Суд зауважив, що вірною формою подання рапорту військовослужбовцем в електронній формі «по команді» є направлення рапорту безпосередньому командиру – тоб-то «на електронну пошту командира взводу»). Та маємо мотивовані сумніви, що такий підхід (наразі) вз
Ми вже звертали увагу на те, що із не те, щодо розглядом рапортів – із самим фактом прийняття рапортів до розгляду – просто біда. На теє і об’єктивні, і суб’єктивні причини.
Здавалося б – питання мали б вирішити нові правила – з можливістю подання рапорту у електронній формі.
Та і тут, як з’ясувалось – не все так просто.
У даному кейсі, суд, небезпідставно вказав, що подання рапорту у електронній формі на електронну пошту військової частини – це прояв «подання рапорту НЕ ПО ФОРМІ»: вірною формою було б подання рапорту на електронну пошту ком взводу).
Тут поставимо смайлік. Добре б – зі сльозою): ЯК??? Тут ледве –ледве дісталися режєстрації електронних пошт військових частин. З реєстрацією електронних кабінетів військових частин ( у судах) – ще той квест. А тут – давайте введемо реєстр електронних пошт комвзводів, ком рот… Норма існує. Та, іона і небезпечна з позицій державного адміністрування ( чого варта лишень крайня кібер атака на державні реєстрі! А то – приватні пошти комвзводів!), і безперспективна.
Як на мене, тут не «рапорт не по формі», а дефект законодавчої норми: потрібно подавати рапорт на офіційну електронну пошту військової частини з клопотанням направлення рапорту на розгляд безпосередньому командиру військовослужбовця.
По суті кейсу:
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, 03 жовтня 2024 року на електронну адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт позивача, адресований ТВО командира взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Суд нагадує, що позивач проходить військову службу у відповідача та перебуває на посаді оператора 3 відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону.
Отже, його безпосереднім командиром є ТВО командира взводу.
Разом з тим, як вбачається із копії електронного повідомлення про доставлення рапорту, електронна адреса вказана Військової частини НОМЕР_1 , а не ТВО командира взводу. Тобто, фактично рапорт поданий командиру в/ч НОМЕР_1 .
За таких обставин, суд уважає, що рапорт було подано не «по команді», а фактично одразу на вище командування військової частини.
При цьому жодних пояснень, чому рапорт поданий не по команді, позивач ні у рапорті, ні у позовній заяві не вказує.
Разом з тим, судом встановлено, що такий рапорт було передано безпосередньому начальнику позивача ТВО командира взводу для відповідного реагування, і в подальшому рапорт по команді був розглянутий начальником штабу - заступником командира 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Суд зауважує, що військова частина НОМЕР_1 постійно перебуває в зоні проведення бойових дій та бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. З метою заходів безпеки та задля уникнення бути виявленим і як наслідок ураженим, підрозділи військової частини НОМЕР_1 розосереджені по регіону на значні відстані. Отже, передача з підрозділу в підрозділ кореспонденції може займати певний час, що безпосередньо впливає на строки розгляду звернень (запитів) та надання відповіді.
В той же час, як стверджується матеріалами справи, 01 листопада 2024 року позивачу була вручена відповідь на його рапорт, про отримання якої він особисто розписався.
За наведених обставин судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не розгляді рапорту позивача від 03.10.23024.
Суд вказав наступне Нормативно правове обгрунтування правил подання та розгляду рапортів у електронній формі:
Подання рапорту «по команді» означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання.
Механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту, визначений Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженим Наказ Міністерства оборони України 06 серпня 2024 року № 531, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2024 р. за № 1214/42559 (далі - Порядок № 531).
Згідно розділу ІІ Порядку № 531, рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації. Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше ніж у строки, для розгляду рапортів у паперовій формі, визначені пунктом 9 розділу III цього Порядку. Відповідь на усний рапорт надається усно.
Особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі встановлені розділом IV Порядку № 531.
Згідно п. 1 цього розділу, рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою засобів СЕДО, Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» (включаючи його складові частини) (далі - Державний вебпортал) та інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.
Відповідно до п. 9-13 даного розділу Порядку, безпосередній командир (начальник) надає відповідь на електронний рапорт військовослужбовця шляхом погодження або непогодження рапорту із зазначенням правового обґрунтування та пропозицій і накладенням свого кваліфікованого електронного підпису та/або удосконаленого електронного підпису, та/або з використанням засобів Державного вебпорталу, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Після погодження рапорту безпосередній командир (начальник) повинен відправити електронний рапорт військовослужбовця на погодження до свого безпосереднього командира (начальника), ввівши його ID-номер, а той, у свою чергу, до наступного прямого командира (начальника), ввівши його ID-номер, і так до командира (начальника), який має право приймати рішення по суті рапорту військовослужбовця.
Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, військовослужбовець вводить ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.
Погодження рапорту в електронній формі безпосереднім та всіма наступними прямими командирами (начальниками) відображається на резолюції до рапорту (додаток 1), на який накладається електронна печатка адміністратора Державного вебпорталу. Даний документ надходить до СЕДО підрозділу разом з файлом рапорту.
У разі непогодження рапорту безпосереднім командиром (начальником), наступним прямим командиром (начальником) або відповідальною посадовою особою служби діловодства рішення про відмову в задоволенні вимог рапорту, із зазначенням правової підстави та обґрунтуванням, зазначається в окремому документі - «Резолюції до рапорту» (додаток 2), на який накладається кваліфікований електронний та/або удосконалений електронний підпис особи, що прийняла рішення про непогодження рапорту, та/або накладається кваліфікована електронна печатка технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Пунктом 19 розділом IV Порядку № 531 встановлено, що розгляд рапортів, поданих в електронній формі, здійснюється у строки, передбачені пунктом 9 розділу III цього Порядку, встановлених для паперових рапортів.
За змістом п. 9 розділу IІІ Порядку № 531 розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:
1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов`язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров`я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, 03 жовтня 2024 року на електронну адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт позивача, адресований ТВО командира взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Категорія справи № 460/13038/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо; проходження служби, з них.
Надіслано для оприлюднення: 11.12.2024. Зареєстровано: 12.12.2024. Забезпечено надання загального доступу: 13.12.2024.
Номер судового провадження: 15728/24
Державний герб України
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 грудня 2024 року м. Рівне №460/13038/24Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду та не повідомлення ОСОБА_1 про результат розгляду його рапорту від 3.10.2024 року; 2) зобов`язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 3.10.2024 року та повідомити про результат розгляду шляхом надсилання відповіді на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Позивач звернувся до свого безпосереднього командира із рапортом щодо свого призначення на посаду в роті ударних безпілотних авіаційних комплексів військової частини НОМЕР_1 . Однак, останній рапорт не розглянув та не повідомив позивача про результати розгляду. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною та просить суд позовні вимоги задовольнити.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивачем поданий рапорт не «по команді», а одразу до вищого командування військової частини. Такий рапорт було передано відповідачем до безпосереднього керівника позивача. При цьому рапорт по команді був розглянутий 01.11.2024 і позивачу була вручена відповідь на його рапорт, про що останній особисто розписався. Таким чином жодної протиправної бездіяльності у спірних правовідносинах відповідач не допускав. Уважає позов безпідставним та необґрунтованим і просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позовна заява надійшла до суду 29.10.2024.
Ухвалою суду від 30.10.2024 позов залишений без руху.
Ухвалою суду 05.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 27.11.2024 витребувано у відповідача докази.
Ухвалою суду від 05.12.2024 витребувано у відповідача додаткові докази.
Ухвалою суду від 10.12.2024 витребувано у відповідача додаткові докази.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Старший солдат ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді оператора 3 відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону.
03.10.2024 ТВО до командира взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону Військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт ОСОБА_1 щодо клопотання перед вищим командуванням стосовно його призначення на посаду в роті ударних безпілотних авіаційних комплексів Військової частини НОМЕР_1 , яка передбачає польоти на fpv-дронах.
Як стверджує позивач, вказаний рапорт відповідачем розглянутий не був, у зв`язку із чим і поданий даний позов до суду.
Вирішуючи дану справу та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Дисциплінарний статут Збройних сил України, затверджений Законом України від 24.03.199 № № 551-XIV (далі Дисциплінарний статут ЗСУ) визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Порядок розгляду пропозицій, заяв та скарг врегульовано розділом V Дисциплінарного статуту ЗСУ.
Відповідно до статті 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 548-XIV (далі - Статут ЗСУ), із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника, тобто «по команді».
Подання рапорту «по команді» означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання.
Механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту, визначений Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженим Наказ Міністерства оборони України 06 серпня 2024 року № 531, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2024 р. за № 1214/42559 (далі - Порядок № 531).
Згідно розділу ІІ Порядку № 531, рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації. Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше ніж у строки, для розгляду рапортів у паперовій формі, визначені пунктом 9 розділу III цього Порядку. Відповідь на усний рапорт надається усно.
Особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі встановлені розділом IV Порядку № 531.
Згідно п. 1 цього розділу, рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою засобів СЕДО, Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» (включаючи його складові частини) (далі - Державний вебпортал) та інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.
Відповідно до п. 9-13 даного розділу Порядку, безпосередній командир (начальник) надає відповідь на електронний рапорт військовослужбовця шляхом погодження або непогодження рапорту із зазначенням правового обґрунтування та пропозицій і накладенням свого кваліфікованого електронного підпису та/або удосконаленого електронного підпису, та/або з використанням засобів Державного вебпорталу, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Після погодження рапорту безпосередній командир (начальник) повинен відправити електронний рапорт військовослужбовця на погодження до свого безпосереднього командира (начальника), ввівши його ID-номер, а той, у свою чергу, до наступного прямого командира (начальника), ввівши його ID-номер, і так до командира (начальника), який має право приймати рішення по суті рапорту військовослужбовця.
Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, військовослужбовець вводить ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.
Погодження рапорту в електронній формі безпосереднім та всіма наступними прямими командирами (начальниками) відображається на резолюції до рапорту (додаток 1), на який накладається електронна печатка адміністратора Державного вебпорталу. Даний документ надходить до СЕДО підрозділу разом з файлом рапорту.
У разі непогодження рапорту безпосереднім командиром (начальником), наступним прямим командиром (начальником) або відповідальною посадовою особою служби діловодства рішення про відмову в задоволенні вимог рапорту, із зазначенням правової підстави та обґрунтуванням, зазначається в окремому документі - «Резолюції до рапорту» (додаток 2), на який накладається кваліфікований електронний та/або удосконалений електронний підпис особи, що прийняла рішення про непогодження рапорту, та/або накладається кваліфікована електронна печатка технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Пунктом 19 розділом IV Порядку № 531 встановлено, що розгляд рапортів, поданих в електронній формі, здійснюється у строки, передбачені пунктом 9 розділу III цього Порядку, встановлених для паперових рапортів.
За змістом п. 9 розділу IІІ Порядку № 531 розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:
1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов`язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров`я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, 03 жовтня 2024 року на електронну адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт позивача, адресований ТВО командира взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Суд нагадує, що позивач проходить військову службу у відповідача та перебуває на посаді оператора 3 відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних комплексів 2 єгерського батальйону.
Отже, його безпосереднім командиром є ТВО командира взводу.
Разом з тим, як вбачається із копії електронного повідомлення про доставлення рапорту, електронна адреса вказана Військової частини НОМЕР_1 , а не ТВО командира взводу. Тобто, фактично рапорт поданий командиру в/ч НОМЕР_1 .
За таких обставин, суд уважає, що рапорт було подано не «по команді», а фактично одразу на вище командування військової частини.
При цьому жодних пояснень, чому рапорт поданий не по команді, позивач ні у рапорті, ні у позовній заяві не вказує.
Разом з тим, судом встановлено, що такий рапорт було передано безпосередньому начальнику позивача ТВО командира взводу для відповідного реагування, і в подальшому рапорт по команді був розглянутий начальником штабу - заступником командира 2 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Суд зауважує, що військова частина НОМЕР_1 постійно перебуває в зоні проведення бойових дій та бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. З метою заходів безпеки та задля уникнення бути виявленим і як наслідок ураженим, підрозділи військової частини НОМЕР_1 розосереджені по регіону на значні відстані. Отже, передача з підрозділу в підрозділ кореспонденції може займати певний час, що безпосередньо впливає на строки розгляду звернень (запитів) та надання відповіді.
В той же час, як стверджується матеріалами справи, 01 листопада 2024 року позивачу була вручена відповідь на його рапорт, про отримання якої він особисто розписався.
За наведених обставин судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не розгляді рапорту позивача від 03.10.23024.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач повністю довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не належать.
Правові підстави для відшкодування судового збору у порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11 грудня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )
СуддяТ.О. К