Одеський окружний таки вважає, заяви про відстрочку до ЦНАПУ - не камільфо)
Категорія справи № 420/37866/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Надіслано судом: 19.01.2026. Зареєстровано: 20.01.2026. Забезпечено надання загального доступу: 21.01.2026.
Номер судового провадження: П/420/39344/25
Державний герб України
Справа № 420/37866/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа Департамент надання адміністративних послуг (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
10.11.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду до подання позову надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в особі його посадових осіб, а також будь-яким районним територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки в особі посадових осіб, а також командирам та уповноваженим посадовим особам будь-яких військових частин Збройних Сил України вчиняти будь-які дії щодо призову його - ОСОБА_1 , на військову службу під час мобілізації до набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Ухвалою суду від 10.11.2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі.
12.11.2025 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невчиненні дій щодо розгляду заяви його - ОСОБА_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та неприйнятті відповідного рішення за результатами її розгляду;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання йому - ОСОБА_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач зазначив, що він 21.10.2025 року направив заяву про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі п.10. ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» разом з належним чином засвідченими додатками.
23.10.2025 року вказана заява отримана, що підтверджується копією кур`єрської накладної №5233.
У зв`язку з останніми змінами в законодавстві, 04.11.2025 року він подав повторно заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до Центру надання адміністративних послуг. У той же день заяву отримано уповноваженим працівником, що підтверджується відміткою на поштовій накладній.
Проте станом на 12.11.2025 року в застосунку Резерв+ у розділі тип відстрочки «-», відстрочка до «-», тобто відстрочка не надана. Письмова відповідь у встановлений строк не отримана, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Позивач вказує, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 06.03.2024 року задоволено його заяву, визнано ОСОБА_2 недієздатним та встановлено над ОСОБА_2 опіку. Призначено його - ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 . Строк дії рішення два роки з дня набрання ним законної сили.
На сьогодні ним подано заяву про продовження дії рішення суду. Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 17.02.2025 року відкрито окреме провадження у цивільній справі: №521/18637/23.
Позивач зазначив, що ним була отримана відстрочка на підставі п.10 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка неодноразово продовжувалася.
Відповідно до військово-облікового документа з «Резерв+», що сформований 02.09.2025 у розділі відстрочка до зазначено « 05.11.2025», тип відстрочки «п.10 ч.1 ст.23». Відповідно до військово-облікового документа з «Резерв+», що сформований 06.11.2025- відомості про відстрочку відсутні.
Позивач вважає, що відповідач всупереч визначеної Порядком №560 процедури надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення, його заяву по суті порушеного у ній питання не розглянув, не надав оцінки наявності чи відсутності законних підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та не прийняв оформленого протоколом рішення про надання або відмову у наданні позивачу відстрочки.
Тобто, відповідач фактично не виконав покладений на нього чинним законодавством обов`язок щодо оформлення для військовозобов`язаного відстрочки від призову під час мобілізації, яка надається в установленому порядку, та проведення перевірки підстав її надання, що свідчить про допущену відповідачем бездіяльність.
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 17.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувані докази по справі.
24.11.2025 року до суду надійшли пояснення третьої особи, в яких представник Департаменту надання адміністративних послуг просив звернути увагу на те, що на виконання Порядку подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2025 року № 1364, з 01.11.2025 року через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради (далі - Центр), що є структурним підрозділом Департаменту, запроваджено надання електронної публічної послуги з отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, шляхом подання заяв в електронній формі через Центр із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія).
Таким чином, Центр став уповноваженим органом щодо прийняття заяв в електронній формі із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг лише з 01.11.2025 року, а тому питання щодо подання 21 жовтня 2025 року ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 10 ч.1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію до ІНФОРМАЦІЯ_5 та її подальшого розгляду не відноситься до компетенції Департаменту.
У той же час позивач вказав, що він 04.11.2025 року повторно подав заяву вже до Центру.
Представник вказує, що дійсно 04.11.2025 року кур`єрською службою доставки до Департаменту надійшов пакет документів позивача від 04.11.2025 року. Разом з цим, згідно з п.5 Порядку для отримання послуги суб`єкт звернення подає через адміністратора центру заяву в електронній формі (у разі технічної реалізації такої можливості засобами Порталу Дія) на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування суб`єкта звернення на військовому обліку, у якій зазначаються відомості, передбачені Порядком призову. До заяви додаються електронні копії паперових документів (скановані копії), що підтверджують право на відстрочку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку призову
Згідно з положенням пункту 7 Порядку заява може бути подана через адміністратора центру після здійснення ідентифікації суб`єкта звернення на підставі документа, що посвідчує його особу, та документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картки платника податків). Відповідно до пункту 22 Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги ідентифікація особи - процес використання ідентифікаційних даних особи з документів, створених на матеріальних носіях, та/або електронних даних, у результаті якого забезпечується однозначне встановлення фізичної, юридичної особи або уповноваженого представника юридичної особи та перевірка належності особі таких даних. При цьому, ні Законом України Про поштовий зв`язок, ні Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, не передбачено необхідності здійснення ідентифікації особи, яка подає документи на відправлення, що суперечить вимозі ідентифікації особи, яка подає заяву на отримання відстрочки через центр надання адміністративних послуг.
Отже, саме адміністратор центру надання адміністративних послуг при формуванні вказаної електронної заяви через Портал Дія має здійснити ідентифікацію суб`єкта звернення, а відправка до Центру пакету документів для отримання відстрочки засобами поштового зв`язку, зокрема засобами кур`єрської доставки, не означає здійснення ідентифікації позивача надавачем зазначених послуг та не замінює ідентифікацію особи, яку має здійснити виключно адміністратор Центру за умови пред`явлення йому суб`єктом звернення відповідних документів.
Також представник вказує, що п.9 Порядку передбачено, що за відсутності підстави для припинення подальшого формування заяви, передбаченої п. 8 цього Порядку, заява в електронній формі формується адміністратором центру на підставі відомостей та документів, наданих суб`єктом звернення, засобами Порталу Дія автоматично у формі, придатній для сприйняття її змісту, роздруковується та надається суб`єкту звернення для перевірки та підписання, після чого на неї накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікати електронного підпису, адміністратора центру. Так, сформована засобами Порталу Дія заява містить обов`язкове зазначення підтверджую достовірність даних, вказаних у заяві, що потребує подальшого власноручного підпису суб`єкта звернення під таким зазначенням.
Представник звернув також увагу, що особа повинна звернутись особисто, проте всі документи були засвідчені адвокатом Смирновим А.І.
Представник зауважив, що у разі особистого звернення ОСОБА_1 за наданням електронної публічної послуги з отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, як того вимагають норми чинного законодавства, адміністратором Департаменту буде сформовано відповідну електронну заяву в електронній формі із використанням Порталу Дія, а також будуть відскановані та передані в електронній формі документи до відповідного ТЦК та СП для ухвалення відповідного рішення.
28.11.2025 року до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 , в якій він зазначив, що на момент подання ним заяви 21.10.2025 року (отримана відповідачем 23.10.2025 року) в Постанову №560 внесені зміни Постановою КМУ №1062 від 01.09.2025року. Відповідно до п.58 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто подають на ім`я голови комісії РТЦКта СП за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку. Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації в день її подання.
Позивач стверджує, що заява ним складена особисто, власноруч підписана та направлена до відповідного органу особисто.
Позивач звертає увагу на те, що вказаний Порядок не містить заборон, щодо звернення особою, яка має право на відстрочку із заявою про надання відстрочки засобами поштового зв`язку.
Однак, відповідач всупереч визначеної Порядком №560 процедури його заяву по суті порушеного у ній питання не розглянув, не надав оцінки наявності чи відсутності законних підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та не прийняв оформленого протоколом рішення про надання або відмову у наданні позивачу відстрочки.
Ухвалою суду від 03.12.2025 року задоволено частково клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_6 надати суду у строк до 15.12.2025 року відомості: щодо отримання та результатів розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, отриманої 23.10.2025 року; щодо передачі заяви на розгляд комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; копію рішення комісії у разі прийняття нею рішення за заявою ОСОБА_1 , отриманої 23.10.2025 року.
08.12.2025 року до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову та вважає, що за змістом п.58. Порядку №560, якій наводить у відзиві, заяви подаються виключно через центри надання адмінпослуг особисто. Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
09.12.2025 року до суду надійшли додаткові пояснення позивача, в яких він звернув увагу на те, що представник відповідача у відзиві зазначив, що на сьогодні розглядаються виключно ті заяви, які подані через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Однак він заяву про продовження відстрочки, підписав та подав особисто до ІНФОРМАЦІЯ_5 , до набрання чинності нових змін щодо порядку подання таких заяв. Відповідно до загальновизнаних принципів права та вимог процесуального законодавства, заява має розглядатися за правилами, чинними на момент її подання, а не за новим порядком, запровадженим після її подання. Зворотна дія процедурних змін у часі не допускається, якщо інше прямо не передбачено законом.
Крім того, відповідачем не надано жодної офіційної відповіді, яка б підтверджувала повернення моєї заяви з мотивів необхідності подання її через ЦНАП, що свідчить про відсутність належного процесуального реагування з боку ІНФОРМАЦІЯ_5 . Таким чином, заява залишається нерозглянутою з порушенням установленого порядку та строків, що покладає на відповідача обов`язок її розглянути за правилами, які діяли на дату подання.
Справа розглянута в письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За заявою ОСОБА_1 Малиновським районним судом м. Одеси прийнято рішення від 06.11.2024 року, яким його заяву задоволено. Визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , недієздатним. Встановлено над ОСОБА_2 опіку. Призначено ОСОБА_1 опікуном. Строк дії рішення два роки з дня набрання ним законної сили.
17.04.2024 року Хаджибейською районною адміністрацією Одеської міської ради видано посвідчення №326 про призначення ОСОБА_1 опікуном.
Також за заявою позивача про продовження дії рішення суду ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 17.02.2025 року відкрито окреме провадження у цивільній справі: №521/18637/23.
За відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою суду від 24.04.2025 року призначено судово-психіатричну експертизу, провадження по справі зупинено. Ухвалою від 27.11.2025 року провадження поновлено. В ухвалі суду вказано, що на адресу Хаджибейського районного суду м. Одеси 26.11.2025 року надійшов лист від начальника Одеської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України», висновок експерта №683 від 01.10.2025 року та повернуті матеріали справи №521/18637/23.
Інші відомості в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутні.
Рішення суду від 06.11.2024 року надбало законної сили 12.04.2024 року та згідно з рішенням суду строк дії рішення два роки з дня набрання ним законної сили. Отже позивач є опікуном над недієздатним за вказаним рішенням суду до 12.04.2026 року.
Позивач маючи з 12.04.2024 року право на відстрочку на підставі п.10. ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» звертався до відповідача з відповідними заявами та йому надавалась така відстрочка з відображенням у військово-обліковому документі.
21.10.2025 року позивач в черговий раз направив заяву про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі п.10. ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» разом з належним чином засвідченими додатками. 23.10.2025 року вказана заява була отримана, що підтверджується копією кур`єрської накладної №5233.
04.11.2025 року позивач подав таку ж заяву повторно до Центру надання адміністративних послуг. У той же день заяву було отримано уповноваженим працівником, що підтверджується відміткою на поштовій накладній.
Проте станом на час звернення до суду - 12.11.2025 року в застосунку Резерв+ у розділі тип відстрочки «-», відстрочка до «-», тобто відстрочка не надана, також не отримана письмова відповідь.
Позивач, вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, звернувся до суду з цим позовом.
Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ). Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Пунктом 79 Порядку №1487 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки областей є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки областей.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.9 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік військовозобов`язаних; оформлюють та видають військово-облікові документи військовозобов`язаним; розглядають звернення військовослужбовців, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п.9 цього Положення, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з п.11 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п.9 цього Положення, зокрема: оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Згідно з п.п.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487 в редакції чинній до 16.01.2025 року) передбачалось, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні, зокрема, особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Вказане положення додатку 2 до Порядку №1487 було чинне до 16.01.2025 року.
Пунктом 34 частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Таким чином, до 16.01.2025 року обов`язок військовозобов`язаного охоплювався «особисто повідомити» відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
31.12.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1558, якою, зокрема, п.п.8 п.1 додатку 2 до Порядку №1487 викладено в наступній редакції: призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні у випадку зміни персональних даних, зазначених у п.7 та 7-1 ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов`язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста.
Вказана постанова №1558 від 31.12.2024 набрала чинності 16.01.2025 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560), якій згідно з п.1 Загальних положень, крім іншого, визначає процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п.56 Порядку відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно з п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.
За змістом п.59 Порядку №560 (в редакції на час направлення позивачем заяви від 23.10.2025 року засобами поштового зв`язку) за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто подають на ім`я голови комісії РТЦКСП за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом (п.60 Порядку №560).
Отже, станом на 23.10.2025 року, на момент подання заяви позивачем, Порядок №560 передбачав обов`язок військовозобов`язаного особисто звернутися до РТЦКСП з відповідною заявою встановленої форми та супровідними документами для розгляду питання про надання відстрочки. Позивач 23.10.2025 року направив заяву та документи засобами поштового зв`язку.
На думку позивача особисто звернутися не означає особисто прибути та подати заяву. Проте суд вважає таку думку позивача помилковою з огляду на наступне.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» від 16.01.2024 року №3549-ІХ (набрав чинності 04.04.2024 року).
Вказаним Законом внесені зміни також у Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів", у тому числі у ст.2 щодо основних завдань Реєстру, а саме - ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України. Отже до внесення в Реєстр будь-яких даних відносно військовослужбовця повинна відбутися його ідентифікація, що унеможливлюється під час подання заяви через представника або поштового зв`язку.
Позивач, якій має право на відстрочку, не дії у відповідності до встановленого законом порядку щодо реалізації цього права.
Реалізація наявного у фізичної особи будь-якого права, якщо законодавцем встановлений спосіб та порядок реалізації такого права, повинна відбуватися саме у такій визначений законодавством спосіб та порядок.
Верховний Суд у постановах виклав правові висновки щодо необхідності дотримання особами встановленого законодавством порядку та способу звернення для вирішення будь-яких спірних правовідносин, а їх недотримання особою не свідчить про порушення її прав (постанова від 07.05.2021 року у справі №420/3445/19 щодо реєстрації транспортного засобу до надання адміністративної послуги підзаконним нормативним актом установлені певні вимоги не дотримання яких не порушує права особи; постанова від 10.11.2022 року у справі №580/985/19 передбачений Законом України «Про звернення громадян» порядок та механізм розгляду звернень не може бути застосований до правовідносин з розгляду процесуальних заяв чи скарг у виконавчому провадженні; ухвала від 31.10.2023 року у справі №369/5183/19 подання заяви адвокатом на електронну адресу суду без використання системи Електронний суд ЄСІТС у встановленому порядку з реєстрацією електронного кабінету має наслідком відсутність підстав для її розгляду та повернення).
Не подання у встановленому законодавством порядку заяви до суб`єкта владних повноважень не породжує у нього обов`язку розглядати таку заяву.
На даний час п.59 постанови викладений в редакції постанови №1558 від 31.12.2024 року: за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов`язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
Крім того, також наведена нова редакція п.58, яка застосовується з 01.11.2025 року, яка передбачає за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подання військовозобов`язаними особисто через центри надання адміністративних послуг на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Та обставина що це повинно здійснювати особисто (не через представника, поштовий зв`язок) підтверджується положенням п.58 про те, що під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Також позивач вказує, що після подання поштою ним заяви від 23.10.2025 року відбулась зміна законодавства щодо подання таких заяв у ЦНАП. Він повторно направив заяву в ЦНАП, але знов таки засобами поштового зв`язку, тобто не у спосіб визначений законодавством.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа Департамент надання адміністративних послуг (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, код ЄДРПОУ 38226516) про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у невчиненні дій щодо розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та неприйнятті відповідного рішення за результатами її розгляду; зобов`язання прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.