Перший Апеляційний Адміністративний суд ( 18.03.26) зобовязав ТЦК та СП виключити чоловіка із військового обліку, із посиланням на те, що від ТЦК  не надано будь-яких доказів, що встановлений у 2022 році в результаті медичного огляду позивача діагноз не бу

Перший Апеляційний Адміністративний суд ( 18.03.26) зобовязав ТЦК та СП виключити чоловіка із військового обліку, із посиланням на те, що від ТЦК не надано будь-яких доказів, що встановлений у 2022 році в результаті медичного огляду позивача діагноз не бу

Чоловіка у вересні 2022 року було визнано непридатним до військової служби та виключено із військового обліку.

Проте, 21 червня 2025 року, після оновлення застосунку Резерв+, в електронному військово-обліковому документі з`явилася позначка на обліку.

Чоловік оскаржив такі дії ТЦК до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2026 року в задоволенні позову відмовлено.

Апеляційний суд скаргу чоловіка задовольнив, рішення Донецького окружного – скасував та зобовязав ТЦК внести відомості до Резерв + про виключення чоловіка із військового обліку та визнання його непридатним до військової служби.

Повний текст Постанови:

Категорія справи № 200/8725/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Надіслано судом: 18.03.2026. Зареєстровано: 19.03.2026. Забезпечено надання загального доступу: 20.03.2026.

Дата набрання законної сили: 18.03.2026

Номер судового провадження: 850/1589/26

Державний герб України

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року справа №200/8725/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Медведєвої Яни Валеріївни, що діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2026 року у справі № 200/8725/25 (головуючий суддя І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежного розгляду звернення його представника від 01 жовтня 2025 року про внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та не внесення відомостей про його виключення з військового обліку з 21 вересня 2022 року;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів актуальні відомості про виключення його з військового обліку з 21 вересня 2022 року згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 20 вересня 2022 року № 513.

В обґрунтування позову зазначив, що 21 вересня 2022 року на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) був виключений з військового обліку згідно з пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України Про військовий обов`язок та військову службу, про що в його військовому квитку проставлена відповідна відмітка.

До 21 червня 2025 року в електронному військово-обліковому документі (із застосунку Резерв+) Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів містилися відомості про виключення його з військового обліку та статус невійськовозобов`язаний.

Проте, 21 червня 2025 року, після оновлення застосунку Резерв+, в електронному військово-обліковому документі з`явилася позначка на обліку.

01 жовтня 2025 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку, проте отримав відмову.

Такі дії відповідача є протиправними.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2026 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням, представник позивача звернулася з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

У довідці № 513 від 20.09.2022 міститься пряме посилання на статтю 54 графи ІІ Розкладу хвороб, зазначений діагноз позивача та ступінь порушення функцій, що відповідно до Положення № 4023 свідчить про непридатність особи до військової служби з виключенням з військового обліку.

Саме ця постанова ВЛК, оформлена довідкою № 513 від 20.09.2022, була фактично реалізована відповідачем шляхом внесення 21.09.2022 відповідної відмітки до військового квітка позивача про виключення з військового обліку, а також шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що відображалося у застосунку «Резерв+» - «непридатний до військової служби».

Крім того, Положення № 402 не передбачає існування самостійного процесуального документа з назвою «постанова ВЛК», відмінного від форм, прямо визначених у цьому Положенні. Постанова ВЛК є змістовним результатом медичного огляду, який фіксується у відповідній формі (свідоцтві про хворобу або довідці ВЛК), а не окремим документом.

Аналіз Положення № 402 свідчить, що до офіцерів запасу рішення ВЛК мало бути оформлено свідоцтвом про хворобу, а не довідкою ВЛК. Фактично до позивача, який є офіцером запасу, ВЛК оформило довідку, що може свідчити про порушення процедури оформлення постанови ВЛК самою ВЛК. Водночас, зазначене порушення є виключно процедурним порушенням з боку суб`єкта владних повноважень, а не діями позивача, який не наділений повноваженнями визначати форму процесуального документа, що оформлює ВЛК.

Таким чином, суд першої інстанції, посилаючись на відсутність в довідці ВЛК № 513 формулювання «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», фактично поставив під сумнів саме існування постанови ВЛК щодо позивача та дійшов помилкового висновку про її відсутність.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров`я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП Діловодство спеціалізованого суду.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов`язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему Електронний суд матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі Електронний суд.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 , 13 серпня 2021 року був поставлений на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 (за зареєстрованим місцем проживання).

В паперовому військовому документі позивача (військовий квиток серії НОМЕР_2 ) зазначено, що він навчався на військовій кафедрі; військову присягу прийняв 06 липня 1996 року; наказом Міністра оборони України від 20 серпня 1997 року № 401 йому присвоєно військове звання лейтенант; у Збройних Силах України не служив. Позивач належить до офіцерів запасу.

20 вересня 2022 року щодо позивача складена довідка військово-лікарської комісії від 20 вересня 2022 року № 513, в якій зазначено, що 20 вересня 2022 року щодо позивача проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . В довідці зазначено наступне:

- в графі Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) зазначений діагноз позивача;

- в графі, де має бути вказана постанова комісії (вказати постанову комісії) зазначено наступне: На підставі статті 54-а графи ІІ Розкладу хвороб, графи __ ТДВ ______, місця, які мають бути заповнені не заповнені;

- графа Рішення, постанова штатної ВЛК не заповнена.

20 вересня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), за результатами якої йому було встановлено ступінь придатності як непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

21 вересня 2022 року позивач виключений з військового обліку згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України Про військовий обов`язок та військову службу за станом здоров`я, про що у його військовому квитку серії НОМЕР_2 відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 проставлена відповідна відмітка (графи 18 та 19).

На виконання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, медичні документи щодо позивача, в тому числі свідоцтво про хворобу з постановою ВЛК, були направлені до 20 Регіональної військово-лікарської комісії ( НОМЕР_3 РВЛК) для розгляду та затвердження.

Листом 20 Регіональної військово-лікарської комісії (20 РВЛК) від 19 вересня 2023 року № 1854/1129 свідоцтва про хворобу та підтверджуючі медичні документи на військовозобов`язаних, в тому числі щодо позивача, по яким прийняті рішення ВЛК, повернуті без затвердження до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В листі зазначено, що потрібно провести переогляд військовозобов`язаних з актуальними медичними даними.

Таким чином, складене щодо позивача свідоцтво про хворобу з постановою ВЛК про непридатність до військової служби повернулося без затвердження регіональною військово-лікарською комісією.

У зв`язку з вищенаведеним до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів були внесені дані про перебування позивача на військовому обліку.

17 серпня 2025 року позивач через мобільний застосунок Резерв+ сформував витяг зі свого електронного військово-облікового документу, в якому зазначена наступна інформація, зокрема: на обліку; категорія обліку - військовозобов`язаний; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відстрочка до 22 лютого 2026 року; тип відстрочки бронювання; постанова ВЛК від 20 вересня 2022 року: непридатний до військової служби з виключення з військового обліку; дата уточнення даних 19 липня 2024 року.

01 жовтня 2025 року, посилаючись на розбіжності між паперовим та електронним військово-обліковими документами, позивач через свого представника (адвоката) звернувся до відповідача із заявою (адвокатський запит від 01 жовтня 2025 року № 98), в якій просив, зокрема внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про виключення його з військового обліку з 21 вересня 2022 року.

Листом від 13 жовтня 2025 року № 01/3747 відповідач повідомив, що на підставі відповіді НОМЕР_3 РВЛК від 19 вересня 2023 року № 1854/1129 військово-лікарська комісія ОСОБА_1 була відхилена та підлягає повторному переогляду, у зв`язку з чим його не було виключено з військового обліку за станом здоров`я.

Цим же листом повідомлено, що ОСОБА_1 необхідно стати на військовий облік за фактичним місцем проживанням та пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Фактично, позивачу відмовлено у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку з 21 вересня 2022 року.

Історія змін облікових даних позивача:

- 18 листопада 2021 року - створено обліковий запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 ; згідно з обліковою карткою військовозобов`язаного його визначено у бойовий резерв;

- 04 квітня 2023 року - до облікових даних внесено інформацію про проходження військово-лікарської комісії, відповідно до рішення якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;

- 29 жовтня 2024 року - позивача поновлено на військовому обліку у зв`язку з надходженням відповіді НОМЕР_3 РВЛК від 19 вересня 2023 року;

- 29 червня 2025 року - позивача внесено на спеціальний військовий облік у зв`язку з отриманням бронювання на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що постанова ВЛК щодо позивача, що зазначена у свідоцтві про хворобу, не була затверджена постановою ВЛК регіону, відповідно, не набрала чинності. У зв`язку з цим до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідачем правомірно внесені відомості про перебування позивача на військовому обліку.

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною восьмою статті 2 Закону № 2232-XII виконання військового обов`язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов`язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов`язків військової служби в особливий період.

На підставі частин першої, третьої та четвертої статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов`язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною п`ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

На виконання ч.5 ст.33 Закону № 2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов`язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), пунктом другим якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1487 головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов`язаних.

На підставі пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" .

Пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) установлено, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

На підставі частин восьмої та дев`ятої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов`язки призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначені ст. Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Приписами пунктів 1, 8, 9, 11 "Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022р. за № 154, визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», «;Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «;Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних і резервістів; оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1951-VIII держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно з частиною п`ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Як визначено частинами восьмою та дев`ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

На підставі пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (вересень 2022 року), діяло Положення № 402 в редакції від 16.04.2021, пункт 22.5 якого передбачав, що у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

При чому, у разі потреби військовослужбовця у звільненні від службових обов`язків або у відпустці за станом здоров`я довідка повинна була реалізованою негайно.

Як свідчать матеріали справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 20 вересня 2022 року було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою № 513 від 20.09.2022, якою на підставі статті 54-а графи ІІ Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві", який є додатком № 1 до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням останнього з військового обліку.

Вказану постанову ВЛК (довідку) було реалізовано негайно та у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 на сторінці 21 у графі 18 «відмітки про військовий облік» зазначено: «виключений з обліку 21 вересня 2022 року за станом здоров`я», а на сторінці 26 у графі 19 «відмітка про виключення з військового обліку» зазначено: «виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 за станом здоров`я на підставі пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Крім того, позивачу видано довідку військово-лікарської комісії від 20 вересня 2022 року № 513, в якій зазначено, що 20 вересня 2022 року щодо позивача проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . В довідці зазначено: в графі Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) зазначений діагноз позивача; в графі, де має бути вказана постанова комісії зазначено: На підставі статті 54-а графи ІІ Розкладу хвороб.

20 вересня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), за результатами якої йому було встановлено ступінь придатності як непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача вказує, що для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів" про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивачу необхідно завершити процедуру проходження ВЛК.

Поряд із цим, хоча за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби відповідного свідоцтва про хворобу складено не було, однак, відповідачем було прийнято постанову, оформлену довідкою № 513 від 20.093.2022, щодо непридатності позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою негайно шляхом внесення відповідних записів у військовий квиток позивача.

Відповідно до Положення про військовий квиток офіцера запасу, затверджене указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016, яке діяло на час внесення записів щодо позивача про виключення його з військового обліку, військовий квиток офіцера запасу (далі - військовий квиток) є документом, що визначає належність його власника до офіцерського складу запасу та виконання ним військового обов`язку.

Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 16 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа» військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Суду не надано доказів спростування висновків ВЛК, викладених у постанові, оформленій довідкою № 513 від 20.09.2022, або відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності видачі довідки, або доказів її скасування.

Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений 20.09.2022 в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а неправильне оформлення постанови ВЛК від 20.09.2022 будь-яким чином вплинуло на вказані обставини.

При цьому суд зауважує, що при оформленні результатів проходження позивачем ВКЛ та виключення з військового обліку, відповідач, як суб`єкт на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, і її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов`язки.

Також, відповідачем не доведено, що таке порушення вплинуло на правомірність прийнятого рішення про непридатність позивача до військової служби і подальше виключення останнього з військового обліку.

Зокрема, відповідно до статті 54-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (в редакції на час медичного обстеження позивача), при наявності хвороби печінки К70-К77 (алкогольна хвороба печінки, токсичне ураження печінки, печінкова недостатність; хронічні гепатити, фіброз та цироз); хвороби жовчного міхура, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози К80-К87 (холецистит, холангіт, панкреатит та інші) зі значними порушеннями функцій (що і було виявлено у позивача), незалежно від графи (як особи рядового, сержантського та старшинського складу, так і офіцери запасу) визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідачем не заперечується, що за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби прийнято постанову, оформлену довідкою № 513 від 20.09.2022, про непридатність позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою шляхом внесення уповноваженою особою відповідача відповідних записів у військовий квиток позивача.

Як уже зазначалось, відповідачем не надано доказів, що довідка ВЛК № 513 від 20.09.2022 та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про проходження позивачем ВЛК, визнання його непридатним до військової служби та подальше виключення з військового обліку.

Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників і військовозобов`язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров`я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов`язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов`язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов`язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Такі відомості щодо позивача відповідачем внесені не були, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів".

За встановлених обставин є протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку з 21 вересня 2022 року.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов`язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою № 513 від 20.09.2022), та щодо виключення з військового обліку.

Таким чином апеляційна скарга представника позивача підлягає задоволенню.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги представника позивача, скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422,40 грн (968,96 грн + 1453,44 грн).

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Медведєвої Яни Валеріївни, що діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2026 року у справі № 200/8725/25 задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2026 року у справі № 200/8725/25 скасувати.

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку з 21 вересня 2022 року.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою № 513 від 20.09.2022) та щодо виключення з військового обліку з 21 вересня 2022 року.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 18 березня 2026 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 18 березня 2026 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв