ТЦК відмовив чоловіку у продовженні відстрочки ( догляд за бабусею), мотивувавши відмову недоліками у новоподаних документах. Суд  відмову скасував, і вказав, що документи «по бабусі», які були подані раніше -  підлягають зберіганню протягом 5 років, повин

ТЦК відмовив чоловіку у продовженні відстрочки ( догляд за бабусею), мотивувавши відмову недоліками у новоподаних документах. Суд відмову скасував, і вказав, що документи «по бабусі», які були подані раніше - підлягають зберіганню протягом 5 років, повин


Суд враховує, що вказане повідомлення датоване 23.11.2024, тоді як рішення про відмову у наданні відстрочки прийняте 12.11.2024. Тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслано позивачу повідомлення про відмову в наданні йому відстрочки через 11 днів, що суперечить вимогам п.60 Порядку №560.

При цьому, з урахуванням вище зазначених положень правових норм, суд вважає помилковим посилання відповідачів на Закон України "Про звернення громадян", оскільки порядок звернення з вимогою зазначеною у заяві позивача унормований спеціальним законодавством, яке передбачає чітко визначений порядок звернення та вирішення зазначеного питання.

У спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_3 , як суб`єктом владних повноважень, не доведено належними доказами повідомлення письмово позивача про відмову у наданні відстрочки у строк не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення, визначений п.60 Порядку №560, що свідчить про невідповідність такої бездіяльності, передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям правомірності.

Також, зі змісту заяви від 11.11.2024 слідує, що позивачу надавалася відстрочка від призову на військову службу на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" до 11.11.2024. Станом на день подання заяви від 11.11.2024 дія раніше наданої відстрочки не закінчилася.

Суд звертає увагу, що відповідачами не надано жодних доказів врахування того, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України, та у разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (крім підстав, зазначених у п.2 ч.1, п.3, 4, 5 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Окрім того, відсутні належні та допустимі докази повідомлення позивача про необхідність надання будь яких додаткових підтверджуючих документів у разі неможливості провести перевірку у військовозобов`язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Таким чином, суд вважає, що документи, котрі підтверджують інвалідність бабусі позивача (І чи ІІ група), довідка МСЕК або пенсійне посвідчення, за якою здійснюється догляд та документи на підтвердження ступеню родинного зв`язку, які були подані раніше та підлягають зберіганню протягом 5 років, повинні були взяті до уваги відповідачем при прийнятті спірного рішення. У виняткових випадках (втрати поданних документів для отримання відстрочки від призову на військову службу, їх фальсифікації, тощо), відповідач повинен був повідомити позивача про необхідність надання додаткових підтверджуючих документів, а не приймати необґрунтоване рішення про відмову у подовженні строку дії відстрочки від мобілізації.

Відтак відмова позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не узгоджується із вказаними вище вимогами законодавства, і такі дії вчинені шляхом видання відповідного рішення, яке безпосередньо порушує заявлене право позивача, що охоплює, в тому числі й вимогу щодо протиправної бездіяльності відповідачів з приводу неприйняття рішення про продовження строку дії відстрочки від мобілізації позивачу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформлене протоколом від 12.11.2024 за №117, про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, також є протиправним, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, та підлягає скасуванню.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (ч.3 ст.245 КАС України).

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повідомлення письмово ОСОБА_1 про відмову у наданні відстрочки пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 12.11.2024 за №117, про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_8 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2024 про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації,на особливий період, з урахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.

Повний текст рішення суду:

Категорія справи № 500/51/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.

Надіслано судом: 10.03.2025. Зареєстровано: 11.03.2025. Забезпечено надання загального доступу: 12.03.2025.

Номер судового провадження: П/500/52/25

Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/51/25

10 березня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4 при ІНФОРМАЦІЯ_5 ), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідачів стосовно своєчасно інформування позивача про прийняте рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 (з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) оформленого протоколом від 12.11.2024 за №117 та необґрунтоване зволікання з наданням позивачу письмового повідомлення про причини такої відмови за встановленою формою та неприйняття рішення про продовження строку дії відстрочки від мобілізації позивачу;

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 (з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) в частині відмови позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оформлене протоколом від 12.11.2024 за №117;

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 (з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) повторно розглянути заяву позивача від 11.11.2024 про продовження строку дії відстрочки від мобілізації та продовжити позивачу строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на встановлений законодавством строк.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 звертався про продовження строку дії вже наданої раніше відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". ІНФОРМАЦІЯ_3 у відповідь на заяву позивача про продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів, рішення за наслідком розгляду цієї заяви про продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову не надав, а направив повідомлення від 23.11.2024 №30938 на адвокатський запит, без надання витягу з протоколу від 12.11.2024 №117. Про порушення строків інформування заявника свідчить й дата реєстрації вихідного номера повідомлення позивача про відмову у надані йому відстрочки від призову під час мобілізації, яке видане 11 днів після прийняття спірного рішення. Крім того, як вбачається із змісту повідомлення Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 не було вивчено та проаналізовано раніше подані документи в тому числі, які безпосередньо підтверджують родинні зв`язки позивача та особи догляд якої здійснюється. Водночас відповідачі наділені повноваженнями та компетенцією встановлення чи підтвердження родинних зв`язків військовозобов`язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов`язаний утримувати військовозобов`язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов`язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну, а отже навіть відсутність документів про родинні зв`язки чи інших документів відомості про які вони підтверджують може бути перевірені шляхом інформаційного обміну з вказаними реєстрами не може бути підставою для відмови у наданні відстрочки від мобілізації.

На переконання позивача, така бездіяльність відповідачів щодо ненадання відстрочки від призову під час мобілізації є необґрунтованою та протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 07.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, ІНФОРМАЦІЯ_3 та Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 подано до суду відзиви. Заперечуючи проти позову, відповідачі послались на те, що у діловодство ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшла заява (подана особисто) громадянина ОСОБА_1 12.11.2024 Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 , протоколом № 117 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 . Відповідь громадянину військовозобов`язаному ОСОБА_1 підготована та надана в термін та в порядку Закону України "Про звернення громадян", за вихідним № 30938 від 23.11.2024. У відповіді позивачу роз`яснено причину відмови у наданні відстрочки від мобілізації у відповідності до чинного законодавства, а саме : відсутності документів, що підтверджують інвалідність бабусі, за якою здійснюється догляд та документів, що підтверджують ступінь родинного зв`язку, згідно вимог абз.14 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку проведення призову громадян па військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Слід звернути увагу суду, що ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно не приймає рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації, а Комісія колегіально та з веденням протоколу. Однак, голова та члени Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 не мають доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз даних. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що наведені у відзиві обставини не відповідають дійсності, відповідачам не наведено належних та допустимих доказів, які б свідчили про законність та обґрунтованість прийнятого Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 видана довідка від 23.07.2024 №18733 про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як особі, який зайнятий постійним доглядом за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка потребує догляду на непрофесійній основі, згідно рішення ЛКК №161 від 21.05.2024 та висновку про наявність когнітивних порушень від 21.05.2024, за відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня спорідненості (рішення Підгороднянської сільської ради від 11.06.2024 про призначення компенсації за надання соціальних послуг до 30.04.2025, заява додаток 15 від 10.07.2024). на строк до 12.08.2024.

В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_3 видана довідка від 08.09.2024 №22811 про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як особі, який зайнятий постійним доглядом за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка потребує догляду на непрофесійній основі, згідно рішення ЛКК №161 від 21.05.2024 та висновку про наявність когнітивних порушень від 21.05.2024, за відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня спорідненості (рішення Підгороднянської сільської ради від 11.06.2024 про призначення компенсації за надання соціальних послуг до 30.04.2025, заява додаток 15 від 10.07.2024). на строк до 11.11.2024.

11.11.2024 позивач звернувся із заявою на ім`я голови Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 про продовження строку дії відстрочки на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та оформлення у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Позивачем повідомлено, що обставини, через які ним отримано відстрочку, не змінились. Як додатки до заяви зазначено висновок ЛКК №161 від 21.05.2024 та рішення Підгороднянської сільської ради від 11.06.2024 про призначення компенсації за надання соціальних послуг до 30.04.2025.

Відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.11.2024 №30938, наданого на адвокатський запит, протоколом від 12.11.2024 №117 Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Причиною відмови вказано відсутність документів, що підтверджують інвалідність бабусі (І чи ІІ група) довідка МСЕК або пенсійне посвідчення за якою здійснюється догляд та документи, що підтверджують ступінь родинного зв`язку, згідно вимог абз.14 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку проведення призову громадян па військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності, дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч.6 ст.2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з п.14 ч.1 ст.23 Закону № 3543-XІI, на який посилався позивач у заяві, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

За приписами ч.5 ст.22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до п.56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п.59 Порядку №560).

Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов`язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Згідно з п.64 Порядку №560 заяви військовозобов`язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п`яти років.

У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10 (п.65 Порядку №560).

Як встановлено судом у цій справі, позивач 11.11.2024 позивач звернувся із заявою на ім`я голови Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 про продовження строку дії відстрочки на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Повідомив, що підстави для одержання ним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не змінились.

Однак відповідачами, в установлений Порядком №560 строк, не повідомлено позивача про прийняте рішення.

Відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.11.2024 №30938, наданого на адвокатський запит, протоколом від 12.11.2024 №117 Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, посилаючись на відсутність документів, що підтверджують інвалідність бабусі (І чи ІІ група) довідка МСЕК або пенсійне посвідчення за якою здійснюється догляд та документи, що підтверджують ступінь родинного зв`язку, згідно вимог абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку проведення призову громадян па військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Суд враховує, що вказане повідомлення датоване 23.11.2024, тоді як рішення про відмову у наданні відстрочки прийняте 12.11.2024. Тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслано позивачу повідомлення про відмову в наданні йому відстрочки через 11 днів, що суперечить вимогам п.60 Порядку №560.

При цьому, з урахуванням вище зазначених положень правових норм, суд вважає помилковим посилання відповідачів на Закон України "Про звернення громадян", оскільки порядок звернення з вимогою зазначеною у заяві позивача унормований спеціальним законодавством, яке передбачає чітко визначений порядок звернення та вирішення зазначеного питання.

У спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_3 , як суб`єктом владних повноважень, не доведено належними доказами повідомлення письмово позивача про відмову у наданні відстрочки у строк не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення, визначений п.60 Порядку №560, що свідчить про невідповідність такої бездіяльності, передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям правомірності.

Також, зі змісту заяви від 11.11.2024 слідує, що позивачу надавалася відстрочка від призову на військову службу на підставі абз.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" до 11.11.2024. Станом на день подання заяви від 11.11.2024 дія раніше наданої відстрочки не закінчилася.

Суд звертає увагу, що відповідачами не надано жодних доказів врахування того, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України, та у разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (крім підстав, зазначених у п.2 ч.1, п.3, 4, 5 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Окрім того, відсутні належні та допустимі докази повідомлення позивача про необхідність надання будь яких додаткових підтверджуючих документів у разі неможливості провести перевірку у військовозобов`язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Таким чином, суд вважає, що документи, котрі підтверджують інвалідність бабусі позивача (І чи ІІ група), довідка МСЕК або пенсійне посвідчення, за якою здійснюється догляд та документи на підтвердження ступеню родинного зв`язку, які були подані раніше та підлягають зберіганню протягом 5 років, повинні були взяті до уваги відповідачем при прийнятті спірного рішення. У виняткових випадках (втрати поданних документів для отримання відстрочки від призову на військову службу, їх фальсифікації, тощо), відповідач повинен був повідомити позивача про необхідність надання додаткових підтверджуючих документів, а не приймати необґрунтоване рішення про відмову у подовженні строку дії відстрочки від мобілізації.

Відтак відмова позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не узгоджується із вказаними вище вимогами законодавства, і такі дії вчинені шляхом видання відповідного рішення, яке безпосередньо порушує заявлене право позивача, що охоплює, в тому числі й вимогу щодо протиправної бездіяльності відповідачів з приводу неприйняття рішення про продовження строку дії відстрочки від мобілізації позивачу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформлене протоколом від 12.11.2024 за №117, про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, також є протиправним, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, та підлягає скасуванню.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (ч.3 ст.245 КАС України).

За змістом положень ч.3 ст.245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не лише при розгляді вимог щодо протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень, але й у випадку розгляду вимог про зобов`язання відповідного суб`єкта вчинити дії після скасування його адміністративного акта.

Тобто адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.

Суд зазначає, що у зв`язку з визнанням відмови відповідача протиправною в судовому порядку, процедура розгляду питання щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вважається незакінченою і відповідач, реалізуючи свої повноваження на підставі законодавства та з урахування висновків суду повинен повторно розглянути заяву позивача та прийняти обґрунтоване рішення по суті питання.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до ч.2 ст.9 КАС України та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (при якому створена Комісія, що не має статусу юридичної особи та окремого органу державної влади) повторно розглянути заяву позивача від 11.11.2024 про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з урахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних бездіяльності, рішення.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Відповідно до ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позов підлягає до задоволення частково, то суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн згідно з квитанцією №4 від 03.01.2025 на суму 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повідомлення письмово ОСОБА_1 про відмову у наданні відстрочки пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 12.11.2024 за №117, про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_8 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2024 про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації,на особливий період, з урахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 березня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач: - ІНФОРМАЦІЯ_8 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ).

- Комісія з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Головуючий суддяМандзій О.П.