Якщо Вас «колись» було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, то підстав для повторного проходження ВЛК не має,
Якщо Вас «колись» було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, то підстав для повторного проходження ВЛК не має, а є підстави для запису у ВК : «Виключений з військового обліку», - за мотивами рішення суду від 3.07.24
Чоловік звернувся до суду з посиланням на те, що 31.05.2022 його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі Довідки військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) №28/3649. Позивач вказав, що неодноразово звертався до ТЦК та СП з метою проставлення відмітки про його виключення з військового обліку в наслідок непридатності до військової служби за станом здоров`я, відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів. ТЦК відмовляв та наполягав на повторному проходженні ВЛКJ.
Чоловік не погоджувався, та звернувся до суд.
Суд вказав, що (ах, яка дефініція!:-) – вчитайтесьJ): наявне Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме на проставлення в його військово-обліковому документі відмітки про виключення його з військового обліку
Зрештою: ось і рішення суду:
Категорія справи № 120/2772/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо.
Надіслано для оприлюднення: 03.07.2024. Зареєстровано: 04.07.2024. Забезпечено надання загального доступу: 05.07.2024.
Номер судового провадження: не визначено
Державний герб України
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 липня 2024 р. Справа № 120/2772/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на сторонні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що 31.05.2022 його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі Довідки військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) ІНФОРМАЦІЯ_3 №28/3649. Позивач вказав, що неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою проставлення відмітки про його виключення з військового обліку в наслідок непридатності до військової служби за станом здоров`я, відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Разом з тим, відповідна відмітка про його виключення з військового обліку відповідачем так і не була проставлена в його військовому квитку, натомість здійснено закреслення на сторінці 32 зазначеного військово-облікового документа.
Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 29.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зокрема вказав, що виключення з військового обліку військовозобов`язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов`язкова особиста присутність військовозобов`язаного у РТЦК та СП, та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного).
Законодавством встановлено, що виключення військовозобов`язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
В період з 31.05.2022 по 28.01.2024 громадянин ОСОБА_1 особисто не прибував до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оформлення виключення з військового обліку військовозобов`язаних згідно вимог Порядку №921 (з 05.01.2023 Порядку №1487), жодних заяв про виключення з військового обліку на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 не направляв.
У зв`язку з внесенням змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, щодо необхідності затвердження постанов ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 про непридатність військовозобов`язаних до військової служби ВЛК регіону не пізніше 5-денного строку після закінчення медичного огляду, оскільки позивач після проходження ВЛК та до набрання чинності наказом МО України від 18.08.2023 № 490 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» особисто не прибував до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оформлення виключення з військового обліку, а довідку ВЛК від 31.05.2022 за №28/3649 не було затверджено ВЛК регіону у 5-денний строк, тому позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичного огляду з метою отримання висновку ВЛК для подальшого затвердження ВЛК регіону в порядку, визначеному Положенням №402 (зі змінами).
Також, представник відповідача зауважив на тому, що запис зроблений посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 02.03.2023 у Обліковій картці позивача в Єдиному Державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів без проведення процедури виключення позивача з військового обліку військовозобов`язаних та належного оформлення військово-облікового документу в порядку, визначеному чинним законодавством, не є належним підтвердженням виключення позивача з військового обліку, а лише підтвердженням внесення відомостей про стан його здоров`я та ступінь придатності до проходження військової служби згідно висновку ВЛК.
28.03.2024 представником третьої особи подано письмові пояснення на позовну заяву, в яких останній просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, які є аналогічними тим, що були наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву.
01.04.2024 та 04.04.2024 представником позивача до суду подано відповідь на відзив та письмові пояснення, в яких остання заперечила щодо аргументів відповідача та третьої особи. Зокрема, наголосила на тому, що позивач неодноразово в період з 31.05.2022 по 28.01.2024 з`являвся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із усіма необхідними документами для проставлення відмітки у військово-обліковому документі про виключення його з військового обліку. Проте, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 неодноразово в усній формі повідомляли позивачу, що на момент його звернення відсутня можливість проставити відмітку, та зазначали, що позивача буде додатков повідомлено про дату та час, коли йому необхідно прибути для проставлення відповідної відмітки.
В контексті наведеного, представник позивача зазначила, що 05.07.2022 позивачем, на отриману в телефонному режимі вимогу третьої особи, пройдено уточнюючий медичний огляд, отримано медичні висновки, які особисто передано уповноваженій особі ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також представник позивача зазначила, що в даному випадку, будучи визнаним непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку Довідкою ВЛК від 31.05.2022, прийнятою відповідно до норм діючого на той момент законодавства, достеменно знаючи, що вказана довідка є законною та зберігає чинність, приймаючи до уваги факт внесення відомостей про його виключення до Єдиного державного реєстру військовозобов`язаних, позивач мав правомірні очікування стосовно того, що відносно нього посадові особи відповідача будуть діяти у відповідності до вимог законодавства та належним чином виконувати покладені на них обов`язки щодо виключення особи з військового обліку.
Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 15.12.1994 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
31.05.2022 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі Довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 №28/3649.
02.03.2023 позивача було виключено з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", що підтверджується Обліковою карткою до військового квитка серії НОМЕР_1 з Єдиного Державного реєстру військовозобов`язаних, наданою ІНФОРМАЦІЯ_5 як додаток до листа від 01.02.2024.
В позовній заяві представник позивача зазначила, що її довіритель неодноразово прибував до ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою проставлення відмітки про виключення з військового обліку у його військово-обліковому документі, проте посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 в усному порядку повідомляли позивача, що на момент його звернень відсутня можливість проставлення відмітки.
05.02.2024, після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_7 Облікової картки з Єдиного Державного реєстру військовозобов`язаних, позивач вчергове звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проставлення відмітки про виключення з військового обліку у військовому квитку.
05.02.2024 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 було повідомлено позивача, що його військово-обліковий документ буде переданий до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проставлення відмітки про виключення його з військового обліку, оскільки саме до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_3 належить проставлення таких відміток.
09.02.2024 позивача було повідомлено про те, що ІНФОРМАЦІЯ_8 не проставив відмітку про виключення з обліку у військовому квитку. При цьому, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 було здійснено закреслення у військовому квитку Позивача, а саме на сторінці 32.
09.02.2024 представником позивача, адвокатом Чернілевською Р.В., з метою отримання інформації стосовно того, чому не була проставлена відмітка про виключення з військового обліку у військово-обліковому документі позивача, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено запит.
У відповідь на вказаний запит ІНФОРМАЦІЯ_8 листом від 19.02.2024, з посиланням на внесені в серпні 2023 року зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України щодо необхідності підтвердження постанов ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 про непридатність військовозобов`язаних до військової служби ВЛК регіону, повідомив, що позивачу слід пройти повторний медичний огляд для поновлення висновку ВЛК та його подальшого затвердження ВЛК регіону.
В свою чергу, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо непроставлення йому відмітки про виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», в зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).
Окрім того, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).
Згідно частини 1 статті 27 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.
Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
При цьому, приписами ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» регламентовано, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).
Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Таким чином, у зв`язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов`язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487.
Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
- організовують оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов`язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Частиною 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено підстави виключення з військового обліку.
Так, згідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
При цьому, згідно пункту 81 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку).
До 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів регулювався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних затвердженим постановою КМУ від 07.12.2016 за № 921 (далі - Порядок №921), який містить аналогічні норми щодо порядку виключення з військового обліку військовозобов`язаних, а саме згідно пункту 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов`язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.
При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.
Про взяття призовників і військовозобов`язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Відповідно до п. 2 Положення №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Так, мобілізаційною директивою Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 №321/1167 (дск) прийнято відповідні організаційно-методичні вказівки щодо визначення особливостей ведення військового обліку військовозобов`язаних рядового, сержантського та старшинського складу запасу у військових комісаріатах.
Згідно абзацу 4 підпункту 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІІ організаційно-методичних вказівок підставами для виключення військовозобов`язаних з військового обліку у Р(М)ВК для військовозобов`язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, є постанови ВЛК.
Згідно підпункту 2.7.3 пункту 2.7 розділу ІІІ організаційно-методичних вказівок у ході виключення військовозобов`язаних з військового обліку посадові особи Р(М)ВК зобов`язані:
- перевірити підстави для виключення з військового обліку персонально для кожного військовозобов`язаного, які визначені в підпункті 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІІ;
- вилучити алфавітні картки з картотеки алфавітних карток та знищити їх без складання акта;
- оформити військово-облікові документи (заповнити відповідний розділ військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов`язаних, підписати у військового комісара Р(М)ВК та завірити гербовою печаткою);
- відібрати облікові картки військовозобов`язаних та встановити їх до розділу виключених з військового обліку картотеки облікових карток;
- повернути військово-облікові документи їх власникам або закласти їх на архівне зберігання.
Згідно підпункту 2.7.5 пункту 2.7 розділу ІІІ організаційно-методичних вказівок у ході виключення з військового обліку військовозобов`язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку посадові особи Р(М)ВК, крім заходів, визначених у підпункті 2.7.3 пункту 2.7 розділу ІІІ, зобов`язані вилучити постанови ВЛК та долучити їх до справи, яка зберігається встановленим порядком.
Отже, виключення з військового обліку військовозобов`язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов`язкова особиста присутність військовозобов`язаного у РТЦК та СП, та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного).
Законодавством встановлено, що виключення військовозобов`язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що 31.05.2022 військовозобов`язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , пройшов медичний огляд та рішенням військово-лікарської комісії третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31.05.2022 №28/3649 на підставі статей 23а, 39б, 52б, 26в, 61в графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог до стану здоров`я наказу МО України від 14.08.2008 № 402 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відомості про виключення позивача з військового обліку внесено до Єдиного Державного реєстру військовозобов`язаних, що свідчить проставлена в графі № 37 облікової картки № НОМЕР_2 до військового квитка (тимчасового посвідчення) серії НОМЕР_1 відмітка (а.с. 25-26).
Тобто, матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем та третьою особою, що позивача на підставі Протоколу №28 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.05.2022, виключено з військового обліку.
Поряд із цим, обґрунтовуючи правомірність дій щодо непроставлення відмітки про виключення позивача з військового обліку, відповідач вказав на те, що ОСОБА_1 в період з 31.05.2022 по 28.01.2024 особисто не з`являвся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оформлення виключення з військового обліку військовозобов`язаних згідно вимог Порядку №921 (з 05.01.2023 - Порядку №1487), заяв про виключення не подавав.
Разом з тим, стороною позивача в позовній заяві, на противагу аргументам відповідача, стверджується, що позивач неодноразово з`являвся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з наміром проставити відмітку про виключення з військового обліку в відповідному військово-обліковому документі.
Зокрема, представником позивача у відповіді на відзив повідомлено, що позивач на вимогу посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_3 05.07.2022 було пройдено уточнюючий медичний огляд та отримано висновки лікарів, які позивач особисто відніс третій особі. Вказані обставини не заперечуються представником відповідача та представником третьої особи.
Більш того, у відзиві на позовну заяву представником відповідача не надано роз`яснень щодо обставин внесення до військово-облікового документу позивача на сторінці 32 певних закреслень. Зокрема відповідачем не повідомлено як дати, так і підстав внесення відповідних креслень. Разом із тим, суд відмічає, що незалежно від дати внесення відповідних закреслень на сторінці 32 військового квитка позивача, такі закреслення здійснені після внесення на зазначену сторінку запису від 31.05.2022, а відтак засвідчують факт надання позивачем відповідному територіальному центру комплектування вказаного військово-облікового документу.
Щодо аргументів відповідача відносно незавершеності процедури виключення позивача з військового обліку та проведення останньої неналежним чином, суд таки оцінює критично, адже в межах даної адміністративної справи виключення позивача з військового обліку не є спірним, позаяк за даними долученої до матеріалів справи Облікової картки з Єдиного Державного реєстру військовозобов`язаних ОСОБА_1 виключений з військового обліку ще 02.03.2023 на підстав протоколу №28 від 31.05.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Надаючи оцінку доводам відповідача про те, що внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру військовозобов`язаних є помилковим та таке внесення можна розцінювати не як підтвердження факту виключення, а як внесення відомостей про ступінь придатності позивача, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень ст. 2 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
Статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни в ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу», а саме частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 p., № 38, ст. 324; 2015 p., № 22, ст. 151) викладено в такій редакції: "1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов`язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров`я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов`язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов`язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов`язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".
Отже, безпосередньо внесення до Єдиного державного реєстру військовозобов`язаних інформації про виключення позивача з військового обліку відбулось правомірно та у відповідності до вищенаведених норм законодавства.
Наведений висновок підсилюється тим, що внесення відомостей відбувалось на підставі чинної Довідки ВЛК від 31.05.2022.
В контексті наведених обставин суд погоджується з доводами представника позивача, що обов`язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, на яки останній не має впливу, не може створювати негативних наслідків позивача.
Додатково варто зазначити, що непроставлення відмітки про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, оскільки в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме на проставлення в його військово-обліковому документі відмітки про виключення його з військового обліку, тобто на належне документальне оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виколючення осіб з військового обліку.
З огляду на встановлені фактичні обставини суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_10 , в особі його територіального підрозділу, допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не проставленні у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", в зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Водночас суд зауважує, що наявність у позивача права на проставлення у належному йому військово-обліковому документі відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", не звільняє його від обов`язку з`явитись в ІНФОРМАЦІЯ_8 з необхідним пакетом документів (в тому числі паспортом та військовим квитком) для проставлення відповідної відмітки.
Як похідна, також належить задоволенню позовна вимога щодо зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_10 проставити у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 відмітку про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 02.03.2023.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у непроставленні у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_10 проставити у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 відмітки про виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 02.03.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна