Вимога ТЦК та СП надати  витяг (інформацію) з реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю є такою, що не ґрунтується на вимогах законодавства, - ( Справа № 480/12096/23) .

Вимога ТЦК та СП надати витяг (інформацію) з реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю є такою, що не ґрунтується на вимогах законодавства, - ( Справа № 480/12096/23) .


По суті справи:

Військовозобов’язаний звернувся до ТЦК та СП із заявою про надання відстрочки із посиланням  на абз.11 ч.І ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» було внесено зміну, за якою не підлягають призову на військову службу за мобілізацією громадяни «які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов`язаних відповідно до закону їх утримувати, а у військовозобов’язаного – батько інвалід 2-ї групи.

ТЦК та СП відмовив у наданні відстрочки, поза як вважає, що  військовозобов’язаному,  поміж іншого, необхідно надати інформацію з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про наявність або відсутність інших дітей у особи з інвалідністю.

Суд ретельно дослідив доводи ТЦК та СП, та вказав, що вони безпідставні, із посиланням на наступне:

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього.

Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. №1064 затверджено Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - Порядок №1064).

Пунктом 2 Порядку №1064 визначено, що витяг з Реєстру - документ, що видається фізичній чи юридичній особі реєстратором або посадовій особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування, нотаріусу шляхом безпосереднього доступу до Реєстру у випадках, передбачених законом, за затвердженими Мін`юстом формами.

Особа має право звернутися за витягом з Реєстру незалежно від місця її проживання та місця державної реєстрації акту цивільного стану (п.5 Порядку №1064).

Фізична особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Реєстру стосовно відомостей про себе та про своїх родичів за умови пред`явлення паспорта або паспортного документа і документів, що підтверджують родинні стосунки (п.16 Порядку №1064)

Також наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008  №1269/5  (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 р. за № 691/15382) затверджено Інструкцію з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 1.1. Розділу І, ця Інструкція, зокрема, установлює форми витягів з Реєстру та умови їх видачі.

Згідно п.1.3. Розділу І Інструкції, на запити фізичних осіб та державних органів, органів місцевого самоврядування (їх посадових осіб), а також шляхом безпосереднього доступу посадових осіб державних органів, нотаріусів до Реєстру у випадках, передбачених законом, з Реєстру видаються (отримуються) такі форми витягів:

а) витяг з Реєстру, що містить окремі відомості певного актового запису цивільного стану, зміни та іншу інформацію, унесену до нього, або відомості про відсутність такого запису;

б) повний витяг з Реєстру, що містить усі відомості певного актового запису цивільного стану, зміни та іншу інформацію, унесену до нього, або відомості про відсутність такого запису.

Пунктом 3.1. Інструкції визначено, що витяг з Реєстру видається реєстратором або отримується шляхом безпосереднього доступу незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника.

Витяг з Реєстру формується автоматично за допомогою програмного забезпечення Реєстру. У випадку, визначеному в абзаці першому пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ цієї Інструкції, витяг для отримання допомоги на поховання формується автоматично без використання Реєстру.

Відповідно до п.3.2. Інструкції, на письмову заяву фізичної особи, визначеної у пунктах 13, 14 та абзаці п`ятому пункту 16 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 (далі - Порядок), видаються:

а) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України (додаток 1);

б) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (додаток 2);

в) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті (додаток 3);

г) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища (додаток 4);

ґ) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (додаток 5);

д) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя (додаток 6);

е) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу (додаток 7);

є) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (додаток 8);

ж) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін відповідно до статті 148 Сімейного кодексу України (додаток 9);

з) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін у зв`язку з усиновленням (додаток 10);

и) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін до актового запису цивільного стану (додаток 11);

і) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію встановлення батьківства (додаток 12).

Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію встановлення батьківства видається на підставі внесених до Реєстру даних щодо актового запису про встановлення батьківства;

ї) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану (додаток 13);

й) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію усиновлення (додаток 24).

Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію усиновлення видається на підставі внесених до Реєстру даних щодо актового запису про усиновлення.

Отже згідно норм Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 та Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5,  пошук актового запису в Реєстрі актів цивільного стану громадян здійснюється за видом актового запису згідно з даними, які надав запитувач. При цьому, Реєстр як державна електронна інформаційна система містить відомості про окремі акти цивільного стану, що не узагальнені та не прив`язані до однієї фізичної особи.

Також Інструкцією чітко визначено перелік та форму витягів з Державного реєстру актів цивільного стану, що можуть бути надані уповноваженим органом за заявою відповідної особи.

При цьому витяг (інформації) з реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи у зазначеному переліку відсутній.

Суд також враховує, що про неможливість надання витягу (інформації) з реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи, повідомив і Шосткинській відділ державної реєстрації актів цивільного стану у відповіді на запит батька позивача ОСОБА_2 (а.с. 45-47). Вказана відповідь Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану була наявна у відповідача.

Таким чином вимога відповідача щодо надання витягу (інформації) з реєстру актів цивільного стану щодо відсутності працездатних дітей у особи з інвалідністю є такою, що не ґрунтується на вимогах законодавства, оскільки законодавством такий витяг не передбачений.

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

                                                      Р І Ш Е Н Н Я

                                             І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

07 червня 2024  Справа № 480/12096/23