Якщо ТЦК та СП не поставив заброньовану особу на спеціальний військовий облік, то бронювання такої особи продовжується автоматично) ( Рішення суду від 19 серпня 2024 року)

Якщо ТЦК та СП не поставив заброньовану особу на спеціальний військовий облік, то бронювання такої особи продовжується автоматично) ( Рішення суду від 19 серпня 2024 року)


Підприємство забронювало чоловіка рішенням Мінекономіки. Вказали певний ВОС. ТЦК та Сп відмовили у наданні відстрочки, зазначаючи, що з ВОСом є помилка.

Відповідно до витягу з наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 позивачу, який має ВОС 102, надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024.

Листом від 08.12.2023 № 11306-1/3-23/48 ТОВ СП «НІБУЛОН» надіслало на адресу відповідача повідомлення про бронювання позивача, в якому зазначено, що йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) № 0600070441907.

Чоловік  звернувся до суду( а радше – підприємство – яке бронювало чоловіка- і це добре).

І суд ( ну як Мішка у лісі – помирив всіх «надававши наліво і направо» без врахування заявлеих аргументів, і зазначив, що ТЦК повинно було поставити раніше заброньовану особу на спеціальний облік.

ТЦК це не зробило. Значить – бронювання особи, по суті, пролонгується автоматично, без врахування «дебатів про помилку з ВОСом»))).

Суд вказав: Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів від 18.05.2024 № 1004-18052024 позивач не є заброньованим.

Водночас у матеріалах справи відсутні відомості про прийняте відповідачем за результатами розгляду повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача на підставі наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення:

ні про зарахування позивача на спеціальний військовий облік;

ні про відмову в зарахуванні його на військовий облік.

Відповідно до абзаців першого і другого статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З вищевикладеного слідує, що за результатами розгляду відповідного повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» відповідач не прийняв жодного рішення стосовно позивача ні про зарахування його на спеціальний військовий облік, ні про відмову в зарахуванні на спеціальний військовий облік.

Тобто відповідач вчинив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного відповідного рішення.

У пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67).

Відтак позивач не повинен нести негативні для себе наслідки у зв`язку з тим, що відповідач внаслідок протиправної бездіяльності не прийняв будь-якого рішення (про зарахування на спеціальний військовий облік або про відмову в зарахуванні на вказаний облік) за результатами розгляду повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача на підставі наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471.

За таких умов у період чинності відстрочки позивача від призову військову службу під час мобілізації, наданої йому згідно з наказом Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471, відповідач не мав права призивати позивача на військову службу під час мобілізації (тобто отримувати вигоду від своєї протиправної бездіяльності), до прийняття ним рішення на підставі розгляду відповідного повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 516 «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації» установлено, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов`язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), які не закінчилися на день прийняття цієї постанови, продовжуються автоматично на три місяці.

Таким чином, строк дії відстрочки позивача, яка надана йому згідно з наказом Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471, продовжено до 01.09.2024.

Повний текст рішення суду

Категорія справи № 400/6166/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо; прийняття громадян на публічну службу, з них.

Надіслано для оприлюднення: 19.08.2024. Зареєстровано: 20.08.2024. Забезпечено надання загального доступу: 21.08.2024.

Номер судового провадження: не визначено

Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2024 р. № 400/6166/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності,дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 липня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в незарахуванні позивача на спеціальний військовий облік як заброньованого та ненаданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;

зобов`язання відповідача зарахувати позивача на спеціальний військовий облік як заброньованого та надати йому відстрочку на військову службу під час мобілізації до 01.09.2024;

визнання протиправними дії відповідача, які полягають у врученні 28.05.2024 позивачу повістки на відправку (мобілізаційне розпорядження) на 01.07.2024.

Позовні вимоги позивач аргументував тим, що згідно з наказом Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 про бронювання військовозобов`язаного позивачу, який працює з 16.12.2008 у ТОВ СП «НІБУЛОН», надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 516 «Про продовження строків дії відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації» строк дії відстрочок, наданих відповідними рішеннями Мінекономіки продовжено автоматично на три місяці. Однак, відповідач відмовився ставити позивача на спеціальний військовий облік через технічну помилку у вищезазначеному наказі Мінекономіки, в якому невірно вказано військово-облікова спеціальність (далі ВОС) позивача, а саме: « 102» замість « 100». Більше того, відповідач вручив позивачу повістку на відправку до команди НОМЕР_1 на 01.07.2024. Такі бездіяльність та дії відповідача, на переконання позивача, є протиправними.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти позову і просив відмовити в його задоволенні у повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що у наказі Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 про бронювання військовозобов`язаних стосовно позивача вказано ВОС 102, тоді як правильним є ВОС 100. На переконання відповідача, відповідно до абзацу другого пункту 11 Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76, у нього наявні дискреційні повноваження у разі зазначення в рішенні про бронювання військовозобов`язаного невірної ВОС, а саме: право вибору щодо прийняття одного з декількох законних рішень: або зараховувати заброньованого працівника на спеціальний облік, або ж відмовити у зарахуванні такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік. Крім цього, відповідач зазначив, що позивач не звертався до нього із заявою про надання йому відстрочки, і ним не приймались рішень про відмову в наданні відстрочки позивачу. Оскільки позивач не перебував на спеціальному обліку, тому відповідач правомірно вручив позивачу повістку на відправку від 28.05.2024 № 9/1010.

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

До подання позовної заяви позивач подав 01.07.2024 до суду заяву про забезпечення позову, яку ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 задоволено, а саме: зупинено рішення відповідача щодо призову (мобілізації) позивача на підставі мобілізаційного розпорядження (повістки на відправку) на 01.07.2024 до команди А1890 та зобов`язано позивача утриматись від вчинення дій щодо вручення мобілізаційних розпоряджень (повісток) позивачу до винесення рішення суду у справі про відмову відповідача у зарахуванні позивача на спеціальний військовий облік як заброньованого.

12.07.2024 позивач подав до Миколаївського окружного адміністративного суду цей позов.

15.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.07.2024 представниця позивача подала до суду клопотання про долучення до матеріалів справи копій адвокатського запиту до Мінекономіки від 08.07.2024 та відповіді на нього від 12.07.2024, які судом долучено до матеріалів справи.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач з 16.12.2008 по теперішній час працює в ТОВАРИСТВІ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «НІБУЛОН», а з 01.07.2009 апаратником очищення вод, що підтверджується його трудовою книжкою серія НОМЕР_2 , заповненої 23.12.1987.

Відповідно до даних військового квитка позивача серія НОМЕР_3 він має ВОС 100182А.

Згідно з пунктами 1 і 2 наказа Міністерства економіки України від 01.12.2023 № 18471 «Про бронювання військовозобов`язаних за ТОВ СП «НІБУЛОН» (далі наказ Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471) заброньовано за ТОВ СП «НІБУЛОН» на період мобілізації та на воєнний час військовозобов`язаних, які працюють у зазначеному товаристві, за списком, погодженим Генеральним штабом Збройних Сил України (реєстраційний номер 300/1/С/34250 від 29.11.2023), крім військовозобов`язаного, щодо якого відсутнє погодження Генерального штабу Збройних Сил України про бронювання згідно з листом Генерального штабу Збройних Сил України від 29.11.2023 № 300/1/С/34250, а також надано вказаним військовозобов`язаним відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців.

Відповідно до витягу з наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 позивачу, який має ВОС 102, надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024.

Листом від 08.12.2023 № 11306-1/3-23/48 ТОВ СП «НІБУЛОН» надіслало на адресу відповідача повідомлення про бронювання позивача, в якому зазначено, що йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) № 0600070441907.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 27.05.2024 № 105/15 позивача визнано придатним до військової служби.

Пізніше відповідач вручив позивачу повістку на відправку по команді НОМЕР_1 на 01.07.2024.

20.06.2024 представниця позивача звернулась до відповідача із заявою про те, що позивач не може бути мобілізованим станом на 01.07.2024.

У листі від 27.06.2024 № 1/1/8188 відповідач повідомив представницю позивача, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання невірної ВОС позивача є підставою для відмови йому в зарахуванні на спеціальний військовий облік.

Вважаючи такі бездіяльність і дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі Закон № 2232-ХІІ) військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов`язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п`ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направленням) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п`ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, Указом Президента України від 06.02.2023 № 59/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2916-ІХ, Указом Президента України від 01.05.2023 № 255/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3058-ІХ, Указом Президента України від 26.07.2023 № 452/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3276-ІХ, Указом Президента України від 06.11.2023 № 735/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3430-ІХ, Указом Президента України від 05.02.2024 № 50/2023, затвердженим Законом України від 06.02.2024 № 3565-ІХ, Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024, затвердженим Законом України від 08.05.2024 № 3685-ІХ, та Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб, з 21.11.2022 на 90 діб, з 19.02.2023 на 90 діб, з 20.05.2023 на 90 діб, з 18.08.2023 на 90 діб, з 16.11.2023 на 90 діб, з 14.02.2024 на 90 діб, з 14.05.2024 на 90 діб та з 12.08.2024 на 90 діб.

Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов`язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно з абзацом першим частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Абзацом другим частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024) встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, а саме: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (у редакції, чинній з 18.05.2024) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до і після 18.05.2024 військовозобов`язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, зокрема, за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 1 Порядку бронювання військовозобов`язаних за списком військовозобов`язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (далі Порядок № 76) (у редакції, чинній до 07.06.2024), цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов`язаних за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Відповідно до абзаців першого і другого пункту 2 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).

Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі відстрочка).

Абзацом першим пункту 8 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) встановлено, що підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 9 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Генеральним штабом Збройних Сил (СБУ, Службою зовнішньої розвідки) Мінекономіки приймає у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов`язаних.

Зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаного неправильної інформації про його прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль), найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності) може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) з метою оформлення військовозобов`язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов`язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).

Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов`язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов`язаному відстрочки.

Витяг видається військовозобов`язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п`ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов`язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов`язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаних зараховує у строк не більше ніж п`ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.

Таким чином, відповідно до Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) рішення про бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, приймалось Мінекономіки. Витяги з наказів Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаного надсилалась відповідними підприємствами, установами та організаціями до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку. Вказаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення про бронювання військовозобов`язаного зобов`язаний був у строк 5 робочих днів прийняти відповідне рішення:

або про зарахування такого військовозобов`язаного на військовий облік;

або про відмову в зарахуванні такого військовозобов`язаного на військовий облік з підстав, установлених абзацом другим пункту 10 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024).

Суд встановив, що позивач з 16.12.2008 по теперішній час працює в ТОВАРИСТВІ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «НІБУЛОН», яке відповідно до наказа Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.02.2024 № 507 «Про підтвердження ТОВ СП «НІБУЛОН» статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Згідно з пунктами 1 і 2 наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 позивача заброньовано за ТОВ СП «НІБУЛОН» на період мобілізації та на воєнний час, а також йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024.

Листом від 08.12.2023 № 11306-1/3-23/48 ТОВ СП «НІБУЛОН» надіслало на адресу відповідача повідомлення про бронювання позивача, в якому зазначено, що позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців до 01.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) № 0600070441907.

У наказі Мінекономіки від 01.12.2023 вказано, що позивач має ВОС 102, хоча відповідно до даних його військового квитка у нього ВОС 100.

Як наслідок, враховуючи абзац другий пункту 10 Порядку № 76 (у редакції, чинній до 07.06.2024) і абзац другий пункту 11 Порядку № 76 (у редакції, чинній з 08.06.2024), відповідач мав право прийняти рішення про відмову у зарахуванні позивача на військовий облік.

Тому позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача про незарахування позивача на спеціальний облік та щодо зобов`язання його зарахувати позивача на спеціальний військовий облік задоволенню не підлягають.

Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів від 18.05.2024 № 1004-18052024 позивач не є заброньованим.

Водночас у матеріалах справи відсутні відомості про прийняте відповідачем за результатами розгляду повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача на підставі наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471 протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення:

ні про зарахування позивача на спеціальний військовий облік;

ні про відмову в зарахуванні його на військовий облік.

Відповідно до абзаців першого і другого статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З вищевикладеного слідує, що за результатами розгляду відповідного повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» відповідач не прийняв жодного рішення стосовно позивача ні про зарахування його на спеціальний військовий облік, ні про відмову в зарахуванні на спеціальний військовий облік.

Тобто відповідач вчинив протиправну бездіяльність, не прийнявши жодного відповідного рішення.

У пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67).

Відтак позивач не повинен нести негативні для себе наслідки у зв`язку з тим, що відповідач внаслідок протиправної бездіяльності не прийняв будь-якого рішення (про зарахування на спеціальний військовий облік або про відмову в зарахуванні на вказаний облік) за результатами розгляду повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача на підставі наказа Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471.

За таких умов у період чинності відстрочки позивача від призову військову службу під час мобілізації, наданої йому згідно з наказом Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471, відповідач не мав права призивати позивача на військову службу під час мобілізації (тобто отримувати вигоду від своєї протиправної бездіяльності), до прийняття ним рішення на підставі розгляду відповідного повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 516 «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації» установлено, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов`язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), які не закінчилися на день прийняття цієї постанови, продовжуються автоматично на три місяці.

Таким чином, строк дії відстрочки позивача, яка надана йому згідно з наказом Мінекономіки від 01.12.2023 № 18471, продовжено до 01.09.2024.

Відтак дії відповідача щодо вручення 28.05.2024 позивачу повістки на відправку (мобілізаційного розпорядження) на 01.07.2024 є протиправними, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 516 «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації» строк дії відстрочки позивача продовжено до 01.09.2024, і станом на 01.07.2024 відповідач не прийняв будь-якого рішення на підставі розгляду відповідного повідомлення ТОВ СП «НІБУЛОН» про бронювання позивача.

Водночас з цих же підстав не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 01.09.2024.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Квитанціями від 01.07.2024 та 11.07.2024 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі відповідно 908,40 грн на сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову та 1211,20 грн за подання адміністративного позову, всього 2119,60 гривні. У зв`язку з тим, що позов задоволено частково, на користь позивача підлягає стягненню з відповідачів половина судового збору, сплаченого ним за подання цього позову, а саме: 1059,80 грн (?2119,60 : 2 = ?1059,80).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), які полягають у врученні 28.05.2024 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) повістки на відправку (мобілізаційне розпорядження) на 01.07.2024.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) судовий збір у розмірі 1059 (Одна тисяча п`ятдесят дев`ять) гривень 80 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 19 серпня 2024 року