Стягнути моральну та матеріальну шкоду, яку завдано збройною агресію рф. Реально.

Стягнути моральну та матеріальну шкоду, яку завдано збройною агресію рф. Реально.

Чи є перспективи у громадян України  стягнути матеріальні та моральні збитки, завдані військовою агресією рф проти України?  Цілком ймовірно.

Те, що громадяни України страждають від військової агресії рф проти України – це очевидний факт.

Разом з тим, звертаючись до адвоката за допомогою у захисті своїх порушених прав, причинених вказаною агресією, постраждалих від такої агресії насамперед цікавить – чи є реальні перспективи  як прийняття судового рішення, щодо стягнення завданої шкоди, так і ( і це ключове) – перспектив реального виконання такого рішення.

Як на мене, реалбні перспективи є.

Насамперед, щодо перспектив судового захисту.

Так, українські суди прийняли вже десятки, якщо не сотні рішень про відшкодування громадянам як матеріальної шкоди, завданої агресією, так і моральної шкоди.

Щодо нормативно – правового обгрунтування захисту прав потерпілих, зазначу , що факти збройної (військової) агресії Російської Федерації відносно України, окупації частини території України є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно приписів ч.3 ст.82 ЦПК України. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВССУ від 16.08.2017 року по справі №761/9437/15-ц.

Верховний Суд роз`яснив у постанові від 08 червня 2022 року в справі № 490/9551/19 після початку війни в Україні, а саме: з 2014, суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено РФ, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди завданої особі в результаті збройної агресії РФ за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.

Окрім цього, відповідно до постанови Верховного Суду від 14 квітня 2022 року в справі № 308/9708/19, з огляду на наведений правовий висновок, інформування і фізичних осіб, громадян РФ, які є співвідповідачами у цьому позові не потребує здійснення та фізично неможливе, оскільки за наслідками розриву дипломатичних відносин з РФ у даному випадку фактично припинила свою дію Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54за подальшими змінами та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2008 року № 573/15264.

Таким чином, вищевказані нормативно – правові акти, правові позиції Верховного Суду, Резолюція 60/1, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 24 жовтня 2005 року,   є належним обгрунтуванням  звернення громадян України до суду з вимогами про стягнення з рф матеріальної та моральної шкоди, з посиланням на те, що вчинивши збройну агресію проти України та окупувавши частину її території, російська федерація порушила  право громадян жити в мирі в умовах заохочення і захисту всіх прав людини і повної реалізації розвитку, а також право на соціальний і міжнародний порядок, при якому можуть бути повністю здійснені права і свободи, викладені у Загальній декларації прав людини.

Додатково, у разі наявності фактів, щодо знищенням майна, незаконного позбавлення волі, завдання тортур та здійснення інших насильницьких тій, то що, надаються належні докази, експертні висновки, то що.

За наявною практикою, звертаючись до суду, громадяни вимагають відшкодування  збитків у розмірі від 100 000 грн до декількох мільйонів.

Здебільшого, рішення судів першої інстанції, якими заявлені вимоги задовольняються повністю або частково, вступають у законну силу без апеляційного оскарження.

Цікавий кейс  по справі №  183/6365/23, в якій, представник Позивача, не погоджуючись з «заниженням» судом першої інстанції розміру моральної шкоди до 100 000 грн, подав апеляційну скаргу, яку суд апеляційної інстанції задовольнив частково, і збільшив розмір завданої моральної шкоди до 500 000 грн (!).

Та які ж перспективи виконання таких судових рішень?

Як на мене,  перспективи є. Одним із найбільш вірогідних напрямків виконання рішення судів про стягнення шкоди, завданої громадянам – це відшкодування такої шкоди за рахунок «заморожених активів» рф, які цілком ймовірно, у перспективі мають набути статусу репараційних стягнень на відшкодування збитків, завданих військовою агресією.

Очевидним є те, що збитки завдаються як державі України ( всим державним інституціям, бюджету, то що), так і громадянам України, які належним чином легітимізували у судовому порядку завдання збройною агресією рф персонально їм шкоди.

Наразі, у Верховні Раді України розглядається законопроект № 10256, який передбачає ведення обліку осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок війни.

Законопроект розрахований на те, що українці, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії рф проти України, та члени їх родин у перспективі зможуть отримати відшкодування за рахунок репарацій.

Родини українців, які загинули внаслідок війни, матимуть шанс отримати компенсацію за рахунок репарацій від рф – Верховна Рада схвалила створення Реєстру постраждалих

Законопроект передбачає, що цивільні особи, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії рф проти України, отримають право на отримання відповідного відшкодування за рахунок репарацій чи інших стягнень з рф, в тому числі в рамках реалізації концепції спеціального компенсаційного механізму відшкодування збитків, завданих збройною агресією. Саме таку перспективу закладає ухвалений 25 квітня за основу законопроект Кабміну 10256, який передбачає ведення обліку осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок війни.

Законопроект також передбачає, що у разі загибелі (смерті) особи, загибель (смерть) якої пов’язана із збройною агресією рф проти України, або зникнення особи безвісти за особливих обставин відповідне відшкодування здійснюється членам сім’ї або спадкоємцям такої особи відповідно до права на спадкування.

Таким чином, створюється Реєстр осіб, постраждалих від збройної агресії рф проти України, що має стати вагомою підставою для виконання судових рішень за позовами громадян Україин проти рф.

P.S. Надаємо правничу допомогу супроводу судових позові про відшкодування збитків , завданих громадянам України збройною агресію рф проти України.

Військовий адвокат Валерій Макеєв