Виключеного з військового обліку чоловіка силоміць заштовхали до приватного авто та доставили для проходження ВЛК, де він, в чергове повідомивши про те, що він виключений із військового обліку, попросив надати йому можливість повернутись додому за медичним

Виключеного з військового обліку чоловіка силоміць заштовхали до приватного авто та доставили для проходження ВЛК, де він, в чергове повідомивши про те, що він виключений із військового обліку, попросив надати йому можливість повернутись додому за медичним

Чоловік постраждав, щонайменше тричі: морально. Фізично і фінансово ( майже»).

Виключеного з військового обліку чоловіка силоміць заштовхали до приватного авто та доставили для проходження ВЛК, де він, в чергове повідомивши про те, що він виключений із військового обліку, попросив надати йому можливість повернутись додому за медичними документами, з якими він готовий був би проходити ВЛК , та документи щодо виключення його з військового обліку.

Врешті –решт – в ТЦК обійшлись «малою кров’ю» - виписали штраф на 25 500 грн.

Та суд ( рішення від 10.11.25) закрив адмінпровадження та скасував адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 25 500,00 гривень.

Детальніше:

Звертаючись з позовом до суду, чоловік зазначив, що 16 травня 2025 року приблизно о 08:00 годині на проспекті Жуковського у місті Харкові його зупинила мобільна група оповіщення. Після перевірки документів йому повідомили, що він перебуває в «активному розшуку» в інформаційній базі Національної поліції України, а також, що він нібито порушив правила військового обліку. Йому було запропоновано добровільно прослідувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для з`ясування обставин, на що він добровільно погодився та сів до автомобіля.

Однак, замість доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його привезли до Харківської міської поліклініки № 8 за адресою: АДРЕСА_1 . Лише в медичному закладі позивач зрозумів, що його введено в оману, оскільки працівники повідомили, що він буде проходити військово-лікарську комісію, про що його попередньо не інформували.

Позивач пояснив представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що він є особою, виключеною з військового обліку, і тому не підлягає направленню на проходження ВЛК.

Для забезпечення об`єктивності проходження ВЛК позивач повідомив, що має намір повернутися додому, аби взяти свою амбулаторну медичну картку, яка містить повну історію його хвороб.

Проте, як зазначає позивач, до нього було застосовано фізичну силу, після чого його насильно посадили в автомобіль і доставили до медичного закладу без складання будь-якого процесуального документа чи іншої правової підстави. Внаслідок таких насильницьких дій з боку працівників, які його незаконно утримували, він був змушений під тиском надати письмові пояснення в протоколі, зміст яких йому фактично диктували, а підписи він ставив під примусом.

На переконання позивача, постанова № 137 від 16 травня 2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки він виключений з військового обліку, не має статусу військовозобов`язаного і, відповідно, його направлення на проходження військово-лікарської комісії є протиправним.

Категорія справи № 638/9779/25: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Надіслано судом: 10.11.2025. Зареєстровано: 11.11.2025. Забезпечено надання загального доступу: 12.11.2025.

Номер судового провадження: 2-а/646/80/2025

Державний герб України

ОСНОВ`ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ХАРКОВА

Справа № 638/9779/25

№ провадження 2-а/646/80/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.11.25                                               місто Харків

       Основ`янський районний суд міста Харкова у складі:

судді Іщенко О. В.

за участю секретаря судового засідання Петренко А. О.,

учасники адміністративного провадження:

позивач ОСОБА_1 ,

представник позивача Керімов А. З.,

представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Основ`янського районного суду міста Харкова адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 137 від 16 травня 2025 року, винесеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача; заяви, клопотання учасників справи

До Основ`янського районного суду міста Харкова з Шевченківського районного суду міста Харкова за підсудністю надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №137, складеної 16 травня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та закриття провадження у справі.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 16 травня 2025 року приблизно о 08:00 годині на проспекті Жуковського у місті Харкові його зупинила мобільна група оповіщення. Після перевірки документів йому повідомили, що він перебуває в «активному розшуку» в інформаційній базі Національної поліції України, а також, що він нібито порушив правила військового обліку. Йому було запропоновано добровільно прослідувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для з`ясування обставин, на що він добровільно погодився та сів до автомобіля.

Однак, замість доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його привезли до Харківської міської поліклініки № 8 за адресою: АДРЕСА_1 . Лише в медичному закладі позивач зрозумів, що його введено в оману, оскільки працівники повідомили, що він буде проходити військово-лікарську комісію, про що його попередньо не інформували.

Позивач пояснив представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що він є особою, виключеною з військового обліку, і тому не підлягає направленню на проходження ВЛК. Після внутрішньої наради представники ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалили рішення доставити його до ІНФОРМАЦІЯ_1 для встановлення обставин. Там він надав документи, що підтверджують його виключення з військового обліку, а також пред`явив паспорт громадянина України.

Посадові особи районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відмовилися надати пояснення щодо підстав перебування позивача в «активному розшуку» та проігнорували факт виключення з військового обліку, який, на переконання позивача, унеможливлює направлення його на проходження ВЛК. Натомість без належного правового обґрунтування його почали направляти на ВЛК з метою визначення придатності до проходження військової служби, що він уважає неправомірним.

Для забезпечення об`єктивності проходження ВЛК позивач повідомив, що має намір повернутися додому, аби взяти свою амбулаторну медичну картку, яка містить повну історію його хвороб.

Проте, як зазначає позивач, до нього було застосовано фізичну силу, після чого його насильно посадили в автомобіль і доставили до медичного закладу без складання будь-якого процесуального документа чи іншої правової підстави. Внаслідок таких насильницьких дій з боку працівників, які його незаконно утримували, він був змушений під тиском надати письмові пояснення в протоколі, зміст яких йому фактично диктували, а підписи він ставив під примусом.

На переконання позивача, постанова № 137 від 16 травня 2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки він виключений з військового обліку, не має статусу військовозобов`язаного і, відповідно, його направлення на проходження військово-лікарської комісії є протиправним.

Позивач неодноразово наголошував, що не заперечує проти проходження військово-лікарської комісії, однак лише за умови наявності амбулаторної картки, яку не мав змоги взяти через незаконне утримання, а працівники районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вимагали проходження військово-лікарської комісії без належної медичної документації, що суперечить положенням Інструкції про медичний огляд військовозобов`язаних.

При цьому, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 16 травня 2025 року о 14:30 годині не були з`ясовані всі обставини, що мають значення для справи, як цього вимагає стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та не дотримано процедурних норм, передбачених статтями 279-1 - 279-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова та протокол не містять відомостей про докази у справі, зокрема, навіть не зазначено номер направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії.

Також, позивач наголошує, що при винесенні постанови не дотримано вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно урахування обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, однак застосовано максимально можливе стягнення без наведення будь-якого обґрунтування.

Протокол складено передчасно, без достатніх підстав, а сама постанова є необґрунтованою та суперечить принципам справедливості.

Окрім того, у протоколі зазначено правові норми, які стосуються виключно правил ведення військового обліку та порушення його ведення, а не питань оборони або мобілізаційної підготовки. Відтак, посадовою особою було помилково притягнуто позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ураховуючи викладене вище, позивач просив скасувати постанову № 137 від 16 травня 2025 року, винесену ІНФОРМАЦІЯ_1 , як таку, що ухвалена без достатніх правових підстав та з порушенням його прав, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Ухвалою Основ`янського районного суду міста Харкова від 10 липня 2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін на 04 серпня 2025 року.

Засобами системи «Електронний суд» від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з огляду на таке.

16 травня 2025 року позивачу було запропоновано пройти військово-лікарську комісію з метою встановлення ступеню придатності до військової служби та виписано направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення ступеню придатності до військової служби 16 травня 2025 року № 30, про що вчинено запис в журналі обліку реєстрації направлень на ВЛК.

Позивач відмовився від проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби, про що надав власноручні пояснення.

В цей же день було складено Протокол № 137, а також винесена Постанова № 137 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Позивач копії вказаних протоколу та постанови отримав.

Таким чином, в період дії правового режиму воєнного стану, який введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року (із змінами), під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року № 65/2022, встановлено факт порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Позивач не пройшов військово-лікарську комісію для визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги частин третьої та десятої статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", пункти 68 - 80 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, підпункту 4 пункту 1 Додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, тим самим вчинив правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судове засідання, призначене на 04 серпня 2025 року, позивач не з`явився, про дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином. Засобами системи «Електронний суд» надав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.

Ураховуючи те, що представник відповідача у судове засідання не з`явився, заяв про розгляд справи без його участі до суду не надходило, судове засідання було відкладено на 28 серпня 2025 року.

У зв`язку з перебуванням судді у відрядженні судовий розгляд справи було відкладено на 30 жовтня 2025 року.

У судове засідання 30 жовтня 2025 року представник відповідача не з`явився, про дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином, заяв/клопотань на адресу суду не надходило.

Позивач у судовому засіданні повністю підтримав вимоги позовної заяви, просив їх задовольнити; зазначив суду, що притягнення його до адміністративної відповідальності відбулося незаконно, він виключений з військового обліку, тому не мав проходити ВЛК; стосовно своїх підписів у документах зазначив, що на нього протягом багатьох годин здійснювався тиск, тому він змушений був підписати.

Представник позивача у судовому засіданні просив вимоги позовної заяви задовольнити з наведених у ній підстав; постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності скасувати, як таку, що постановлена без правових підстав, та закрити провадження у справі.

Інших заяв, клопотань від учасників справи до суду не надходило.

Такі процесуальні дії у справі, як вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо не вчинялись.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Із змісту тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового квитка) встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, 14 червня 2016 року виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 .

16 травня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було складено направлення № 30 на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією з метою визначення ступеня придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби.

Відомості про зазначене вище направлення внесено до Журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, виданих військовозобов`язаним для проходження огляду ІНФОРМАЦІЯ_1 , за реєстраційним номером 30.

Окрім того, як убачається з направлення № 3456141 від 16 травня 2025 року, адресованого голові військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 та підписаного начальником зазначеного центру ОСОБА_3 , ОСОБА_1 був направлений для проходження медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Відповідно до змісту направлення проведення військово-лікарської комісії призначено на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська поліклініка № 8» Харківської міської ради, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Дата початку медичного огляду 19 травня 2025 року.

У своїх поясненнях, наданих 16 травня 2025 року начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 зазначив, що відмовляється проходити ВЛК з особистих причин.

16 травня 2025 року було складено акт відмови від проходження ВЛК, у якому зазначено, що військовозобов`язаному ОСОБА_1 було запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до проходження військової служби, однак він категорично відмовився.

Акт складено у присутності двох свідків, що засвідчили його дійсність власними підписами, поряд із підписом ОСОБА_1 .

У протоколі № 137 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, складеному 16 травня 2025 року офіцером відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , у якості суті адміністративного правопорушення, яке ставиться в вину ОСОБА_1 зазначено таке.

У період дії правового режиму воєнного стану, який введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року (зі змінами), під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, при перевірці документів громадянина ОСОБА_1 встановлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відповідно до наданих документів ОСОБА_1 запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби 16.05.2025 № 30, про що вчинено запис в журналі обліку реєстрації лікарської комісії для визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги п. 69-71 ПКМУ № 560 від 16.05.2024, абз. 1, абз. 4, абз. 10 п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов`язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого ПКМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. 7 ч. 3, абз. 5 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення не виявлено, обставиною, що пом`якшує відповідальність відповідно до статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення є щире каяття.

З періоду оголошення Президентом України часткової мобілізації (Указ від 17.03.2014 № 303/2014) в Україні настав особливий період, який діє і на сьогодні, тому відповідальність за встановлене правопорушення передбачена частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як убачається зі змісту протоколу № 137 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, складеному 16 травня 2025 року офіцером відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 роз`яснено зміст статті 63 Конституції України, права та обов`язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 16 травня 2025 року о 14:30 годині за адресою: АДРЕСА_2 .

У протоколі ОСОБА_1 зазначив, що пояснень не має, копію протоколу отримав.

Відповідно до постанови № 137 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесеної 16 травня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 , ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 25 500,00 гривень.

У якості обставин правопорушення у постанові зазначено, що у період дії правового режиму воєнного стану, який введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року (зі змінами), під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, при перевірці документів громадянина ОСОБА_1 встановлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відповідно до наданих документів ОСОБА_1 запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби 16.05.2025 № 30, про що вчинено запис в журналі обліку реєстрації лікарської комісії для визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги п. 69-71 ПКМУ № 560 від 16.05.2024, абз. 1, абз. 4, абз. 10 п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов`язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого ПКМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. 7 ч. 3, абз. 5 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення не виявлено, обставиною, що пом`якшує відповідальність відповідно до статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення є щире каяття.

З періоду оголошення Президентом України часткової мобілізації (Указ від 17.03.2014 № 303/2014) в Україні настав особливий період, який діє і на сьогодні, тому відповідальність за встановлене правопорушення передбачена частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Копію постанови № 137 ОСОБА_1 отримав 16 травня 2025 року, про що свідчить його власноручний підпис.

Отже, як убачається з наведених вище обставин справи спірні правовідносини виникли між ОСОБА_1 та суб`єктом владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування; мотиви, з яких у справі щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень суд дійшов висновку

Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх у сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов такого висновку.

Положеннями статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Частинами першою та другою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення  особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Тобто притягненню до адміністративної відповідальності особи обов`язково повинна передувати належна та вчинена відповідно до вимог чинного законодавства поведінка суб`єкта владних повноважень, а також установлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчення якого передбачена чинним законодавством.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.

За приписами статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Згідно із статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень частини третьої статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об`єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із абзацом одинадцятим статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 1) статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені обов`язки громадян, а саме: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Пункт 3) статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися: військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов`язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім`я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз`яснення про наслідки неявки і про обов`язок повідомити про причини неявки.

Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв`язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов`язані назвати свої прізвища, ім`я та по батькові, посади, а також пред`явити службові посвідчення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» доручено місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

Відповідно до пункту 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352, повістки громадянам можуть вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 10) частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» встановлено: громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов`язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.

Відповідно до пункту 3 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, із змінами, громадяни, які добровільно вступають на військову службу (далі - військова служба за контрактом) або призиваються, проходять обов`язковий медичний огляд у порядку, що затверджується Міністерством оборони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.

Пунктом 3.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, із змінами, визначено, що медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_1, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_1, лікарями, які входять до складу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, із змінами, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до абзацу третього пункту 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв`язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

За приписами пункту 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, військовозобов`язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.

Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров`я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов`язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного та резервіста.

Особам віком до 45 років у направленні для проходження медичного огляду зазначається про необхідність визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.

Військовозобов`язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та виявили бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ними військовій частині, командиром військової частини або начальником центру рекрутингу Збройних Cил видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою

Отже, з наведеного убачається, що процедурі проходження позивачем медичного огляду передує формування повістки про виклик для проходження відповідного огляду, видача керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.05.2024 № 560 та реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.05.2024 № 560.

Однак, в матеріалах справи відсутня повістка про виклик позивача для проходження військово-лікарської комісії, доказів дотримання процедури відповідно до законодавства відповідачем не надано.

Суд зазначає, що у протоколі № 137 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 16 травня 2025 року та у постанові №137 від 16 травня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 -1 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено, що при перевірці документів ОСОБА_1 встановлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

При цьому, в порушення вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення не зазначено відомостей стосовно безпосередньо суті адміністративного правопорушення - які конкретно норми законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію було порушено ОСОБА_1 перед фактом направлення останнього посадовою особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки на військово - лікарську комісію.

Отже, складання протоколу 16.05.2025 та прийняття 16.05.2025 спірної постанови про накладення на позивача штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, через відмову від проходження медичного огляду, не відповідає положенням частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Окремо суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису). Особливості накладення стягнення при розгляді справ без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

У постанові № 137 від 16 травня 2025 року посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначено, що обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не виявлено, обставиною, що пом`якшує відповідальність - є щире каяття.

Натомість, всупереч наведеним вище доводам до ОСОБА_1 було застосовано стягнення у максимальному розмірі штрафу, що передбачений санкцією частини третьої статті 210 -1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини третьої статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій при винесенні постанови № 137 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 16 травня 2025 року стосовно ОСОБА_1 , тому, постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню, а провадження - закриттю.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ураховуючи викладене вище, суд уважає за необхідне стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору за подання позовної заяви у розмірі 605,60 гривень.

Керуючись статтями 244, 246, 286, 293, 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1  до ІНФОРМАЦІЯ_1  про скасування постанови № 137 від 16 травня 2025 року, винесеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення  ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення- задовольнити.

Скасувати постанову № 137 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, видану 16 травня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 25 500,00 гривень.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено судом 10 листопада 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 , email: ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

Представник позивача: Керімов Алік Замірович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 5376 від 27 лютого 2019 року, видане Радою адвокатів Донецької області на підставі рішення № 3 від 27 лютого 2019 року;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Суддя О. В. Іщенко