Обвинувачений у незаконному переправлянні «ухилянтів» через кордон (що брав «за послуги» по 4000 дол з особи) уклав «угоду про визнання винуватості» та має сплатити 150 000 грн на потреби ЗСУ.

Обвинувачений у незаконному переправлянні «ухилянтів» через кордон (що брав «за послуги» по 4000 дол з особи) уклав «угоду про визнання винуватості» та має сплатити 150 000 грн на потреби ЗСУ.


Суха математика кримінального процесу. Затримали одного із організаторів переправляння ухилянтів через кордон із Румунією. За послуги брали по 4 000 дол США з особи. Для звільнення з під варти  сплатив 363390,00 гривень.

У суді заявив про щире каяття та уклав угоду із обвинуваченням, і , як на мене, и не найбільш відчутним покаранням є покладення вироком суду обовязку  «У строк до двох місяців, після набрання вироку законної сили, ОСОБА_4 перерахувати для потреб Збройних Сил України через спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України Національного банку України грошові кошти в сумі 150000,00 грн».

Без коментарів)

Повний текст вироку ТУТ:

Категорія справи № 307/2351/24: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації; Незаконне переправлення осіб через державний кордон України.

Надіслано для оприлюднення: 18.09.2024. Зареєстровано: 18.09.2024. Забезпечено надання загального доступу: 19.09.2024.

Номер судового провадження: 1-кп/307/243/24

Номер кримінального провадження в ЄРДР: 12024070000000289

Державний герб України

Справа № 307/2351/24

Провадження № 1-кп/307/243/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2024 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , його захисника ОСОБА_5 , розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду в місті Тячів матеріали кримінального провадження про обвинувачення: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рахів, Закарпатської області, громадянин України, українця за національністю, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, непрацюючого, одруженого, на утримання якого перебуває малолітня особа 2020 р.н., з середньою освітою, є особою з інвалідністю III-ої групи, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України,

В СТ АН ОВ ИВ:

Відповідно до Указу Президента України, який затверджений Законом України № 2102-1X від 24.02.2022, на території України у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022, строком на 30 діб, який надалі неодноразово продовжувався та діяв на час вчинення вищевказаного кримінального правопорушення.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань 24.02.2022Президент України видав Указ № 69/2022 про оголошення на території України загальної мобілізації, яка проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, строк дії якої також неодноразово продовжувався та діяв на час вчинення вищевказаного кримінального правопорушення.

У ч. 6 ст. 2 ст. 15 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачені види військової служби, серед яких: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Поряд з цим, згідно ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років.

Пунктом 6 частини 1 статті 8 даного Закону України «Про правовий режим воєнного стану», передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також драв і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема: встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Враховуючи вказане, на період введення воєнного стану в Україні, на законодавчому рівні заборонено виїзд за межі території України, осіб, які підлягають мобілізації для несення військової служби, відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, але не пізніше 25.02.2024, та у невстановленому досудовим розслідуванням місці, але на території Закарпатської області, діючи за попередньою змовою групою осіб із особами діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні за № 12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та іншими, на даний час, невстановленими особами, матеріали стосовно вказаних осіб виділені в окреме кримінальне провадження, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи злочинний намір на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, достовірно знаючи, що з 24.02.2022, у відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану на період дії якого чоловікам - громадянам України, віком від 18 до 60 років, обмежено виїзд за межі України, сприяв незаконному переправленню через державний кордон України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та особи, яка діяла під контролем працівників правоохоронних органів ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , шляхом усунення перешкод, що виразилось у наступному.

Так, у різний період часу, але не пізніше 25.02.2024, невстановлена наразі особа, матеріали щодо якої виділені в окреме кримінальне провадження, у ході телефонної розмови із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та особою, яка діяла під контролем працівників правоохоронних органів ОСОБА_10 , досягла усної домовленості із вказаними особами щодо організації цією невстановленою особою незаконного переправлення їх через державний кордон України поза межами офіційних пунктів пропуску за грошові кошти в в розмірі 4000 доларів США з кожної особи, які вказані особи мали сплатити йому (невстановленій наразі особі, матеріали щодо якої виділені в окреме кримінальне провадження) після протиправного перетину державного кордону України вказаними особами, при цьому надавши їм чіткі гарантії такого незаконного перетину державного кордону України та висловивши їм вказівки про дату, місце і час їх прибуття для протиправного перетину державного кордону України.

З метою доведення свого злочинного плану до кінця, невстановлена наразі особа, матеріали щодо якої виділені в окреме кримінальне провадження, у невстановлений час, але не пізніше 25.02.2024, залучила як співучасників вчинення цього злочину двох громадян, діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні за № 12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, які згідно з відведеними їм функціями повинні були безпосередньо переправити ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 через державний кордон України поза встановленими офіційними пунктами пропуску.

У той же час, з метою доведення свого злочинного наміру до кінця, особа, діяння якої розслідується у окремому кримінальному провадженні за № 12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, залучила до організації незаконного переправлення через державний кордон України ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , іншого співвиконавця злочину - ОСОБА_4 , який у відповідності до відведеної йому ролі повинен був на власному транспортному засобі марки «TOYOTA LAND CRUISER 100», д.н.з. НОМЕР_1 , оминаючи контрольно-пропускні пункти на території Закарпатської області, доставити ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 до лінії кордону між Україною та Румунією задля протиправного перетину зазначеними особами державного кордону України.

Так, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб із особами. Діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні за № 12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та іншими, на даний час, невстановленими особами, матеріали стосовно вказаних осіб виділені в окреме кримінальне провадження, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи злочинний намір на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, 25.02.2024, близько 16 години 00 хвилин, керуючи транспортним засобом марки «TOYOTALAND CRUISER 100», д.н.з. НОМЕР_2 , підібрав біля кафе «Panorama», що знаходиться за адресою: вул. Л. Українки, 1, с. Нересниця, Тячівський район,Закарпатська область, ОСОБА_6 , після чого, оминаючи контрольно-пропускні пункти на території Закарпатської області, поїхав у напрямку с. Ганичі Тячівського району Закарпатської області, де близько 17 години 30 хвилин 25.02.2024, на узбіччі автомобільної дороги, біля дитячого майданчику та лісового масиву, близько 300 м. від АЗС «WOG», яка знаходиться за адресою: вул. Заводська, 38, с. Нересниця, Тячівський район, Закарпатська область, підібрав із транспортного засобу марки «Nissan» моделі «Qashqai», д.н.з. НОМЕР_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_14 та відразу після цього, керуючитранспортним засобоммарки «TOYOTA LAND CRUISER 100», д.н.з. НОМЕР_4 , попрямував у напрямку с. Калини Тячівського району Закарпатської області, при цьому, по ходу руху зазначеного транспортного засобу, особи, діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні № 12024070000000014 від 09.01.2024, кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, які вже перебували у салоні зазначеного транспортного засобу, діючи за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_4 , надавали ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 поради та вказівки щодо механізму та особливостей їх незаконного переправлення через державний кордон України.

У подальшому, 25.02.2024 близько 17 години 50 хвилин, прибувши до каплички, що розташована на кільцевій автомобільній трасі НОМЕР_5 , між населеними пунктами АДРЕСА_2 , біля якої наявний вказівний знак «Golden Palace», а також електроопора із номерним позначенням № НОМЕР_6 , до транспортного засобу марки «TOYOTA LAND CRUISER 100», д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_4 , у якому також перебували співучасники вчинення цього злочину діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні за №12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, а також особи, яких дані особи повинні були незаконно переправити через державний кордон України ( ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_15 ), підсів ОСОБА_10 , який діяв під контролем правоохоронних органів, й, надалі, ОСОБА_4 ,керуючи транспортним засобом марки «TOYOTA LAND CRUISER 100», д.н.з. НОМЕР_2 , з метою недопущення викриття їхніх дій працівниками правоохоронних органів, попрямував гірською місцевістю Тячівського району у напрямку державного кордону між Україною та Румунією, де відповідно до розподілених функцій між співучасниками вчинення цього злочину, особи, діяння яких розслідується у окремому кримінальному провадженні № 12024070000000014 від 09.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, повинні були безпосередньо переправити у незаконний спосіб через державний кордон України, тобто поза межами встановлених пунктів пропуску ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 та ОСОБА_10 , однак, під час руху вказаного транспортного засобу до лінії державного кордону України, зазначені особи були викриті та затримані працівниками правоохоронних органів.

Дії ОСОБА_4 досудовим розслідуванням кваліфіковані за ч. 2 ст. 332 КК України, - як незаконне переправлення осіб через державний кордон України, сприяння їх вчиненню усуненням перешкод, вчинене щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб.

31 травня 2024 року між прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладену угоду про винуватість, згідно якої ОСОБА_4 визнав себе винним у інкримінованому кримінальному правопорушенні.

Згідно з умовами вказаної угоди, сторони угоди за взаємною згодою визначили вид та міру покарання, яке повинен понести обвинувачений у разі затвердження такої угоди, а саме за ч. 2 ст. 332 КК України у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, що пов`язані із організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями строком на 3 роки та із застосування ст. ст. 75, 76 КК України.

Крім цього, ОСОБА_4 зобов`язується у строк до двох місяців, після набрання вироку законної сили, ОСОБА_4 перерахувати для потреб Збройних Сил України через спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України Національного банку України грошові кошти в сумі 150000,00 грн.

В угоді передбачені наслідки укладення та затвердження угоди про винуватість, встановлені ст. 473 КПК України та наслідки її невиконання.

Вирішуючи питання, щодо наявності підстав для затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.ст. 468, 469 КПК України у кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких та тяжких кримінальних правопорушень між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена угода про визнання винуватості.

Прокурор у судовому засіданні, вважаючи, що при укладенні угоди про винуватість дотримані вимоги КК та КПК України, просить угоду затвердити і призначити обвинуваченому, узгоджене в угоді покарання .

Обвинувачений та його захисник в судовому засіданні також просять зазначену угоду затвердити та призначити узгоджене ними покарання, при цьому обвинувачений беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні вказаного кримінального правопорушення в обсязі підозри та дав згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання.

Кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 332 КК України, у вчиненні якого обвинувачений визнав себе винуватим, відповідно до ст. 12 КК України, є тяжким злочином. Узгоджена міра покарання відповідає загальним засадам призначення покарання, визначених ст. 65 КК України.

Судом встановлено, що укладення угоди сторонами кримінального провадження є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

При цьому судом з`ясовано, що учасники процесу повністю усвідомлюють зміст укладеної угоди про винуватість, характер обвинувачення, цілком розуміють свої права, визначені ч. 4 ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, також наслідки невиконання угоди, передбачені ст. 476 КПК України.

Враховуючи викладене, оскільки умови угоди відповідають вимогам КПК України, КК України та інтересам суспільства, не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб, суд, враховуючи заслухані доводи сторін кримінального провадження, дійшов до висновку про наявність правових підстав для затвердження угоди про винуватість.

Керуючись ст.ст. 373,374, 474, 475 КПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Затвердити угоду про винуватість, укладену 31 травня 2024 року між прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України та призначити йому узгоджене угодою про визнання винуватості покарання:

за ч. 2 ст. 332 КК України у виді позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права обіймати посади, що пов`язані із організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями строком на 3 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_4 звільнити від призначеного покарання, якщо він протягом 1 (одного) року 6 (шість) місяців не вчинить нового злочину.

На підставі ст. 76 КК України зобов`язати ОСОБА_4 періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

У строк до двох місяців, після набрання вироку законної сили, ОСОБА_4 перерахувати для потреб Збройних Сил України через спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України Національного банку України грошові кошти в сумі 150000,00 грн.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 у вигляді застави у розмірі 120 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 363390,00 гривень, до набрання вироку законної сили, залишити без змін, а після повернути заставодавцю ОСОБА_17 , так як вказана сума внесена останнім згідно квитанції № 0202810003 від 28 лютого 2024 року в якості застави за ОСОБА_4 на депозитний рахунок ТУ ДСА України в Закарпатській області.

Скасувати арешт накладений ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 26.03.2024, а саме, на квартиру АДРЕСА_3 , яка на праві приватної власності зареєстрована за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .

Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених статтею 394 КПК України, до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд Закарпатської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Копію вироку вручити негайно після його проголошення засудженим та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Суддя ОСОБА_1