Суд (рішення від 6.05.26) задовольняючи позов чоловіка про скасування відмови у наданні відстрочки по п.9.ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізацію…» , вказав, що якщо ж йдеться про догляд військовозобов`язаним за своїми батьком чи матір`ю, то наявність інших працезд
Комісія при ТЦК відмовила чоловіку у відстрочці за п.9 ст.23 ( Догляд за матір’ю),
Причини відмови: При розгляді та перевірці підтверджуючих документів на право в наданні відстрочки, в державному реєстрі актів цивільного стану громадян було виявлено актовий запис свідоцтва про народження сестри
Суд зазначив, що така умова як наявність іншим працездатним членом сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати догляд, якщо про надання відстрочки заявив військовозобов`язаний, який зайнятий постійним доглядом не за своїми батьками, а за батьком чи матір`ю дружини (чоловіка).
Повний текст рішення суду:
Категорія справи № 420/2811/26: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Надіслано судом: 06.05.2026. Зареєстровано: 07.05.2026. Забезпечено надання загального доступу: 08.05.2026.
Номер судового провадження: П/420/2886/26
Державний герб України
Справа № 420/2811/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 04.02.2026 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 15.01.2026 року № 3, в частині відмови у наданні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від 14.01.2026 року;
- зобов`язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Ухвалою судді від 09 лютого 2026 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію з огляду на те, що він зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір`ю ОСОБА_2 . 14.01.2026 у встановленому законом порядку через Центр надання адміністративних послуг ОСОБА_1 подав заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію з необхідним переліком документів, оригінали яких були надані для огляду адміністратору ЦНАП при поданні заяви (копії заяви та опису вхідного пакету документів додаються). Однак, повідомленням від 15.01.2026 № 93 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про відмову у наданні йому відстрочки та зазначив: Причини відмови: При розгляді та перевірці підтверджуючих документів на право в наданні відстрочки, в державному реєстрі актів цивільного стану громадян було виявлено актовий запис свідоцтва про народження сестри ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка може здійснювати догляд за матір`ю підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення такого догляду сестрою, не надано. Позивач вважає протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене протоколом від 15.01.2026 № 3, про відмову у задоволенні його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 14.01.2026. Визначальним для вирішення наявності або відсутності підстав для відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є встановлення факту постійного догляду військовозобов`язаним за своєю хворою дружиною, дитиною, батьком чи матір`ю. Позивач зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір`ю, відповідно документи, вказані у вищезазначеному п. 3) не стосуються позивача, адже регламентують перелік необхідних для надання відстрочки документів у випадку здійснення військовозобов`язаним постійного догляду за батьком чи матір`ю дружини (чоловіка). Позивачем надано всі обов`язкові документи, вичерпний перелік яких передбачено Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, а також додаткові документи, які підтверджують, що позивач зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір`ю. ОСОБА_1 доведено, що він є сином ОСОБА_2 , яка потребує постійного догляду на підставі медичних документів, і що саме він зайнятий постійним доглядом за нею. Позивачем надано як акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, так і рішення про призначення компенсації фізичним особам, які здійснюють соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, незважаючи на те, що для отримання відстрочки від призову на військову службу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію нормативно достатньо надати лише один з цих документів. Відповідач приймає рішення про відмову у наданні йому відстрочки від призову на підставі вказаного пункту з підстав, які не передбачені п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Військовозобов`язані, зайняті постійним доглядом за своєю хворою матір`ю, навіть не зобов`язані вказувати у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати постійний догляд, а у додатку 5 Порядку № 560 для отримання відстрочки за пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543, у разі здійснення постійного догляду за своєю хворою матір`ю, відсутня вимога щодо надання документів, що які підтверджують неможливість інших осіб здійснювати постійний догляд. Надання відстрочки за пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не пов`язане з фактом наявності або відсутності інших працездатних осіб, які зобов`язані утримувати особу, яка потребує постійного догляду. Таким чином, рішення, яке оформлене протоколом від 15.01.2026 № 3, про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню.
24 лютого 2026 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. №ЕС/19975/26), де зазначено, що позов є незаконним та необґрунтованим, базується на документах, деякі з яких містять в собі недостовірну інформацію або взагалі в яких істотна для розгляду цієї справи інформація відсутня, а тому необхідно відмовити в задоволенні позову повністю. Протягом січня 2026 року позивач звертався до відповідача за оформленням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації двічі, використовуючи при цьому різні підстави для звернення, проте майже ідентичний пакет документів. Розглянувши заяву позивача від 08.01.2026 року, комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відмовила з тієї причини, що при розгляді та перевірці підтверджуючих документів на право в наданні відстрочки в державному реєстрі актів цивільного стану громадян було виявлено актовий запис про народження сестри позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка може здійснювати догляд за матір`ю; підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення такого догляду сестрою позивачем не надано. Позивачу було надіслано повідомлення від 08.01.2026 року. Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 вдруге з заявою від 14.01.2026 року, де позивач як на підставу отримання відстрочки вже посилався на п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII. Разом із заявою від 14.01.2026 року позивач щодо своєї матері ОСОБА_2 подав наступні документи: 1) акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 05.01.2026 року; 2) висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 06.11.2025 року; 3) довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 26.09.2022 року, серія 12 АГГ № 229128; 4) довідку Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області № 1 від 07.01.2026 року; 5) консультативне заключення від 06.11.2025 року; 6) рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні
послуги з догляду на непрофесійній основі від 24.11.2025 року. Розглянувши заяву позивача від 14.01.2026 року, комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відмовила повторно. Позивачу було надісланго про це повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.01.2026 року № 93. Документи, подані у якості додатків до заяви позивача від 14.01.2026 року, не є повними та містять суперечливі дані, а тому такі документи не могли бути належним підтвердженням відповідних фактів, які б належним чином лягли в основу підстави (п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII), на яку позивач посилався з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Ухвалюючи рішення про відмову в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, що зафіксовано в протоколі від 15.01.2026 року № 3, третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 діяв правомірно, в тому числі з дотриманням норм постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняв вірне по суті розглядуваного питання рішення, оформлене протоколом від 15.01.2026 року № 3 про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. У зв`язку з цим, вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене протоколом від 15.01.2026 року № 3, в частині відмови у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов`язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є необґрунтованими. Відтак відсутні підстави для визнання протиправним та скасування відповідного рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_5 (в особі комісії третього відділу) прийняти інше рішення, а саме про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. З огляду на це, позовні вимоги позивача відповідач не визнає повністю.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України, місце проживання з 21.03.2016: АДРЕСА_1 , що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 від 21.11.2013 року, виданим Приморським РВ у м. Одесі ГУДМС України в Одеській області (а.с. 7-10).
Перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , що не спростовується сторонами.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою від 14.01.2026 року (заява зареєстрована за № 20260114-287446) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (а.с. 18зв.- 19зв.).
Згідно опису вхідного пакету документів до заяви від 14.01.2026 року позивачем надано такі документи: довідка до акта огляду МСEK; свідоцтво про шлюб чи народження дитини або особи, що здійснює догляд; документ про компенсацію на догляд або акт встановлення факту догляду; облікова картка платника податків (РНОКПП) або паспорт особи, яка потребує постійного догляду; консультативне заключення; довідка; рішення; висновок.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , серії НОМЕР_3 від 01.10.1997 року, батьками є: ОСОБА_4 (батько), ОСОБА_2 (мати) (11).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , має двох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрована за адресою: Одеська область, Березівський (Ширяївський) район, с. Бранкованове, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_4 від 20.01.2002 року, виданим Ширяївським РВ УМВС України в Одеській області (а.с.11 зв.-13).
Згідно Довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ №229128 від 26.09.2022 виданої Малиновською медико-соціальної експертної комісії м. Одеси, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 при повторному огляді 07.09.2022 року встановлено другу групу інвалідності, загальне захворювання безстроково (а.с.14зв. 15).
У відповідності до Висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі № 129 від 06 листопада 2025 року виданого КНП «Захарівська багатопрофільна лікарня» Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце проживання: с. Бранкованове. Рекомендовано соціальні послуги: догляду вдома. Висновок дійсний до 06 листопада 2026 року (а.с. 15зв.).
Згідно консультативного заключення № 129 від 06 листопада 2025 р. виданого КНП «Захарівська багатопрофільна лікарня» Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 згідно рішення ЛКК: потребує сторонього догляду терміном один рік (а.с. 16).
Рішенням Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області від 24.11.2025 року, згідно звернення ОСОБА_1 від 19.11.2025 року, (пов`язана особа: ОСОБА_2 ) відповідно до Постанови КМУ №859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" призначено: з 01.11.2025 по 31.12.2025 - 2120.0, з 01.01.2026 по 31.10.2026 - 2120.0 (а.а. 16зв.).
В Акті про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 05.01.2026 p, складеного комісією Чогодарівської сільською радою Березівського району Одеської області, зазначено, що військовозобов`язаний ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , як особа, що здійснює постійний догляд за матір`ю - ОСОБА_2 , що є особою з інвалідністю згідно довідки до огляду акту МСЕК №229128 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 17).
Згідно довідки Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області № 01 від 07.01.2026 року, ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 зі своєю непрацездатною матір`ю ОСОБА_2 . Інші працездатні родичі відсутні (а.с. 18).
15 січня 2026 року Комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянуто заяву ОСОБА_1 від 14.01.2026 року та підтверджувальні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу (за наявності) пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно протоколу від 15.01.2026 р. № 3 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила позивача, що він підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
З повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 №93 від 15.01.2026 року вбачається, що причиною відмови у надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації зазначено, що: «При розгляді та перевірці підтверджуючих документів на право в наданні відстрочки, в державному реєстрі актів цивільного стану громадян було виявлено актовий запис свідоцтва про народження сестри ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка може здійснювати догляд за матір`ю, підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення такого догляду сестрою, не надано.» (а.с.20).
Вважаючи протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.01.2026 року № 3 в частинні відмови у наданні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від 14.01.2026 року, представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено в Законі України «Про військовий обов`язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року (далі Закон № 2232-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України (ч.1). Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч.2). Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3).
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію.
Строк дії воєнного стан та проведення мобілізації в Україні продовжено й наразі триває.
В Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ), визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Приписами ст. 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах (п.1).
В п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, (далі Порядок №560), де визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (п. 56). Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (п.57).
Згідно з п. 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 та пункту 5 додатка 5, військовозобов`язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
В п. 60 Порядку №560, зазначено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п`яти робочих днів з дати його отримання.
Комісія зобов`язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.
Підстави відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації визначені в ст. 23 Закону №3543-ХІІ
Так в п. 9 ч.1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ зазначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю (батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Відповідно до додатку №5 Порядку №560 «Перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»» документами, які підтверджують право на відстрочку за пунктом 9 частини 1 статті 23 цього Закону є:
- для особи, яка потребує постійного догляду, довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
- для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю, - документи, що підтверджують родинні зв`язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Отже в додатку №5 Порядку №560 визначений чіткий перелік документів, які необхідно подавати військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно які підтверджують право на відстрочку за пунктом 9 частини 1 статті 23 цього Закону №3543-ХІІ, як для особи, яка потребує постійного догляду так і для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою особою.
14 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою (заява зареєстрована за № 20260114-287446) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про моблізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно опису вхідного пакету документів до заяви від 14.01.2026 року позивачем надано такі документи: довідка до акта огляду МСEK; свідоцтво про шлюб чи народження дитини або особи, що здійснює догляд; документ про компенсацію на догляд або акт встановлення факту догляду; облікова картка платника податків (РНОКПП) або паспорт особи, яка потребує постійного догляду; консультативне заключення; довідка; рішення; висновок.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , серії НОМЕР_3 від 01.10.1997 року, батьками є: ОСОБА_4 (батько), ОСОБА_2 (мати) (11).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , має двух дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрована за адресою: Одеська область, Березівський (Ширяївський) район, с. Бранкованове, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_4 від 20.01.2002 року, виданим Ширяївським РВ УМВС України в Одеській області (а.с.11 зв.-13).
З Довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААГ №229128 від 26.09.2022 виданої Малиновською медико-соціальної експертної комісії м. Одеси, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 при повторному огляді 07.09.2022 року встановлено другу групу інвалідності, загальне захворювання безстроково (а.с.14зв. 15).
У Висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі № 129 від 06 листопада 2025 року виданого КНП «Захарівська багатопрофільна лікарня» Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце проживання: с. Бранкованове, рекомендовано соціальні послуги: догляду вдома. Висновок дійсний до 06 листопада 2026 року (а.с. 15зв.).
Згідно консультативного заключення № 129 від 06 листопада 2025 р. виданого КНП «Захарівська багатопрофільна лікарня» Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 згідно рішення ЛКК: потребує стороннього догляду терміном один рік (а.с. 16).
Рішенням Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області від 24.11.2025 року, згідно звернення ОСОБА_1 від 19.11.2025 року, (пов`язана особа: ОСОБА_2 ) відповідно до Постанови КМУ №859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" призначено: з 01.11.2025 по 31.12.2025 - 2120.0, з 01.01.2026 по 31.10.2026 - 2120.0 (а.а. 16зв.).
В Акті про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 05.01.2026 p, складеного комісією Чогодарівської сільською радою Березівського району Одеської області, зазначено, що ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , як особа, що здійснює постійний догляд за матір`ю - ОСОБА_2 , що є особою з інвалідністю згідно довідки до огляду акту МСЕК №229128 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Установлено: фект догляду підтверджено (а.с. 17).
Комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянуто заяву ОСОБА_1 з додатками щодо надання відстрочки відпризову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до п.9 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та 15.01.2026 року повідомлено позивача, що «що протоколом від 15.01.2026 р. № 3 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови: При розгляді та перевірці підтверджуючих документів на право в наданні відстрочки, в державному реєстрі актів цивільного стану громадян було виявлено актовий запис свідоцтва про народження сестри ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка може здійснювати догляд за матір`ю, підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення такого догляду сестрою, не надано».
Отже у вказаному повідомленні зазначено причиною відмови у надання військовозобов`язаному ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до п.9 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: не надання підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення догляду за матір`ю, сестрою позивача ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Разом з тим, суд вважає, що аналіз зазначених обставин, які були обрані підставами для відмови у наданні позивачеві відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та норм вищенаведеного чинного законодавства у їх сукупності, свідчить про те, що висловлена відповідачами відмова у наданні відстрочки від призову у оспорюваному повідомленні та протоколі комісії від 15.01.2026 р. № 3 ґрунтується на хибному тлумаченні відповідачами приписів пункту 9 ч.1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ, виходячи з наступного.
Так, із аналізу п. 9 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ висновується, що військовозобов`язаний має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за таких умов: 1) необхідність постійного догляду за хворими своїми: батьком чи матір`ю; 2) потреба у постійному догляді має бути підтверджена висновок МСЕК, витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або висновком ЛЛК закладу охорони здоров`я за формою, затвердженою МОЗ.
При цьому, така умова що зазначена у повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_4 №93 від 15.01.2026 року щодо надання підтверджуючих документів щодо неможливості здійснення постійного догляду за матір`ю, сестрою позивача у Переліку необхідних підтвердних документів щодо наявності інформації про інших членів сім`ї першого ступеню спорідненості, які зобов`язані та можуть здійснювати догляд, відсутня, що підтверджено вищенаведеними дослідженими приписами Порядку №560 та Додатку 5 до нього.
Суд зазначає, що така умова як наявність іншим працездатним членом сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати догляд, якщо про надання відстрочки заявив військовозобов`язаний, який зайнятий постійним доглядом не за своїми батьками, а за батьком чи матір`ю дружини (чоловіка).
Отже, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що якщо ж йдеться про догляд військовозобов`язаним за своїми батьком чи матір`ю, то наявність інших працездатних членів сім`ї першого ступеню спорідненості, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд, не є перешкодою для надання відстрочки.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене протоколом №3 від 15.01.2026 р. та повідомленням № 93 від 15.01.2026 р. про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ з причини не надання підтверджуючих документів, щодо неможливості здійснення догляду за матір`ю, сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є протиправним, тому підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд зазначає таке.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частини другої статті 2 КАС критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Пунктом 11 Положення №154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних.
В п. 60 Порядку №560 визначено, що на підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Отже, саме відповідач має виключну компетенцію в питаннях оформлення відстрочки від призову під час мобілізації.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з урахуванням приписів ч.2 ст. 9 КАС України, належним способом відновлення порушеного права позивача у спірних правовідносинах є зобов`язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Беручи до уваги наведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
У відповідності до приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1064,96 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оформлене протоколом №3 від 15.01.2026 р. та повідомленням № 93 від 15.01.2026 р.
Зобов`язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Суддя O.A. Вовченко