Перший апеляційний адміністративний суд ( 11.12.25) задовольнив апеляційну скаргу чоловіка та визнав протиправною бездіяльність ТЦК  щодо не внесення до РЕЗЕРВ + запису про непридатність чоловіка до військової служби на підставі рішення про непридатність в

Перший апеляційний адміністративний суд ( 11.12.25) задовольнив апеляційну скаргу чоловіка та визнав протиправною бездіяльність ТЦК щодо не внесення до РЕЗЕРВ + запису про непридатність чоловіка до військової служби на підставі рішення про непридатність в

Апеляційний суд вказав, що  тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов`язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов`язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов`язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов`язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров`я.

Суд зазначив, що позивач виключений з військового обліку 28.02.2017 з визнанням його непридатним до військової служби, через, що він з 28.02.2017 року не має статусу військовозобов`язаного чи призовника чи резервіста, тобто вищенаведеними нормами не визначено його обов`язку звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання як внутрішньо переміщеної особи для уточнення військово-облікових даних.

Отже, підсумовуючи встановлені обставини, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістіввідомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов`язаних за його заявою від 29.07.2024 року.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Повний текст Апеляції

Категорія справи № 280/8299/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.

Надіслано судом: 11.12.2025. Зареєстровано: 14.12.2025. Забезпечено надання загального доступу: 15.12.2025.

Дата набрання законної сили: 11.12.2025

Номер судового провадження: 850/628/25

Державний герб України

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року справа №280/8299/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року у справі №280/8299/24 (головуючий суддя І інстанції Качанок О.М.) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , викладене у листі № ст/817 від 05.08.2024, про відмову у виправленні неповної інформації відносно ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виправити неповну інформацію відносно ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також в електронній формі його військово-облікового документа, а саме внести відомості щодо висновку від 28.02.2017 лікарів медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та про виключення його з військового обліку у зв`язку із визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби.

В обґрунтування позову зазначив, що має зареєстроване постійне місце проживання в смт. Мілове Старобільського району Луганської області та з 30.11.2011 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , де позивачу був виданий військовий квиток № НОМЕР_1 .

28.02.2017 за результатами проходження медичної комісії, згідно з висновком лікарів медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Проте, при перевірці даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також електронної форми військово-облікового документа позивачем виявлено, що у вказаному реєстрі, у військово-обліковому документі відсутні відомості про проведення 28.02.2017 медичної комісії та про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

29.07.2024 відповідачу направлена заява, згідно з якою позивач вимагав виправити неповну інформацію відносно нього у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також в електронній формі його військово-облікового документа, а саме внести відомості щодо висновку від 28.02.2017 лікарів медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення його з 28.02.2017 з військового обліку із зазначених підстав.

Проте, відповідач листом від 05.08.2024 № ст/817 відмовив у задоволенні заяви позивача, пославшись на те, що останній на військовому обліку у нього не перебуває та зобов`язаний стати на військовий облік для уточнення особистих даних, оскільки змінив місце проживання.

Позивач вважає таку бездіяльність та рішення відповідача протиправними та звернувся до суду з позовом.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням, представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою позов задовольнити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.

Відповідачем рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

З огляду на зазначене, суд надає оцінку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги представника позивача.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров`я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України, відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 10.12.2024 № 954459.

Із записів у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 від 30.06.2011 вбачається, що 02.02.2011 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 був визнаний обмежено придатним у воєнний час за гр. 1 ст. 61 «в» розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402); 28.02.2017 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. 2 ст. 76 «а», 60 «в» розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402).

В довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.11.2024 № ст/1050 зазначено, що відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 23 грудня 2019 року № Д-322/1/11/ДСК «Про формування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у Збройних Силах України» та директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 26 грудня 2019 року № Д-11/ДСК «Про формування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 », з 01 листопада 2020 року ІНФОРМАЦІЯ_8 переформовано в ІНФОРМАЦІЯ_9 . Відповідно до директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 07 червня 2021 року № Д-321/1/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами (установами) Збройних Сил України в 2021 році», постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», Протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 № 60, з 14 липня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_9 переформовано у ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Згідно з інформацією з реєстру «Оберіг», наданого позивачем, інформація в реєстрі неповна та потребує уточнення, у категорії обліку вказано - не на обліку, дата уточнення даних - 13.08.2024.

Також з наданих відповідачем відомостей, як зазначено останнім з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , «не прив`язаний до військкомату», «Порушник ВО: Ні».

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.01.2024 № ст/1/16 у відповідь на заяву представника позивача повідомлено, що згідно пункту 22.1, пп. «в» Положення «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом МОУ № 402 від 14.08.2008 (в редакції, що діяла на момент проведення зазначеного медичного огляду) діагноз та постанови ВЛК про ступінь придатності до військової служби записуються на військовозобов`язаних, резервістів - у картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. Для можливого виправлення запису в військовому квитку необхідно надати копію постанови військово-лікарської комісії про ступінь придатності до військової служби.

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2024 № СТ/1/31 щодо запиту громадянина ОСОБА_1 повідомлено: громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 не перебуває; громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 звертався з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо можливості виправлення запису у військовому квитку, листом № СТ/1/16 від 23.01.2024 вищезазначеному громадянину було роз`яснено порядок виправлення можливої описки; на запит до Міністерства оборони України громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що у зв`язку зі збройною агресією російської федерації постанова військово-лікарської комісії про ступінь придатності від 28.02.2017 в ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутня. Для можливого виправлення запису необхідно повторно пройти військово-лікарську комісію для встановлення ступеню придатності до військової служби.

Аналогічне за змістом повідомлення міститься в листі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.06.2024 № ст/597.

Також представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 29.07.2024, в якій просив виправити неповну інформацію відносно ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також в електронній формі його військово-облікового документа, а саме внести відомості щодо висновку лікарів медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.02.2017 про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення його з 28.02.2017 з військового обліку з зазначених підстав.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.08.2024 № ст/817 повідомлено, що ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 не перебуває. Також зазначено, що відповідно до статті 37 пункту 3 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та пункту 7 додатку 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, призовники, військовозобов`язані та резервісти особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання, повинні прибувати з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік, уточнення особистих даних, та внесення відповідно змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з витягом з акту № 2 «Про вилучення для знищення документів, що не підлягають архівному зберіганню», затвердженого 23.02.2022 начальником ІНФОРМАЦІЯ_12 , експертна комісія у складі: голови комісії - старшого лейтенанта ОСОБА_2 , членів комісії: старшого солдата ОСОБА_3 , старшого солдата ОСОБА_4 , солдата ОСОБА_5 , на виконання вимог розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.02.2022 № СТ/67дск зробили відбір документів для знищення як таких, у яких вийшов строк зберігання та які втратили практичне значення: картки медичного обстеження та медичного огляду військовозобов`язаних (дати справ 06.01.2017 - 11.05.2017, інвентарний № 586, знищено в умовах можливого нападу ворога, кількість аркушів 204), книгу протоколів медичного огляду військовозобов`язаних (дати справ 10.01.2017 - 10.06.2017, інвентарний № 315, знищено в умовах можливого нападу ворога, кількість аркушів 190). Також на останній сторінці вказаного витягу з акту зазначено, що перераховані документи після затвердження акта звірено із записами в журналах обліку і повністю знищено шляхом паління; знищені документи в журналах обліку списано.

Також на виконання ухвали суду першої інстанції від 11.12.2024 надано витяги з інвентарної книги обліку справ, книг та журналів, що знаходяться на архівному зберіганні ІНФОРМАЦІЯ_13 , інвентарного журналу обліку справ, книг та журналів, що знаходяться на архівному зберіганні ІНФОРМАЦІЯ_13 , в яких містяться загальні назви різноманітних документів, відомостей, книг обліку, карток медичного обстеження, медичного огляду, тощо, що перебували на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_14 , та записи про знищення певних документів.

Жодних відомостей про висновок (постанову) лікарів медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.02.2017, на підставі якого до військового квитка позивача внесено запис про визнання його непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку, вказані витяги не містять.

Нормативно-правове обґрунтування.

Відповідно до ч. 2ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 65 Конституції Українивстановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставіЗакону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, що також передбачено ч.1ст.1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»передбачає обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 1 цієї статті визначені обов`язки громадян, а саме:з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного чи резервіста.

Пункт 3 цієї ж статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися:військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов`язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначені вЗакону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів»(далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIIIвизначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зістаттею 2 Закону № 1951-VІІІосновнимизавданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Пунктами 1 та 2 частини першоїстатті 3 Закону № 1951-VІІІвизначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цимЗакономвідомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до частини першоїстатті 5 Закону № 1951-VІІІдержателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно із частиною п`ятоюстатті 5 Закону № 1951-VІІІорганами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьмастатті 5Закону № 1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев`ята статті 5Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1951-VІІІдо Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першоїстатті 7 Закону № 1951-VІІІвизначено, що до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку.

Відповідно до пункту 2 частини першоїстатті 9 Закону № 1951-VІІІпризовник, військовозобов`язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами другою, третьою статті 13 Закону № 1951-VІІІпередбачено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, знищуються суб`єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов`язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1951-VІІІведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною третьоюстатті 14 Закону № 1951-VІІІвизначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Надання громадянам України інформації відповідно достатті 9 цього Законуздійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (частина четвертастатті 14Закону № 1951-VІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 2Порядок № 1487військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов`язані та резервісти працюють (навчаються).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов`язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно доЗакону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимогЗакону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів».

Відповідно до абзацу третього пункту 21 Порядку № 1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Згідно із пунктом 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов`язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначенихпостановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов`язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

У пункті 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов`язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов`язкова.

Абзацами першим, другим підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила військового обліку), визначено, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов`язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов`язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із абзацами першим-четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов`язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов`язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред`являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням (абзац перший пункту 2 Положення № 154).

Пунктом 8 Положення № 154 визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно доЗаконів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», «;Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «;Про захист персональних даних`та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Згідно із абзацом дев`ятим пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі- Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов`язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4частини шостої статті 37 Закону України«Про військовий обов`язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа».

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Військово-обліковим документом призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).

Висновки суду.

Отже, не є спірним той факт, що позивач 28.02.2017 був знятий з військового облікуза станом здоров`я на підставі наказу МОУ від 09.06.2006 № 342 з виключенням з військового обліку

Вказане підтверджено військовим квитком позивача серії НОМЕР_1 від 30.06.2011 (а.с.5).

Суду не надано доказів визнання нечинним військового квитка позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали його позивачу, тому військовий квиток серії НОМЕР_1 є належним доказом того, що позивач не має статусу військовозобов`язаного, виключений з військового обліку військовозобов`язаних через непридатність до військової служби за станом здоров`я з 28.02.2017.

Після зняття позивача з військового обліку 20.04.2017 набрав чинності Закон № 1951-VIII.

У 2024 році при формуванні бази даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів позивач реєструється як особа яка перебуває на військовому обліку, категорія - військовозобовьязаний, підстави знання з обліку відсутні (а.с. 9).

Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції зробив висновок, що позивач не виключався з військового обліку.

Проте, такий висновок є помилковим.

Згідно записів у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 від 30.06.2011 вбачається, що 02.02.2011 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 був визнаний обмежено придатним у воєнний час за гр. 1 ст. 61 «в» розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402); 28.02.2017 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. 2 ст. 76 «а», 60 «в» розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402).

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.01.2024 № ст/1/16 у відповідь на заяву представника позивача повідомлено, що згідно пункту 22.1, пп. «в» Положення «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом МОУ № 402 від 14.08.2008 (в редакції, що діяла на момент проведення зазначеного медичного огляду) діагноз та постанови ВЛК про ступінь придатності до військової служби записуються на військовозобов`язаних, резервістів - у картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. Для можливого виправлення запису в військовому квитку необхідно надати копію постанови військово-лікарської комісії про ступінь придатності до військової служби.

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2024 № СТ/1/31 щодо запиту громадянина ОСОБА_1 повідомлено: громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 не перебуває; громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 звертався з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо можливості виправлення запису у військовому квитку, листом № СТ/1/16 від 23.01.2024 вищезазначеному громадянину було роз`яснено порядок виправлення можливої описки; на запит до Міністерства оборони України громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що у зв`язку зі збройною агресією російської федерації постанова військово-лікарської комісії про ступінь придатності від 28.02.2017 в ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутня. Для можливого виправлення запису необхідно повторно пройти військово-лікарську комісію для встановлення ступеню придатності до військової служби.

Аналогічне за змістом повідомлення міститься в листі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.06.2024 № ст/597.

Проте, слід зазначити, що згідно з положеннями Порядку № 1487, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов`язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов`язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов`язаного, у тому числі й про виключення з військового обліку із зазначенням підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки громадян.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач має зареєстроване постійне місце проживання в смт. Мілове Старобільського району Луганської області, тобто саме відповідач є відповідальним за організацію та забезпечення, ведення та наповнення інформцією Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг».

Суд зауважує, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов`язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов`язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов`язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов`язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров`я.

Як вже вище було вказано, позивач виключений з військового обліку 28.02.2017 з визнанням його непридатним до військової служби, через, що він з 28.02.2017 року не має статусу військовозобов`язаного чи призовника чи резервіста, тобто вищенаведеними нормами не визначено його обов`язку звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання як внутрішньо переміщеної особи для уточнення військово-облікових даних.

Отже, підсумовуючи встановлені обставини, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістіввідомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов`язаних за його заявою від 29.07.2024 року.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зорустатті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зорустатті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як узаконі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права у цьому випадку є визнання протиправною бездіяльності відповідача та його зобов`язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про виключення позивачаз військового обліку військовозобов`язаних у зв`язку із непридатністю до військової служби за станом здоров`я з 28.02.2017.

Відтак, апеляційний суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з урахуванням вимог частини другої статті 9 КАС України.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1статті 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язуєсуди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Згідно з ч.ч. 1,2ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення судупершої інстанції скасуванню.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС Українипідставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги представника позивача, суд вважає, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, порушені норми процесуального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги представника позивача, скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 6121,40 грн (2422,40+3699,00)

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року у справі №280/8299/24 задовольнити.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року у справі №280/8299/24 скасувати.

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов`язаних у зв`язку із непридатністю до військової служби за станом здоров`я з 28 лютого 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 6121 (шість тисяч сто двадцять одну) гривню 40 копійок.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення 11 грудня 2025 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 11 грудня 2025 року.

Головуючий суддяА.В. Гайдар

Судді А.А. Блохін

Е.Г.Казначеєв