Суд, ухвалою від 31.10.24, звільнив від кримінальної відповідальності військовослужбовця, який САМОВІЛЬНО ЗАЛИШИВ ЧАСТИНУ, та зобовязав його протягом 72 годин прибути до частини для продовження військової служби
31.10.2024 Ленінський районний суд м. Кіровограда розглянув у підготовчому засіданні клопотання прокурора Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовця, клопотання прокурора задовольнив, та зобов’язав військовослужбовця протягом 72 годин прибути до військової частини для подальшого проходження служби.
По темі:
Самовільне залишення військової частини є порушенням вимог ст.ст. 17, 65, 68 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 2-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Самовільне залишення військової частини військовослужбовцем тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану, є кримінальним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 407 КК України.
Положеннями статей 69, 75 КК України визначено, що до винної особи, яка засуджується за кримінальне правопорушення, передбачене ст. 407 КК України, вчинене в умовах воєнного стану не можна призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м`якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за це кримінальне правопорушення, а також звільнити її від відбування призначеного покарання з випробуванням.
Також право суду призначати покарання на власний розсуд підтверджується висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 29.10.2020 у справі №487/5034/18, згідно з якими «поняття судової дискреції (судового розсуду) у кримінальному судочинстві охоплює повноваження суду (права та обов`язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного покарання тощо. Дискреційні повноваження суду визнаються і Європейським судом з прав людини, який у своїх рішеннях (зокрема й у справі «Довженко проти України») зазначає лише про необхідність визначення законності, обсягу, способів і меж застосування свободи оцінювання представниками судових органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права. Це забезпечується, зокрема, відповідним обґрунтуванням обраного рішення в процесуальному документі суду тощо».
Якщо у суду будуть відсутні передбачені ч. 5 ст. 401 КК України підстави для звільнення військовослужбовця, який залишив самовільно військову частину, від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, - тоб –то відсутня згода командира частини на продовження проходження військової служби військового, який самовільно залишив військову частину, то суд має право на винесення вироку, поза як Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Разом з тим, якщо наявна згода командира в/ч на повернення військовослужбовця до військової частини, то ситуація змінюється: прокурор подає клопотання до суду про закриття кримінального провадження.
Згідно з вимогами пункту 1 частини 2 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 288 КПК України розгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
30.08.2024 набрав чинності Закон України № 3902-IX від 20.08.2024, який передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які під час дії воєнного стану самовільно залишили військову частину, або не з`явились вчасно без поважних причин до місця служби.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану» внесено зміни до окремих нормативно-правових актів, якими передбачено порядок звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч.5 ст.401 КК України передбачено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Крім цього, КПК України доповнено наступними змінами:
1) частину другу статті 286 доповнено абзацом другим такого змісту:
«У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим».
Враховуючи викладене, слід зауважити, що законодавець визначив, що звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за ч.5 ст.401 КК України можливе за наступних підстав:
1. особа вчинила злочин, передбачений ст.ст. 407, 408 КК України під час воєнного стану вперше;
2. особа підозрюється/обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених лише ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 408 КК України, тобто вчинених під час дії воєнного стану;
3. особа добровільно звернулась до слідчого, прокурора або суду про намір повернутись до своєї військової частини або іншої;
4. наявність письмової згоди командира відповідної військової частини на продовження проходження військової служби.
На підставі вищевикладеного, суд, керуючись ч.5 ст.401 КК України, ст.ст.284, 285, 287, 288, 314 КПК України, суд звільняє військовослужбовця від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України на підставі ч.5 ст.401 КК України.
Повний тест Ухвали суду:
Категорія справи № 405/7064/24: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби.
Надіслано для оприлюднення: 31.10.2024. Зареєстровано: 31.10.2024. Забезпечено надання загального доступу: 01.11.2024.
Номер судового провадження: 1-кп/405/252/24
Номер кримінального провадження в ЄРДР: 62024150030000228
Державний герб України
Справа № 405/7064/24
провадження № 1-кп/405/252/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2024 м. Кропивницький
Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції м. Кропивницькому клопотання прокурораКропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного на підставі ст. 401 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024150030000228 від 30.07.2024 відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Київ, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на момент кримінального правопорушення проходив військову службу за призовом під час мобілізації на посаді солдата резерву 3 резервного взводу 12 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат», раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України,
ВСТАНОВИВ:
15.10.2024 року на адресу Ленінського районного суду м. Кіровограда надійшло клопотання прокурора Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі ст. 401 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024150030000228 від 30.07.2024.
Як вбачається з поданого клопотання, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в тому, що він 05.03.2024, будучи військовослужбовцем та проходячи військову службу за призовом під час мобілізації на посаді солдата резерву 3 резервного взводу 12 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , будучи згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 59 від 28.02.2024 направленим 28.02.2024 для проходження військово-лікарської комісії до військової частини НОМЕР_2 , діючи умисно в порушення вимог ст.ст. 2, 11, 16-17, 127-128, 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст.1-4Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п. 1, 3 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, самовільно залишив місце служби розташування військової частини НОМЕР_2 в АДРЕСА_2 та, перебуваючи в різних місцях, ухиляється від проходження військової служби по теперішній час, використовуючи виниклий у зв`язку з цим вільний час на власний розсуд, що не пов`язано з виконанням його обов`язків з військової служби, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 407 ККУкраїни, а саме: самовільному залишенні місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби) в умовах воєнного стану.
Таким чином, солдат ОСОБА_4 підозрюється у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 407 КК України, а саме: самовільному залишенні місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби) в умовах воєнного стану.
В клопотанні прокурор зазначив про обставини які свідчать, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності: підозрюваний вчинив кримінальне правопорушення вперше, повернувся на службу до військової частини НОМЕР_3 , де йому командиром військової частини НОМЕР_3 надано згоду на продовження військової служби у вказаній частині та наказом командира військової частини НОМЕР_3 №289 від 08.10.2024 (по стройовій частині) він вважається таким, що прибув до військової частини.
З огляду на викладене прокурор просить суд звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України на підставі ч.5 ст.401 КК України, кримінальне провадження №62024150030000228 від 30.07.2024 року закрити.
В судовому засіданні прокурор та підозрюваний клопотання підтримали та просили суд його задовольнити.
Дослідивши клопотання, з`ясувавши думку учасників кримінального провадження, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав:
Згідно з вимогами пункту 1 частини 2 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 288 КПК України розгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
30.08.2024 набрав чинності Закон України № 3902-IX від 20.08.2024, який передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які під час дії воєнного стану самовільно залишили військову частину, або не з`явились вчасно без поважних причин до місця служби.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану» внесено зміни до окремих нормативно-правових актів, якими передбачено порядок звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч.5 ст.401 КК України передбачено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Крім цього, КПК України доповнено наступними змінами:
1) частину другу статті 286 доповнено абзацом другим такого змісту:
«У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим».
Враховуючи викладене, слід зауважити, що законодавець визначив, що звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за ч.5 ст.401 КК України можливе за наступних підстав:
1. особа вчинила злочин, передбачений ст.ст. 407, 408 КК України під час воєнного стану вперше;
2. особа підозрюється/обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених лише ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 408 КК України, тобто вчинених під час дії воєнного стану;
3. особа добровільно звернулась до слідчого, прокурора або суду про намір повернутись до своєї військової частини або іншої;
4. наявність письмової згоди командира відповідної військової частини на продовження проходження військової служби.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_4 вчинив злочин, передбачений ч. 5 ст.407 КК України під час воєнного стану вперше.
На адресу прокуратури від ОСОБА_4 надійшло клопотання щодо звільнення нього від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України у зв`язку із наміром повернутися до військової частини та продовжити проходження військової служби.
Разом з тим, командиром військової частини НОМЕР_3 надано письмову згоду щодо проходження ОСОБА_4 військової служби у військовій частині НОМЕР_3 .
З огляду на вищезазначене суд вважає, що наявні усі правові підстави для задоволення клопотання прокурора.
Керуючись ч.5 ст.401 КК України, ст.ст.284, 285, 287, 288, 314 КПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України на підставі ч.5 ст.401 КК України.
Кримінальне провадження №62024150030000228 від 30.07.2024 закрити.
Зобов`язати ОСОБА_4 прибути протягом 72 годин до військової частини НОМЕР_3 після набрання ухвалою законної сили.
Відносно ОСОБА_5 запобіжний захід не обирався.
Ухвала суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 7 днів із дня проголошення.
Суддя ОСОБА_6