Суд, прийнявши рішення в День Конституції, вказав ТЦК та СП, що вони  мають  як приймати, так і оформляти рішення про відстрочку)

Суд, прийнявши рішення в День Конституції, вказав ТЦК та СП, що вони мають як приймати, так і оформляти рішення про відстрочку)


Ключове по  рішенню від 28 червня 2024 р.  у справі № 400/4506/24 :

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не прийняв рішення про його відстрочку від призову відповідно до Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки він виховує дитину з інвалідність до 18років.

відповідач надав позивачу відповідь у якій зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не наділені повноваженнями щодо прийняття рішень про надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації та рекомендують звернутися до Вознесенської військової адміністрації.

Посилання відповідача на те, що «оформлення» рішення про відстрочку це не «прийняття» рішення про відстрочку не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до Тлумачного словника «оформлення» «це надання чому-небудь певної форми, «результат надання речі певної форми», «зовнішнє оформлення чого-небудь» та зазначене у постанові Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2922 словосполучення «оформлення відстрочки», а не «прийняття рішення про відстрочку» не змінює суті того, що саме районні ТЦК наділені повноваженнями по прийняттю рішення та оформлення відстрочки від призову та ця прогалина у постанові не може вплинути на право військовозобов`язаного на отримання відстрочки передбаченого Законом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Також відповідач у відповіді зазначив, що військовозобов`язаний, який має право на відстрочу від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду такої заяви місцевим органом виконавчої влади територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняте ним рішення.

Відповідачем не зазначено, якими нормативно-правовими актами передбачено повноваження військової адміністрації щодо прийняття рішення про відстрочку від призову під час мобілізації .

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 червня 2024 р. № 400/4506/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

прозобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов`язання повторно розглянути заяву, якою надати ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не прийняв рішення про його відстрочку від призову відповідно до Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки він виховує дитину з інвалідність до 18років.Ухвалою від 20.05.2024 суд відкрив провадження у справі та запропонував відповідачу надати суду відзив.Відповідач відзив суду не надав. Ухвала суду від 20.05.2024 про відкриття провадження у справі отримана відповідачем через електронний кабінет 21.05.2024.Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).Дослідив докази, суд дійшов висновку:18.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати відстрочку від призову під час мобілізації за сімейними обставинами, а саме як особі, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, про що видати відповідний документ про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

05.04.2024 відповідач надав позивачу відповідь у якій зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не наділені повноваженнями щодо прийняття рішень про надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації та рекомендують звернутися до Вознесенської військової адміністрації.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.Разом з цим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв`язку з введенням воєнного стану, введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Воєнний стан в Україні триває й наразі.Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок військову службу» № 2232-ХІІІ військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходжень військової служби, виконання військового обов`язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом (частина п`ята статті 1 Закону № 2232-ХII).

Відповідно абзацу 1 частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані:

5) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

Згідно з вимогами абзацу другого пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до постанови КМУ № 154 від 23.02.2922 п.11 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:

-оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

В подальшому Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в якій у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:

56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

57. Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії

60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином і на час звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 та наразі саме до повноважень районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки належить обов`язок прийняття рішення про відстрочку від призову( позитивне або відмова).

Позивач при зверненні до відповідача надав посвідчення сірії НОМЕР_1 виданого дітям з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження ОСОБА_2 23.05.2011, батьком якого вказаний ОСОБА_1 , висновок Центральної ЛКК з дитячої інвалідності №195 від 12.05.2022.

Посилання відповідача на те, що «оформлення» рішення про відстрочку це не «прийняття» рішення про відстрочку не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до Тлумачного словника «оформлення» «це надання чому-небудь певної форми, «результат надання речі певної форми», «зовнішнє оформлення чого-небудь» та зазначене у постанові Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2922 словосполучення «оформлення відстрочки», а не «прийняття рішення про відстрочку» не змінює суті того, що саме районні ТЦК наділені повноваженнями по прийняттю рішення та оформлення відстрочки від призову та ця прогалина у постанові не може вплинути на право військовозобов`язаного на отримання відстрочки передбаченого Законом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Також відповідач у відповіді зазначив, що військовозобов`язаний, який має право на відстрочу від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду такої заяви місцевим органом виконавчої влади територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняте ним рішення.

Відповідачем не зазначено, якими нормативно-правовими актами передбачено повноваження військової адміністрації щодо прийняття рішення про відстрочку від призову під час мобілізації .

Суд зазначає, що відсутній будь-який орган державної влади, який наділений повноваженнями приймати рішення про надання відстрочки від призову, крім районних ТЦК, тому суд вважає, що відмова відповідача не відповідає вимогам ст.2 КАС України, оскільки є необґрунтованою .

Отже, позивач має право на отримання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі ст.23 Закону України №3543-XII, тому відповідач повинен розглянути його заяву по суті та прийняти рішення про відстрочку від призову по мобілізації.

Відповідач всупереч ст.77 КАС України не надав суду доказів на спростування доводів позивача, тому позов належить задовольнити .

Позивач до матеріалів справи надав орієнтовний розрахунок витрат на професійну правничу допомогу в сумі 9000грн., але в позовній заяві не просить здійснити розподіл судових витрат. Але суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та її адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.

Тому, зважаючи на незначний обсяг матеріалів справи , обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, складність справи, суд вважає неспівмірною та необґрунтованою сумою судових витрат на правничу допомогу 9000 грн., тому вважає за можливе відмовити позивачу у відшкодуванні витрат на правничу допомогу.Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача .Керуючись ст. 219139241244242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити .

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ,код РНОКПП НОМЕР_3 ) від 18.03.2024 та прийняти рішення про надання відстрочки від призову відповідно до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в зв`язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ,код РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 1211,20грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.) , сплачений квитанцією № 32 від 29.04.2024.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко