Якщо студенти та аспіранти не мають довідки ЄДЕБО про освіту, а фактичні докази їх навчання достовірні, то комісія ТЦК зобов’язана надати їм відстрочку, - за мотивами новаційної Постанови апеляційного суду ( від 4.02.25)
Аспірант подав заяву про відстрочку із «паперовими» доказами навчання у аспірантурі. ТЦК відмовив – вимагав сформовану довідку ЄДЕБО. Суд апеляційної інстанції (Постанова 4.02.25) скасував і відмову ТЦК, і рішення суду 1ї інстанції, та зобов’язав комісію ТЦК надати аспіранту Відстрочку
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії денної форми навчання класичного приватного університету спеціальності « 051 Економіка». Одночасно позивач є особою, яка підлягає мобілізації в порядку та на умовах, що визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 17 липня 2024 року відповідач листом №6388 повідомив позивача про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що оскаржуване рішення мотивоване відсутністю довідки здобувача освіти, яка сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024. Однак п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» пов`язує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не з наявністю папірця, на який вказав КМУ, а з фактом наявності статусу здобувача вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту». Оскільки попередній рівень освіти позивача повна вища освіта за спеціальністю «Управління персоналом та економіка праці», здобуття освітнього рівня доктор філософії є третім рівнем вищої освіти в розумінні ч.1 ст.10 Закону України «Про освіту». За таких умов позивач вважає, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Та обставина, що освітній заклад не видає документу потрібної відповідачу форми від позивача не залежить, та на факт наявності такого права не впливає. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року позовні у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав на нього апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову якою задавнити позовні вимоги в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що комісія, яка прийняла оскаржуване рішення, не володіє здатністю особисто здійснювати процесуальні права та обв`язки в розумінні ст. 42 КАС України, а тому не може бути стороною в адміністративній справі, саме відповідач відповідає перед судом за законність рішення комісії і саме таку вимогу про скасування рішення про вімову у наданні відстрочки заявлено.
Згідно з довідкою від 10.07.2024 №10138, виданою Класичним приватним університетом, у зв`язку із запровадженою Міністерством освіти і науки України перевіркою дотримання закладами вищої освіти та здобувачами законодавства на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти тимчасово відсутня технічна можливість формування відповідної довідки в ЄДЕБО. Після закінчення перевірки вказана довідка може бути сформована.
Комісія ТЦК відмовила у наданні відстрчоки.
Причини відмови - відсутня довідка здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (додаток 9). Рішення комісії може бути оскаржене в судовому порядку.
підтверджується наявність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Суд першої інстанції у позові аспіранта відмовив.
А Апеляційний суд – і відмову, і рішення суду першої інстанції скасував, та, зобов’язав надати відстрочку.
В той же час відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період мотивована лише відсутністю довідки про здобувача освіти, сформованою в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (додаток 9).
При цьому колегія зауважує на тому, що комісія, відповідно до вищезазначених законодавчих норм, не була позбавлена можливості самостійно перевірити законність підстав для надання відстрочки, зокрема, підготувати запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використати інформацію з публічних електронних реєстрів, отже відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є безпідставною та необґрунтованою.
Також колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку (п. 60 Порядку № 560).
Повний текст Постанови суду
Категорія справи № 280/6766/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.
Надіслано судом: 05.02.2025. Зареєстровано: 06.02.2025. Забезпечено надання загального доступу: 07.02.2025.
Дата набрання законної сили: 04.02.2025
Номер судового провадження: 852/22502/24
Державний герб України
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/6766/24Суддя І інстанції Чернова Ж.М.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період позивачу, оформлене повідомленням №6388 від 17.07.2024;
зобов`язати відповідача надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії денної форми навчання класичного приватного університету спеціальності « 051 Економіка». Одночасно позивач є особою, яка підлягає мобілізації в порядку та на умовах, що визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 17 липня 2024 року відповідач листом №6388 повідомив позивача про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що оскаржуване рішення мотивоване відсутністю довідки здобувача освіти, яка сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024. Однак п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» пов`язує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не з наявністю папірця, на який вказав КМУ, а з фактом наявності статусу здобувача вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту». Оскільки попередній рівень освіти позивача повна вища освіта за спеціальністю «Управління персоналом та економіка праці», здобуття освітнього рівня доктор філософії є третім рівнем вищої освіти в розумінні ч.1 ст.10 Закону України «Про освіту». За таких умов позивач вважає, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Та обставина, що освітній заклад не видає документу потрібної відповідачу форми від позивача не залежить, та на факт наявності такого права не впливає. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року позовні у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав на нього апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову якою задавнити позовні вимоги в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що комісія, яка прийняла оскаржуване рішення, не володіє здатністю особисто здійснювати процесуальні права та обв`язки в розумінні ст. 42 КАС України, а тому не може бути стороною в адміністративній справі, саме відповідач відповідає перед судом за законність рішення комісії і саме таку вимогу про скасування рішення про вімову у наданні відстрочки заявлено.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 03.10.2023 згідно з наказом №76 від 03.10.2023 зарахований (додатковий набір) до аспірантури Класичного приватного університету і дійсно навчається на другому курсі (денна форма навчання) за спеціальністю 051 Економіка, що підтверджується довідкою від 03.05.2024 №4391, виданою Класичним приватним університетом.
Відповідно до витягу із наказу №76 від 03.10.2023, ОСОБА_1 за результатами вступних іспитів згідно з рішенням приймальної комісії зараховано (додатковий набір) до складу аспірантів першого року денної форми навчання в аспірантуру Класичного приватного університету терміном на чотири роки з 03.10.2023 по 22.03.2027 за спеціальністю 051 Економіка.
Згідно з довідкою від 10.07.2024 №10138, виданою Класичним приватним університетом, у зв`язку із запровадженою Міністерством освіти і науки України перевіркою дотримання закладами вищої освіти та здобувачами законодавства на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти тимчасово відсутня технічна можливість формування відповідної довідки в ЄДЕБО. Після закінчення перевірки вказана довідка може бути сформована.
Відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.07.2024 №6388, комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто заяву позивача та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду повідомлено, що протоколом від 17.07.2024 №7 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причини відмови відсутня довідка здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (додаток 9). Рішення комісії може бути оскаржене в судовому порядку.
Не погодившись з рішенням відповідача про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оформлене повідомленням №6388 від 17.07.2024, звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.07.2024 №6388 не є актом індивідуальної дії, а його скасування жодним чином не вплине на права позивача. Рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період в матеріалах справи відсутнє та не є предметом розгляду даної справи, оскільки позивачем таких вимог не заявлено. Отже, позивачем обрано неналежний спосіб захисту своїх прав.
Колегія суддів не погоджується з таким висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Спірним питанням у вказаній справі є відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч.6 ст.2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.
За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з п.1 ч.3 ст.23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
За приписами ч.5 ст.22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).
Відповідно до п.56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 59 Порядку №560).
Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що законодавець наділив комісію активною функцією під час вивчення наданих документів для підтвердження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема комісія оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів (п. 60 Порядку № 560).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 03.10.2023 згідно з наказом №76 від 03.10.2023 зарахований (додатковий набір) до аспірантури Класичного приватного університету і дійсно навчається на другому курсі (денна форма навчання) за спеціальністю 051 Економіка, що підтверджується довідкою від 03.05.2024 №4391, виданою Класичним приватним університетом.
Відповідно до витягу із наказу №76 від 03.10.2023, ОСОБА_1 за результатами вступних іспитів згідно з рішенням приймальної комісії зараховано (додатковий набір) до складу аспірантів першого року денної форми навчання в аспірантуру Класичного приватного університету терміном на чотири роки з 03.10.2023 по 22.03.2027 за спеціальністю 051 Економіка.
Згідно з довідкою від 10.07.2024 №10138, виданою Класичним приватним університетом, у зв`язку із запровадженою Міністерством освіти і науки України перевіркою дотримання закладами вищої освіти та здобувачами законодавства на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти тимчасово відсутня технічна можливість формування відповідної довідки в ЄДЕБО. Після закінчення перевірки вказана довідка може бути сформована.
Тобто вказаними обставинами підтверджується наявність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В той же час відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період мотивована лише відсутністю довідки про здобувача освіти, сформованою в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (додаток 9).
При цьому колегія зауважує на тому, що комісія, відповідно до вищезазначених законодавчих норм, не була позбавлена можливості самостійно перевірити законність підстав для надання відстрочки, зокрема, підготувати запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використати інформацію з публічних електронних реєстрів, отже відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є безпідставною та необґрунтованою.
Також колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку (п. 60 Порядку № 560).
Тобто законодавством визначена форма повідомлення та передбачена можливість оскарження саме повідомлення у наданні відстрочки військовозобов`язаному, що свідчить про помилковість висновків суду першої інстанції, що повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.07.2024 №6388 не є актом індивідуальної дії та не впливає на права позивача, оскільки саме законодавством визначено таку форму рішення у разі відмови у наданні відстрочки і можливість його оскарження в судовому порядку.
За таких обставин колегія приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, а тому, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись п.2 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 317, 321, 322 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період позивачу, оформлене повідомленням №6388 від 17.07.2024.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі абз. 1 ч. 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як здобувачу вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти.
Стягнути ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 3028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.
В повному обсязі постанова складена 04 лютого 2025 року.
Головуючий - суддяД.В. Чепурнов
суддяС.М. Іванов
суддяВ.А. Шальєва