання відстрочки від призову на час прийняття рішення уповноваженим органом, а отже належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 19 грудня 2024 року та додані до неї документи з врахуванням висновків суду.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддяТ.І. Ясенова
суддяО.В. Головко
суддяА.В. Суховаров