право на зняття з обліку військовозобов`язаних, мають особи які вже вибули на строк більше трьох місяців за межі України, а не які вибувають.

право на зняття з обліку військовозобов`язаних, мають особи які вже вибули на строк більше трьох місяців за межі України, а не які вибувають.

Юнак виїхав до Литви та звернувся із заявою до ТЦК та СП про зняття із військового обліку у зв`язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон. 

Кейс дуже цікавий: чи є виїзд на постійне місце проживання за кордон підставою для зняття з військового обліку в Україні?

Наразі, правової позиції Верховного Суду у вказаному питанні не має, втім, спір між черкасцем та ТЦК та СП пройшов першу інстанцію та затвердився рішенням апеляції.

У заяві про зняття з військового обліку, ТЦК та СП відмовив, і розгляд спору здійснював Черкаський окружний адміністративний суд.

Позивач обгрунтовував свої вимоги тим, що Листом управління державної міграційної служби України в Черкаській області №7101.6-2683/71.1-23 від 03.04.2023 його було повідомлено  про прийняте рішення від 03.04.2023 оформити документи для виїзду за кордон на постійне місце проживання.

Для отримання дозволу (проставлення штампа «Оформлено виїзд на постійне проживання) необхідно:

-          зняти з реєстрації місце проживання в Україні та отримати витяг з реєстру територіальної громади (ксерокопію витягу надати УДМС у Черкаській області); надати територіальному органу ДМС паспорт громадянина України (якщо паспорт громадянина України у формі ID-картки при собі обов`язково мати PIN-коди) і паспорт і громадянина України для виїзду за кордон для проставляння в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання (у разі наявності в особи, яка виїжджає за кордон на постійне проживання, двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон надаються обидва такі паспорти);

-          отримати довідку органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов`язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур.

Листами від 15.09.2023 №3/1658 та 09.09.2023 №74 ТЦК та СП роз`яснив позивачу, що у зв`язку із введенням на території України воєнного стану допускається обмеження прав і свобод громадян, в тому числі свободу пересування.

Суд, при вирішенні спору, виходив з того, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку, Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов`язаного на такий облік , і зазначив, що різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.

Аналіз змісту відповідних положень Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» дає підстави для висновку, що громадяни які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов`язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов`язаних.

Колегія суддів зазначає, що у силу приписів наведених норм, військовозобов`язані громадяни України, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» підлягають зняттю з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Такі військовозобов`язані повинні перебувати на військовому обліку за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.

При цьому, право на зняття з обліку військовозобов`язаних, мають особи які вже вибули на строк більше трьох місяців за межі України, а не які вибувають.

В той же час, позивач посилається на те, що він підлягає зняттю з військового обліку, у зв`язку із тим, що відповідно до рішення ГУ ДМС у Чернігівській області йому надано дозвіл на оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання до Литовської Республіки.

З огляду на зазначені норми, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що рішення, відповідно до якого йому надано дозвіл на оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання в Литовську Республіку і відповідно його вибуття на строк більше трьох місяців за межі України є підставою для зняття його з військового обліку, адже пункт 2 частини 5 статті 37 Закону №2232-XII не містить таку підставу, як «які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України», а містить підставу «які вибули на строк більше трьох місяців за межі України».

З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 580/12403/23   (Постанова від 20.06.24)                                  

Суддя (судді) першої інстанції: Валентин ГАРАЩЕНКО

P.S. І про делікатний нюанс, про який Суддя Валентин Гаращенко таке написав у рішенні «поміж строк». За текстом рішення суду першої інстанції: «За таких обставин, зважаючи на обраний позивачем спосіб захисту прав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають».

А «поміж строк» можна прочитати і таке: не плутайте зняття з обліку із виключенням. Громадянин України, звісно ж – не має права бути виключеним на підставі виїзду на ПМЖ «за кордон». Він має стати на військовий облік у консульстві. А от при зміні або додатковому громадянстві( і , ймовірно ще у деяких випадках) – таки наявні будуть підстави і для Виключення з обліку. Але не для Зняття).