Те, що українець, як студент польского Університету, не може долучити до заяви про відстрочку Довідку здобувача освіти сформовану в ЄДЕБО, не може слугувати підставою для позбавлення його права на відстрочку, - рішення суду від 25.03.25

Те, що українець, як студент польского Університету, не може долучити до заяви про відстрочку Довідку здобувача освіти сформовану в ЄДЕБО, не може слугувати підставою для позбавлення його права на відстрочку, - рішення суду від 25.03.25

Висновки суду, щодо можливості студентом іноземного універу отримати відстрочку від призову. Коротко: ТАК. Є підстави для відстрочки.

Більш розлого – мотиви суду:

Чоловік є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки в м. Лодзь, Польща. Строк навчання: з 01.10.2024 по 30.09.2027. Рівень вищої освіти - бакалавр, що підтверджується рішенням про зарахування на навчання від 30.09.2024, довідкою про прийняття іноземця на навчання від 30.09.2024, довідкою про статус студента від 30.09.2024.

Отже, оскільки позивач є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки (м. Лодзь, Польща), та цей навчальний заклад не має доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та не в змозі створити таку Довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560, це не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізаціїза ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Опис ситуації:

У спірному випадку заява позивача від 05.11.2024, оформлена відповідно до Додатку 4 до Порядку №560 (а.с.28), відповідачем щодо перевірки законності надання відстрочки по суті не розглядалася. ІНФОРМАЦІЯ_5 надана відповідь про не розгляд заяви у зв`язку із виявленими невідповідностями у заяві військовозобов`язаного даних. При цьому відповідачем не обґрунтовано, які саме невідповідності даних позивача виявлено у заяві.

Зазначимо, що Чоловік є здобувачем вищої освіти 1 рівня, що передбачає отримання диплому бакалавра за спеціальністю внутрішня безпека Університету внутрішньої безпеки у м. Лодзь. У зв`язку із наведеним позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання відстрочки від призову на підставі п.1 ч.3 ст. 23 Закону України ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ОСОБА_1 є студентом 1 рівня вищої освіти (передбачає отримання диплому бакалавра) Університету внутрішньої безпеки в м. Лодзь.

05.11.2024 позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року №3543-XII(а.с.28), яку направив поштовим зв`язком, що підтверджується фіскальним чеком від 06.11.2024 (а.с.29).

До вказаної заяви позивач долучив копії: паспорта серії НОМЕР_1 від 27.12.2010, ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , витягу з реєстру територіальної громади від 04.11.2024 про місце реєстрації, закордонного паспорта серії НОМЕР_2 від 17.01.2017, виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, довідки про статус студента від 30.09.2024, рішення про прийом на навчання в Заклад вищої освіти від 30.09.2024 та довідки про прийом іноземця на навчання в Заклад вищої освіти від 30.09.2024 (а.с.14-28).

Отже, студенти, що навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі мають право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.

суд зазначає, що 13 липня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України №752 створено Єдину державну електронну базу з питань освіти. Документ визначає, що Єдина державна електронна база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, реєстрації, оброблення, зберігання та захисту відомостей та даних з питань освіти. Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава Україна, розпорядником Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором державне підприємство «Інфоресурс».

Отже, іноземні навчальні заклади фактично не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України, не вносять відомості до ЄДЕБО України та, відповідно, не можуть створити вищевказану довідку.

Відповідно до частини 1статті 23 Конституції Україникожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов`язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.

Згідно з частинами 1, 2статті 24 Конституції Українигромадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до частини 1статті 53 Конституції України кожен має право на освіту.

Як встановив суд, ОСОБА_1 є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки в м. Лодзь, Польща. Строк навчання: з 01.10.2024 по 30.09.2027. Рівень вищої освіти - бакалавр, що підтверджується рішенням про зарахування на навчання від 30.09.2024, довідкою про прийняття іноземця на навчання від 30.09.2024, довідкою про статус студента від 30.09.2024.

Отже, оскільки позивач є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки (м. Лодзь, Польща), та цей навчальний заклад не має доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та не в змозі створити таку Довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560, це не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізаціїза ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Водночас суд зазначає, що отримавши заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації з додатками, відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання цієї заяви, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.

У спірному випадку заява позивача від 05.11.2024, оформлена відповідно до Додатку 4 до Порядку №560 (а.с.28), відповідачем щодо перевірки законності надання відстрочки по суті не розглядалася. ІНФОРМАЦІЯ_5 надана відповідь про не розгляд заяви у зв`язку із виявленими невідповідностями у заяві військовозобов`язаного даних. При цьому відповідачем не обґрунтовано, які саме невідповідності даних позивача виявлено у заяві

Категорія справи № 300/399/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Надіслано судом: 25.03.2025. Зареєстровано: 26.03.2025. Забезпечено надання загального доступу: 27.03.2025.

Номер судового провадження: П/300/434/25

Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" березня 2025 р. справа № 300/399/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Соник Василь Васильович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє представник Соник Василь Васильович (далі - представник позивача), звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 надати відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов`язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та видати довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Адміністративний позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 є здобувачем вищої освіти 1 рівня, що передбачає отримання диплому бакалавра за спеціальністю внутрішня безпека Університету внутрішньої безпеки у м. Лодзь. У зв`язку із наведеним позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання відстрочки від призову на підставі п.1 ч.3 ст. 23 Закону України ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На адвокатський запит №6921 від 06.12.2024, відповідач повідомив, що заява ОСОБА_1 не розглянута через виявлені невідповідності у такій заяві. Представник позивача вважає таку відмову протиправною, адже відповідно до приписів Порядку №560 комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Крім того, у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Представник ОСОБА_1 зауважує, що всупереч вищенаведеним положенням відповідач не повідомляв позивача про відмову у наданні відстрочки. Звернено увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не звертався із запитом до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, а також не використовував інформацію з публічних електронних реєстрів. На думку представника позивача, наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

ІНФОРМАЦІЯ_1 правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалу про відкриття провадження від 24.01.2025 відповідачем отримано 01.02.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 48).

Згідно з частиною 6статті 162 Кодексу адміністративного судочинства Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вважає, що відповідача повідомлено належним чином про розгляд справи в суді, тому дана справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є студентом 1 рівня вищої освіти (передбачає отримання диплому бакалавра) Університету внутрішньої безпеки в м. Лодзь.

05.11.2024 позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року №3543-XII(а.с.28), яку направив поштовим зв`язком, що підтверджується фіскальним чеком від 06.11.2024 (а.с.29).

До вказаної заяви позивач долучив копії: паспорта серії НОМЕР_1 від 27.12.2010, ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , витягу з реєстру територіальної громади від 04.11.2024 про місце реєстрації, закордонного паспорта серії НОМЕР_2 від 17.01.2017, виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, довідки про статус студента від 30.09.2024, рішення про прийом на навчання в Заклад вищої освіти від 30.09.2024 та довідки про прийом іноземця на навчання в Заклад вищої освіти від 30.09.2024 (а.с.14-28).

Відстеженням відправлення за трек-номером 5800111604899 встановлено, що відповідач заяву позивача від 05.11.2024 отримав 14.11.2024 (а.с.30).

25.11.2024 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з адвокатським запитом про надання інформації щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації від 05.11.2024 у вигляді довідки про надання відстрочки чи копії довідки про відмову у наданні відстрочки (а.с.32).

ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 06.12.2024 №6921 повідомив, що відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» у разі виявлення невідповідностей у заяві військовозобов`язаного даних заява не розглядається (а.с. 33).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не оформлення відстрочки від призову під час мобілізації, позивач, в інтересах якого діє представник, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає про таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентованоЗаконом України «Про військовий обов`язок і військову службу»(даліЗакон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1статті 2 Закону №2232-ХІІвійськова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

За визначенням, наведеним устатті 1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XIIпередбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з пунктом 1 частини 3статті 23 Закону № 3543-XIIне підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другоюстатті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отже, студенти, що навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі мають право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.

Відповідно до частини 5статті 22 Закону №3543-XIIпорядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок, серед іншого, визначає порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Кабінет Міністрів України постановою за №560 від 16.05.2024затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначенихстаттею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(пункт 59 Порядку №560).

Згідно з пунктом 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов`язаний має право на особисте подання на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов`язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

Згідно з пунктом 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Отже, наведеною нормою для військовозобов`язаних, які претендують на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьоїстатті 23 Закону №3543-XII, передбачено обов`язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - Довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560.

При цьому, суд зазначає, що 13 липня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України №752 створено Єдину державну електронну базу з питань освіти. Документ визначає, що Єдина державна електронна база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, реєстрації, оброблення, зберігання та захисту відомостей та даних з питань освіти. Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава Україна, розпорядником Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором державне підприємство «Інфоресурс».

Отже, іноземні навчальні заклади фактично не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України, не вносять відомості до ЄДЕБО України та, відповідно, не можуть створити вищевказану довідку.

Відповідно до частини 1статті 23 Конституції Україникожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов`язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.

Згідно з частинами 1, 2статті 24 Конституції Українигромадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до частини 1статті 53 Конституції Україникожен має право на освіту.

Як встановив суд, ОСОБА_1 є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки в м. Лодзь, Польща. Строк навчання: з 01.10.2024 по 30.09.2027. Рівень вищої освіти - бакалавр, що підтверджується рішенням про зарахування на навчання від 30.09.2024, довідкою про прийняття іноземця на навчання від 30.09.2024, довідкою про статус студента від 30.09.2024.

Отже, оскільки позивач є студентом першого курсу денної форми навчання Університету внутрішньої безпеки (м. Лодзь, Польща), та цей навчальний заклад не має доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та не в змозі створити таку Довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560, це не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізаціїза ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Водночас суд зазначає, що отримавши заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації з додатками, відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання цієї заяви, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.

У спірному випадку заява позивача від 05.11.2024, оформлена відповідно до Додатку 4 до Порядку №560 (а.с.28), відповідачем щодо перевірки законності надання відстрочки по суті не розглядалася. ІНФОРМАЦІЯ_5 надана відповідь про не розгляд заяви у зв`язку із виявленими невідповідностями у заяві військовозобов`язаного даних. При цьому відповідачем не обґрунтовано, які саме невідповідності даних позивача виявлено у заяві.

Суд зауважує, що у даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

При цьому протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

За таких обставин, враховуючи те, що заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідачем по суті не розглядалася, відсутнє належним чином оформлене рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивована відмова в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає в неприйнятті рішення.

Відтак, суд доходить висновку, що оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не ухвалив будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки для захисту порушеного права позивача, необхідно, з урахуванням приписів ч.2 ст. 9 КАС України, зобов`язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На підставі частин 1 та 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно достатті 90 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Із системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги належать до часткового задоволення.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України)

Отже, до стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_3 , за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 належать судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн (50%), понесення яких підтверджується квитанцією від 17.01.2025, яка міститься серед матеріалів справи.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) від 05.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гомельчук С.В.