«Процесуальні диверсії» законодавства про мобілізацію шкодять вирішенню питань реальних потреб ЗСУ у кадрах та підривають довіру суспільства

«Процесуальні диверсії» законодавства про мобілізацію шкодять вирішенню питань реальних потреб ЗСУ у кадрах та підривають довіру суспільства


Два  тижні країна живе «під новим законодавством про мобілізацію».

Перші висновки.

Ключове: Яка мета ЦИХ новацій? Як на мене, потрібно було здійснити оперативні заходи із призову за мобілізацією на замовлення ГенШтабу ( кажуть , що +/- 500 тис чоловік) + навести лад у питаннях: на кого ж саме може розраховувати держава у подальшому.

Чи  відповідає цім викликам нове законодавство?

Якщо коротко: то Галасу навколо питання – вдосталь, а от належного алгоритму державного адміністрування проблематики – не має.

Ба гірше: так як «все заточено» - то воно веде до колапсу. Це моє оціночне судження, яке виникає у наслідок дослідження перших кроків  імплементації в життя  «гучних норм законодавства».

Не буду писати «розгорнуту статтю» у форматі законопроекту, а пройдусь лише по парі- трійці тригерних точок.

Щодо довіри суспільства до влади, за наслідком  «цих новацій»: Яка може бути довіра,  коли за розпіареною тезою про те, що  всі свідомі хутчіш вирушайте до «військоматів» ( ТЦК та СП) , БО  потім ( як не вкладетесь у 60 днів) будуть штрафи від 17 тис грн?

На практиці: за завітання  до ТЦК та СП після 18.05.24 – апріорі, у 90% візитів має світити штраф саме в 17 тис грн. Логіка ТЦК та СП проста ( і, як не абсурдно це виглядає – правомірна за наявним законом): Ви маєте прийти після 18.05.24, а ТЦК та СП має накласти на Вас штраф саме по нормі Закону, яка вступила в силу саме після 18.05.24 – і маєте протокол/ постанову/ чек на  17 000 грн. ( До речі – оскаржуємо все це у суді!))))

Якоїсь «строчки  у законі» щодо того, що такі штрафи мають застосовувати щодо тих,  хто не прийде до 18.07.24  - не вистачило.

Далі гірше:  при 1,3 млн військовозобов’язаних, які оновили свої військово-облікові документ, по факту, безпосередньо до ТЦК та СП звернулись близько 50 тис чол. І система адміністрування ( діяльність ВЛК, «діяльність» не створених своєчасно комісій при ТЦК та СП , щодо розгляду питань про відстрочки , то що) вже майже паралізована.

А це «ми ще не починали». Наразі, орієнтовна кількість військовозобов’язаних в Україні +\-  - це 10+ млн .

Маю мотивовані сумніви, що після не вдалого старту компанії із оновлення військово – облікових даних, цю процедуру  до 18.07.24 пройдуть бодай +/- 3 млн чол. 

При цьому, чи не більшість  з тих, хто майже без остраху  здійснює ці дії, це ті, хто вважає, що має право на відстрочку.

Але тут, власне, і на них, і на мобілізацію, і , даруйте, на безпеку державності – очікує «процесуальна диверсія» ( навіть не розглядаю – свідомо чи не свідомо здійснена): відстрочки надаються до закінчення мобілізації!!!

Читаємо абз . 8 та 9 п. 60  Порядку  проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період проведення призову громадян на військову службу

під час мобілізації, на особливий період який  ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560:

 !   Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на  строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у  військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої,  пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою  Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Нагадаю: мобілізація (наразі) триває ( за Указом Президента) – до закінчення оголошеного воєнного стану – до 13 серпня 2024 року.

І ось ці реальних пару – тройка сотень військовозобов’язаних, які таки «особисто» завітають до ТЦК та СП у строк до 13.08.24, і , більшість з яких отримає відстрочку – хто на місяць, хто на тиждень,  мають  повторно, після 13.08.24 – «займати черги з 4ї ранку» перед ТЦК та СП, і  благати про продовження відстрочки: подавати заяви на комісію, яка тиждень/ місяць тому вже прийняла щодо них процесуальне рішення).

Не смішно.

Реально -  з такими «процесуальними диверсіями» ( а їх ЧИМАЛО!!!) -  ані належної мобілізації, ані створення ефективного реєстру військовозобов’язаних – не можливе.

Потребуємо невідкладного розумного державницького апгрейту нормативних актів, щодо мобілізації.

Інакше…

Краще без інакше: Просто робити те, що потрібно робити, а не робити те, що не потрібно робити.

Адвокат 

Валерій Макеєв

https://www.facebook.com/vmakeev1/videos/778060841138349

https://www.youtube.com/watch?v=wfsIQIn36KY&ab_channel=%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%94%D0%B2