Рішення, які не можуть не тішити, але чи можуть втішити?

Рішення, які не можуть не тішити, але чи можуть втішити?

ЦЕ майже про "нагорода знайшла героя": чоловік ще у далекому жовтні 2024 року надіслав ЗАЯВУ ПРО ВІДСТРОЧКУ поштою до ТЦК.

Там відмовили навіть у розгляді заяви, бо недолюблюють "Укрпошту" ( жарт). Часи минули. Вже не має ані листів, ані звернень безпосередньо до ТЦК. Лише через ЦНАП. ТА ось Восьмий Апеляційний вирішив ( 25.02.26) що таки справедливість не робиться поспіхом і завжжди є доречною. Та... зобовязав ТЦК розглянути Лист півторарічної давнини)

Категорія справи № 460/8619/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.Надіслано судом: 25.02.2026. Зареєстровано: 26.02.2026. Забезпечено надання загального доступу: 27.02.2026.Дата набрання законної сили: 25.02.2026Номер судового провадження: А/857/33927/25

undefined

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 460/8619/25 пров. № А/857/33927/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кузьмича С.М., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 липня 2025 року у справі № 460/8619/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії з розгляду питань про надання відстрочок від призову під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,-

суддя в 1-й інстанції Максимчук О.О.,

час ухвалення рішення 22.07.2025 року,

місце ухвалення рішення м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення 22.07.2025 року,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Комісії з розгляду питань про надання відстрочок від призову під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22 липня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про задоволення позову, оскільки відповідач вчиняє протиправну бездіяльність, яка полягає в нерозгляді його заяв про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Він є особою, яка на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має невід`ємне право на оформлення відстрочки, оскільки його мати, ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи довічно. У зв`язку із наведеним він на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 25.10.2024 особисто оформив та надіслав заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації в порядку ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до якої додав усі необхідні документи. Однак, у відповіді на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 стверджує, що відповідно до даних вхідної кореспонденції станом на 13.11.2024 заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не надходила. 16.01.2025 він вдруге особисто надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву з додатками про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації в порядку п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію». Вказана заява була отримана 2 відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 20.01.2025 року, однак відповіді про результати її розгляду ІНФОРМАЦІЯ_3 він не отримав. 11.02.2025 він надіслав заяву про надання відстрочки від призову на підставі п.13 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», разом з усіма необхідними нотаріально завіреними документами, які підтверджують право на отримання такої на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 . У відповідях на адвокатські запити від 20.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 стверджує, що документи про надання відстрочки необхідно надавати за місцем перебування на військовому обліку. Оскільки вінна обліку перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_3 , відтак розгляд такої заяви має відбуватись Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 . У зв`язку з наведеним він вважає бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не розгляду його заяв від 25.10.2024 та від 14.01.2025 про відстрочку в порядку ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» очевидно протиправною та просить зобов`язати Комісію з розгляду питань про надання відстрочок від призову під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути його заяву від 14.01.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення на підставі законодавства України.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт одержання відповідачем-3 заяв ОСОБА_1 на відстрочку від військової служби від 25.10.2024 та 14.01.2025. Додані позивачем до матеріалів справи копії накладних АТ «Укрпошта» №7901312085189 від 29.10.2024 та №7901312120723 від 16.01.2025 свідчать лише про факт надсилання цінних листів з описом вкладення засобами поштового зв`язку на поштову адресу відповідача-3, однак не підтверджують ані факту доставлення, ані факту одержання таких заяв адресатом - відповідачем-3. Суду не вдалося відстежити відправлення за номером 7901312085189 та 7901312120723, оскільки на сторінці трекінгу відправлень засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» відправлення за номером 7901312085189 та 7901312120723 на момент розгляду цієї справи відсутні, тому що не зареєстровані в системі.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими з огляду на наступне.

Позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 матір`ю позивача є ОСОБА_2 , батьком - ОСОБА_3 .

Відповідно до копії довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №907145 від 25.07.2024 матері позивача - ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності загального захворювання на строк довічно.

Згідно копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 21.08.2024 мати позивача - ОСОБА_2 є одержувачем пенсії по інвалідності, 2 групи, загальне захворювання, строком довічно.

22.10.2024 між батьками позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розірвано шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_3 від 22.10.2024.

У матеріалах справи наявна копія свідоцтва серії НОМЕР_4 від 05.04.2024 про смерть ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно копії військово-облікового документа, сформованого за допомогою за стосунку «Резерв+» від 12.10.2024, позивач є військовозобов`язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_5 ).

Позивач подав на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 25.10.2024 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка має одного із своїх батьків з інвалідністю ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). До вказаної заяви позивач додав нотаріально засвідчені копії документів, а саме копії: паспорта та РНОКПП заявника (позивача), свідоцтва про народження заявника (позивача) серія НОМЕР_1 , паспорта та РНОКПП ОСОБА_2 , пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 21.08.2024, довідки до акта огляду МСЕК ОСОБА_2 серії 12ААГ№907145 від 26.07.2024, паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 , свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 22.10.2024, свідоцтва про смерть ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 05.04.2024, витягу з « ОСОБА_6 від 12.10.2024.

Зазначену заяву з додатками 29.10.2024 позивач надіслав цінним листом з описом вкладення засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» (номер поштового відправлення 7901312085189) на поштову адресу відповідача-3.

09.11.2024 представником позивача, адвокатом Цімурою Яромиром Володимировичем на адресу відповідача-3 надіслано адвокатський запит №А3/22/11-24 від 08.11.2024 з проханням:

1. повідомити дату та реєстраційний номер заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 про відстрочку від мобілізації в порядку ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

2. повідомити чи передано заяву ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від проходження військової служби на розгляд Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 : якщо «так» - повідомити дату передання заяви; якщо «ні» - дати вмотивовану відповідь з посиланням на норми українського законодавства;

3. повідомити результат розгляду заяви ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

4. надіслати копію довідки про відстрочку від призову на військову службу ОСОБА_1 ;

5. у разі недостатності документів для оформлення відстрочки ОСОБА_1 повідомити яких саме документів бракує для відстрочки від мобілізації в порядку ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також повідомити яким законом передбачено подання цих документів.

Зазначений запит з додатками 09.11.2024 представник позивача надіслав цінним листом з описом вкладення засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» (номер поштового відправлення 7901312085189) на поштову адресу відповідача-3.

Листом від 18.11.2024 відповідач-3 у відповідь на адвокатський запит №А3/22/11-24 від 08.11.2024 повідомив представника позивача про те, що станом на дату надання відповіді, заяви від ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_8 на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 не надходило. На виконання пункту 58 Постанови «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» №560 від 16.05.2024 військовозобов`язаний у разі наявності у нього підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особисто повинен подати на ім`я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву, за формою визначеною у додатку 4 Постанови №560, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені у встановленому порядку. Оскільки ОСОБА_1 таких дій вчинено не було, то розгляд комісією питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не здійснювався та відповідно довідка не надсилалася, дата та реєстраційний номер заяви відсутній, у зв`язку з відсутністю заяви.

03.12.2024 представник позивача надіслав на адресу відповідача-3 адвокатський запит №А3/06.12-24 від 02.12.2024 з проханням знайти заяву ОСОБА_3 про відстрочку від мобілізації з додатками, передати її на розгляд комісії та прийняти законне рішення про оформлення останньому відстрочки від мобілізації, а також надати відповідь за результатами її розгляду. До вказаного запиту адвокат долучив копію особистої заяви ОСОБА_3 , накладну АТ «Укрпошта» №7901312085189 від 29.10.2024.

16.01.2025 представник позивача надіслав на адресу відповідача-3 адвокатський запит (вдруге) №А3/42/01-25 від 14.01.2025, у якому було висловлено аналогічні прохання, викладені у адвокатському запиті №А3/06.12-24 від 02.12.2024.

16.01.2025 позивач подав вдруге заяву на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 14.01.2025 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка має одного із своїх батьків з інвалідністю ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). До вказаної заяви позивач додав нотаріально засвідчені копії документів, а саме копії: паспорта та РНОКПП заявника (позивача), свідоцтва про народження заявника (позивача) серія НОМЕР_1 , паспорта та РНОКПП ОСОБА_2 , пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 21.08.2024, довідки до акта огляду МСЕК ОСОБА_2 серії 12ААГ№907145 від 26.07.2024, паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 , свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 22.10.2024, свідоцтва про смерть ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 05.04.2024, витягу з « ОСОБА_6 від 12.10.2024.

Зазначену заяву з додатками 16.01.2025 позивач надіслав цінним листом з описом вкладення засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» (номер поштового відправлення 7901312120723) на поштову адресу відповідача-3.

Листом відповідач-3 у відповідь на адвокатський запит №А3/42/01-25 від 22.01.2025 повідомив представника позивача про те, що станом на дату надання відповіді, заяви від ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_8 на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 не надходило. На виконання пункту 58 Постанови «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» №560 від 16.05.2024 військовозобов`язаний у разі наявності у нього підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особисто повинен подати на ім`я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву, за формою визначеною у додатку 4 Постанови №560, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені у встановленому порядку. Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації в день її подання. Оскільки ОСОБА_1 таких дій вчинено не було, то розгляд комісією питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не здійснювався та відповідно довідка не надсилалася, дата та реєстраційний номер заяви відсутній, у зв`язку з відсутністю заяви.

12.02.2025 позивач подав на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву від 11.02.2025 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка має одного із своїх батьків з інвалідністю ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). До вказаної заяви позивач додав нотаріально засвідчені копії документів, а саме копії: паспорта та РНОКПП заявника (позивача), свідоцтва про народження заявника (позивача) серія НОМЕР_1 , паспорта та РНОКПП ОСОБА_2 , пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 21.08.2024, довідки до акта огляду МСЕК ОСОБА_2 серії 12ААГ№907145 від 26.07.2024, паспорта та РНОКПП ОСОБА_3 , свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 22.10.2024, свідоцтва про смерть ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 05.04.2024, витягу з « ОСОБА_6 від 12.10.2024.

Зазначену заяву з додатками 12.02.2025 позивач надіслав цінним листом з описом вкладення засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» (номер поштового відправлення 7901312137278) на поштову адресу відповідача-2.

Листом №1344/4617 від 07.03.2025 відповідач-2 у відповідь на заяву позивача від 11.02.2025 повідомив, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому йому необхідно надати перелік документів на відстрочку за місцем перебування на військовому обліку. Також у листі позивача повідомлено, що згідно відомостей АІКС «Оберіг» Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів за висновком військово-лікарської комісії його визнано «непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час», тому позивачу необхідно пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

Листом №1344/5611 від 28.03.2025 відповідач-2 у відповідь на адвокатські запити №А3/69/02-25 від 25.02.2025 та №А3/104/03-25 від 20.03.2025 повідомив представника позивача про те, що відповідачем-2 розглянуто заяву (вх№9932 від 20.02.2025) та копії документів, надані військовозобов`язаним ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 необхідно надати перелік документів на відстрочку за місцем перебування на військовому обліку. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 .

В матеріалах справи наявна копія скарги від 14.02.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_10 , Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 на дії ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно ОСОБА_1 , у якій заявник просить: вжити всіх необхідних заходів для належного розгляду заяви про відстрочку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , та оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв`язку з тим, що він має одного із своїх батьків з інвалідністю ІІ групи, та у відсутності невійськовозобо`язаних осіб здійснює догляд за особою з інвалідністю ІІ групи; зобов`язати працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 передати на розгляд голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо надання останньому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; звернути увагу керівництва та працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 на неухильне додержання законодавства України щодо прийняття та розгляду заяв про відстрочку від призову під час мобілізації та не створювати штучні перешкоди заявникам при реалізації їх законного права на отримання відстрочки від мобілізації.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992р. захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції УкраїниЗакону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на теперішній час.

Згідно ч.10 ст.1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993р. №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

У відповідності до ч.1 ст.22 Закону №3543-XII громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Водночас статтею 23 Закону №3543-XII передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані:

1) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку;

2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

4) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;

5) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

6) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров`я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, але якій не встановлено інвалідність;

7) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю (батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребують постійного догляду;

10) опікун особи, визнаної судом недієздатною;

11) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов`язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов`язаних за вибором такої особи з інвалідністю;

14) члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;

15) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу";

16) керівники міністерств та їх заступники, керівники державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

17) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

18) судді, судді Конституційного Суду України, члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступник, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя;

19) Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

20) Голова та інші члени Рахункової палати;

21) працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів) Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, апарату Міністерства внутрішніх справ України та експерти установ експертної служби Міністерства внутрішніх справ України;

22) дипломатичні службовці, які займають дипломатичні посади, Міністерства закордонних справ України, а також особи, які мають дипломатичний ранг Надзвичайний і Повноважний Посол;

23) державні службовці, які готують висновки до проектів нормативно-правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу та/або експертизу прийнятих нормативно-правових актів, державні службовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;

24) інші військовозобов`язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в пунктах 3-15 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, у вказаний період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.

Приписами частини 3 статті 23 Закону №3543-XII передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;

2) наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

3) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами;

4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;

5) члени сімей (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року).

Особи, зазначені у пунктах 1-5 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII, у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов`язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв`язку із звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

З аналізу вищезазначених норм слідує, що Законом №3543-XII визначений перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації є вичерпний та у кожному конкретному випадку особам, які не підлягають призову, або підпадають під умови відстрочки слід надати той обсяг документів, який підтвердить існування обставин, достатніх для того, щоб уповноважений суб`єкт владних повноважень міг прийняти відповідне рішення.

В ході розгляду справи з наявних у ній матеріалів суд встановив, що позивач вважає, що він має право на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII як особа, яка має одного із своїх батьків з інвалідністю ІІ групи, та у відсутності невійськовозобо`язаних осіб здійснює догляд за особою з інвалідністю ІІ групи, у зв`язку з чим він звернувся до відповідача-3 із відповідними заявами від 25.10.2024 та 14.01.2025 на ім`я голови Комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), який серед іншого визначає алгоритм отримання військовозобов`язаними особами відстрочки.

Відповідно до пунктів 56 та 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов`язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації в день її подання.

Пунктом 58-1 Порядку №560 передбачено, що військовозобов`язані, які відповідно до закону зобов`язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а за умови наявності кількох військовозобов`язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов`язаного, який відповідно до закону зобов`язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов`язаного на військовому обліку, родинні зв`язки військовозобов`язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов`язаний утримувати військовозобов`язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов`язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Приписами п. 59 Порядку №560 передбачено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов`язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов`язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв`язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено також додаток 5 до Порядку №560, яким є Перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Пунктом 13 додатку 5 до Порядку №560 визначено вичерпний перелік документів, які дають право на відстрочку особам, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі), а саме:

для батьків військовозобов`язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов`язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;

для військовозобов`язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки (свідоцтво про народження);

для військовозобов`язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);

для військовозобов`язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов`язаними та зобов`язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі. Вказаний перелік є вичерпним та не передбачає подання інших документів в обов`язковому порядку.

Сторонами у справі не заперечується, що відповідачі не розглядали по суті заяви позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі та не приймали за результатами такого розгляду вмотивованого рішення про надання відстрочки або про відмови в її наданні.

Приписами Закону №3543-XII та Порядку №560 не передбачено обов`язку військовозобов`язаного особистого відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. З урахуванням наведеного суд відхиляє як безпідставні і необґрунтовані доводи відповідача-3 щодо недодержання позивачем порядку подання заяви та документів про надання відстрочки, оскільки, як вбачається із матеріалів справи, позивачем особисто направлено відповідачу заяву та відповідні документи засобами поштового зв`язку.

Суд першої інстанції покликається на те, що ним встановлено що у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт одержання відповідачем-3 заяв ОСОБА_1 на відстрочку від військової служби від 25.10.2024 та 14.01.2025.

Колегія суддів не погоджується з твкими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими, оскільки додані позивачем до матеріалів справи копії накладних АТ «Укрпошта» №7901312085189 від 29.10.2024 та №7901312120723 від 16.01.2025 свідчать про факт надсилання цінних листів з описом вкладення засобами поштового зв`язку на поштову адресу відповідача-3.

Так, суду не вдалося відстежити відправлення за номером 7901312085189 та 7901312120723, оскільки така інформація про відправлення зберігається протягом 6-місяців.

Проте, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Колегією суддів встановлено, що позивач надав суду копії накладних АТ «Укрпошта» №7901312085189 від 29.10.2024 та №7901312120723 від 16.01.2025 свідчать про факт надсилання цінних листів з описом вкладення засобами поштового зв`язку на поштову адресу відповідача-3, однак відповідач не надав незважаючи на вимоги ст.77 КАС України, жодного доказу, що б свідчив про зворотнє.

Колегія суддів вважає що ІНФОРМАЦІЯ_2 , як суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.

У даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень, про що правильно зазначив суд першої інстанції.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2019р. у справі №342/158/17 зазначено, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до п.4 ч.1, ч.2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22 липня 2025 року у справі № 460/8619/25 скасувати та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , від 25.10.2024 року та від 14.01.2025 року.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.01.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення на підставі законодавства України.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець судді С. М. Кузьмич   О. І. Мікула  Повне судове рішення складено 25 лютого 2026 року.