Заброньований працівник підприємства критичної інфраструктури прослужив півтора року до моменту прийняття рішення РІВНЕНСЬКИМ ОКРУЖНИМ АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ який таки визнав протиправними ДІЇ  ТЦК щодо мобілізації чоловіка та скасував Наказ про мобілізаці

Заброньований працівник підприємства критичної інфраструктури прослужив півтора року до моменту прийняття рішення РІВНЕНСЬКИМ ОКРУЖНИМ АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ який таки визнав протиправними ДІЇ ТЦК щодо мобілізації чоловіка та скасував Наказ про мобілізаці

Заброньований працівник підприємства критичної інфраструктури прослужив півтора року до моменту прийняття рішення РІВНЕНСЬКИМ ОКРУЖНИМ АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ який таки визнав протиправними ДІЇ  ТЦК щодо мобілізації чоловіка та скасував Наказ про мобілізацію заброньованого.

6.08.24 заброньовану особу мобілізували і лише 25.02.26 суд скасував таку мобілізацію.

Заброньований працівник підприємства критичної інфраструктури прослужив півтора року до моменту прийняття рішення РІВНЕНСЬКИМ ОКРУЖНИМ АДМІНІСТРАТИВНИМ СУДОМ який таки визнав протиправними ДІЇ  ТЦК щодо мобілізації чоловіка та скасував Наказ про мобілізацію заброньованого.6.08.24 заброньовану особу мобілізували і лише 25.02.26 суд скасував таку мобілізацію.

Доволі рідкісний спосіб захисту:  в одному позові оскаржено як дії, так і сам НАКАЗ про мобілізацію. Неправомірними діями можуть бути: і відсутність запис боді-камер, і доставлення до будівлі ТЦК військовозобовязаного самими службовцями ТЦК без працівника поліції, і …проходження ВЛК іншою особою, а не мобілізованим, то що. Тут варіантів «Неправмоірних дій» можна нарахувати пару десятків. Чи діє на практиці оскарження «наслідків дій» правнича  максима «порушення процедури унеможливлює рішення»?, - не завжди. Але – таки діє).

Нагадаю правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 22 вересня 2020 року у справі № 520/8836/18: «Встановлена судом протиправність наслідків перевірки внаслідок порушення процедури її проведення є достатньою самостійною підставою до скасування прийнятих за результатами її проведення рішень, що унеможливлює перехід до суті покладених в їх основу податкових правопорушень». Тоб-то – практика є, та суди, у справах із оскарження дій із мобілізації, мають різні підходи до її імплементації.

У цій справі – «Всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії, де за формально проведеним медичним оглядом його було визнано придатним до військової служби».

Суд також вказав, що «Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка)».

Фактичні обставини: «всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії та визнаний придатним до військової служби. Позивач повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК».

Досліджуючи правомірність/неправомірність «призову за мобілізацією заброньованої особи», суд вказав, що «Надана військовозобов`язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов`язаного».

Мінекономіки НЕ анульовувало бронювання чоловіка. Отже – «мобілізували із бронью».

Резюмуючи: «суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату проведення мобілізаційних дій відносно ОСОБА_1 володів достатньою інформацією про те, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII, а також був наділений повноваженнями та мав у своєму розпорядженні необхідні засоби (доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів) для перевірки достовірності цієї інформації.

Відтак, здійснюючи у період з 15.11.2024 по 16.11.2024 мобілізаційні дії відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже наказ Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу по мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню».

Категорія справи № 460/15515/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; охорони здоров’я, з них.

Надіслано судом: 25.02.2026. Зареєстровано: 26.02.2026. Забезпечено надання загального доступу: 27.02.2026.

Номер судового провадження: 18818/24

Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 лютого 2026 року м. Рівне Справа №460/15515/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

ОСОБА_1 доІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач-1), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач-2), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач-3), у якому (з урахуванням уточненого позову) просить:

1) визнати протиправними дії відповідача-2 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження позивачем військово-лікарської комісії з метою визначення його ступеню придатності до військової служби;

скасувати постанову відповідача-2 у формі Довідки в частині, що стосується визначення ступеня придатності позивача до військової служби;

2) визнати протиправними дії відповідача-1 щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації;

скасувати наказ начальника Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу за мобілізацією;

3) визнати протиправним дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 ;

зобов`язати командира ВЧ НОМЕР_1 виключити зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1   06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) був заброньований за підприємством ПАТ «ОДЕСКАБЕЛЬ» строком до 06.08.2025 на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії, де за формально проведеним медичним оглядом його було визнано придатним до військової служби. Позивач під час його затримання повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК. Зауважив, що обов`язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання покладено на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому ІНФОРМАЦІЯ_2 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією, ураховуючи відповідне повідомлення збоку позивача. Бронювання військовозобов`язаного не передбачає направлення його на ВЛК. При цьому, незаконна мобілізація, проходження ВЛК відбувались не за місцем проживання позивача, а тому він не зміг надати медичні довідки, результати проведених ним раніше аналізів тощо для належного та правильного встановлення ступеня його придатності. Крім того, відносно позивача обов`язкові огляди лікарів не проводились, так само не проводилися необхідні аналізи. За наведеного, позивач вважає, що оскільки на момент призову на військову службу по мобілізації він був заброньований та йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, тому він не підлягав призову на військову службу по мобілізації. Отже оскаржені рішення відповідачів є протиправними.

Ухвалою від 24.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачами відзиву, а позивачем відповіді на відзив.

За змістом довідок про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронних кабінеті відповідачів в підсистемі «Електронний суд» 26.12.2024.

У встановлений судом строк відповідачі відзивів не подали.

Ухвалою від 28.02.2025 витребувано у відповідачів-1 та 3 додаткові докази.

06.03.2025 на виконання ухвали суду відповідач-3 подав до суду витребувані докази.

Ухвала суду від 28.02.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача-1 в підсистемі «Електронний суд» 28.02.2025.

У встановлений судом строк відповідач-1 витребуваних доказів суду не надав.

Суд з урахуванням положень ч. 9 ст. 80, 6 ст. 162 КАС України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами.

Встановлені судом обставини справи.

ОСОБА_1 , 1997 року народження, у період з 30.08.2018 по 22.10.2018 працював учнем обпресувальника кабелів та проводів пластикатами та гумою у цеху №2 по виробництву КПП Публічного акціонерного товариства «Одеський кабельний завод «Одескабель» (далі ПАТ «Одескабель»; наказ про прийняття на роботу від 29.08.2018 № 839-К); з 23.10.2018 по 07.09.2020 на посаді обпресувальника кабелів та проводів пластиками та гумою 3-го розряду (наказ про переведення на іншу роботу від 22.10.2018 № 1010-К); з 08.09.2020 переведений на посаду обпресувальника кабелів та проводів пластиками та гумою 4-го розряду (наказ про переведення на іншу роботу від 07.10.2020 № 692-К), що підтверджується листом ПАТ «Одескабель» від 17.12.2024 №148 та відповідними наказами (а.с. 19-23).

06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) ОСОБА_1 був заброньований за підприємством ПАТ «Одескабель» строком до 06.08.2025 на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується відомостями з Порталу Дія, зокрема, заявою про бронювання №20240806-105124 (а.с. 24-27) та Результатом бронювання за заявою №20240806-105124 від 06.08.2024 (а.с. 28).

ПАТ «Одескабель» ствердило, що рішення про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади не приймалось, дій щодо анулювання наданої відстрочки від призову на період мобілізації у вигляді бронювання не вчинялось.

Згідно з наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.11.2024 №334 відповідно до Указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", № 740/2024 від 28.10.2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", № 741/2024 від 28.10.2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення. Призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 з 16.11.2024. Підстава: поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 74).

Вважаючи протиправними дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 та ВЧ НОМЕР_1 щодо призову на військову службу по мобілізації, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №2232-XII).

Згідно із ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України (ч. 1).

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2).

Частиною другою статті 2 Закону №2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Частина шоста статті 2 Закону №2232-ХІІ передбачає такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII Про правовий режим воєнного стану, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався, воєнний стан діє на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до статті 4 Закону №3543-ХІІ загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч.2).

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення (ч. 5).

Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (ч. 6).

Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в статті 22 Закону №3543-ХІІ.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані, зокрема, з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За змістом абз. 1 ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки надано повноваження щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Водночас, статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку (п. 1 ч. 1).

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч. 7).

Частиною п`ятою статті 22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, зокрема: процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов`язаних та резервістів; процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов`язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.05.2024 № 560, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Згідно з п. 2 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов`язані, які придатні до військової служби за станом здоров`я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, для комплектування (доукомплектування) з`єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до п. 56 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Пунктом 58 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Додаток 5 до Порядку №560 визначає Перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно з пп. 1 п. 1 додатку 5 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку повинні надати такі документи, що підтверджують право на відстрочку: клопотання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаних.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (п. 59 Порядку №560 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Бронювання військовозобов`язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період (ст. 24 Закону №3543-ХІІ).

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов`язаних, зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються (ч. 3 ст. 25 Закону №3543-ХІІ).

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону №3543-ХІІ Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов`язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27.01.2023 № 76, пунктом першим якої затверджено, зокрема, Порядок бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі Порядок №76).

Згідно з п. 1 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов`язаних за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють:

в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;

на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Пунктом 2 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 Деякі питання бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу).

Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

Не підлягають бронюванню військовозобов`язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов`язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати: строку проведення мобілізації, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку, та військовозобов`язаних, які працюють або проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі; строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку; 12 місяців, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку; строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці п`ятому пункту 1 цього Порядку.

Згідно з п. 8 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, подають список до: Міноборони - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями, СБУ - підприємства, установи та організації, визначені ними критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; Мінстратегпрому - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов`язаних за формою згідно з додатком 2.

Центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ, Мінстратегпром проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більш як п`ять робочих днів з дня отримання списку подають його до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.

Відповідно до п. 1 Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Порядок №650), цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов`язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи); на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - підприємства); на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - установи).

Бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками засобами Порталу Дія (п. 12 Порядку №650).

Згідно з п.13 Порядку №650 списки подаються державними органами, підприємствами, установами, які включені до Єдиного переліку.

Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, формує списки після проходження ідентифікації та автентифікації. До списку включаються військовозобов`язані, які взяті на персональний військовий облік у відповідному державному органі, підприємстві, установі.

Пунктами 14 18 Порядку №650 передбачено, що під час формування списку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр військовозобов`язаних) шляхом електронної інформаційної взаємодії отримуються відомості щодо: загальної кількості військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; загальної кількості військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік.

Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Реєстрі військовозобов`язаних, а саме: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); дата народження; ознака військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний); дата закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.

У списку зазначаються такі відомості щодо:

1) державного органу, підприємства, установи: повне найменування та місцезнаходження; код згідно з ЄДРПОУ;

2) військовозобов`язаного: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); строк дії відстрочки; реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі); військово-облікова спеціальність; дата уточнення військово-облікових даних.

Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої ним особи.

Сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов`язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.

Пунктом 19 Порядку №650 встановлено, що у разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов`язаних переведення військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов`язаний: перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі); уточнив дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку; не перебуває у розшуку.

Своєю чергою п. 20 Порядку №650 визначає, що військовозобов`язаний не підлягає бронюванню, про що керівнику державного органу, підприємства, установи повідомляється засобами Порталу Дія, у разі: відсутності в Реєстрі військовозобов`язаних відомостей про військовозобов`язаного; відсутності в Реєстрі військовозобов`язаних відомостей про перебування військовозобов`язаного у трудових відносинах з державним органом, підприємством, установою.

Як встановлено судом з матеріалів справи, відповідно до вимог Порядку №76 та Порядку №650 ПАТ «Одескабель» 06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) було подано заяву про бронювання №20240806-105124 (а.с. 24-25) та сформовано список працівників, які підлягають бронюванню (а.с. 26-27), у якому під порядковим номером 18 зазначено ОСОБА_1 .

Відповідно до Результату бронювання за заявою №20240806-105124 від 06.08.2024 (а.с. 28) ОСОБА_1 був заброньований до 06.08.2025.

Тобто бронювання позивача відповідно до положень п. 19 Порядку №650 здійснено автоматично.

Таким чином, ОСОБА_1 отримав позитивний результат перевірки, проведеної засобами Реєстру військовозобов`язаних, для переведення його на спеціальний військовий облік як заброньованого, що підтверджує те, що він перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі), уточнив дані щодо перебування на військовому обліку та не перебуває у розшуку.

У іншому випадку позивача не було б заброньовано засобами Порталу Дія відповідно до п. 20 Порядку №650.

Вищевказані обставини свідчить, що на дату проведення Берегівським РТЦКСП мобілізаційних заходів відносно ОСОБА_1 у нього була наявна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, дійсна до 06.08.2025.

Як стверджується у позовній заяві, всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії та визнаний придатним до військової служби. Позивач повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК.

Відповідач-1 вказані обставини не заперечив та жодним чином не спростував.

Пунктом 27 Порядку №650 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що бронювання військовозобов`язаного підлягає анулюванню у випадках, визначених пунктом 13 Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.

На підставі подання державним органом, підприємством, установою обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов`язаний засобами Реєстру військовозобов`язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється.

Згідно з п. 13 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:

1) закінчення строку її дії;

2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;

5) звільнення військовозобов`язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);

6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов`язаного з підприємством;

7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;

8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;

10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

У випадках, зазначених у підпунктах 2-9 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації. Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п`ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов`язаного витяг, виданий відповідно до пункту 12 цього Порядку, та надсилають його територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4).

Надана військовозобов`язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов`язаного.

З листа ТОВ «Одескабель» від 17.12.2024 №148 (а.с. 19-20) вбачається, що в період дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відносини ТОВ «Одескабель» з ОСОБА_1 не припинялися.

Вказані обставини також підтверджуються наказом ПАТ «Одескабель» від 04.12.2024 №794/к/тр, згідно з яким ОСОБА_1 увільнено від роботи з 15.11.2024 у зв`язку з призовом на військову службу по мобілізації зі збереженням місця роботи і посади на період проходження військової служби. Підстава: довідка командира ВЧ НОМЕР_1 від 02.12.2024 №7135 (а.с. 29,30).

Таким чином, підстави для анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, наданої ОСОБА_1 06.08.2024, були відсутні.

Крім того, ухвалою від 28.02.2025 суд витребував у відповідача-1, зокрема, документально підтверджені відомості щодо наявності/відсутності інформації про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 за даними інформаційних баз даних Міністерства оборони України станом на час призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .

Проте, відповідач-1 такої інформації суду не надав.

Процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи, визначає Порядок №560.

Згідно з п. 6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема, перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов`язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (абз. 4 п. 54 Порядку №560).

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, здійснюють фото- і відеофіксацію процесу пред`явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Реєстру (крім співробітників СБУ та розвідувальних органів України, військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають у них на військовому обліку).

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України (ч. 8 ст. 5 Закону №1951-VIII).

Відповідно до статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч. 9).

Органи адміністрування та ведення Реєстру Служби безпеки України, розвідувальних органів України здійснюють адміністрування та ведення Реєстру в частині збирання, зберігання, обробки та використання даних про військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в їх органах (підрозділах) (ч. 11).

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також повноваженнями щодо оформлення для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, та перевірки підстав її надання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату проведення мобілізаційних дій відносно ОСОБА_1 володів достатньою інформацією про те, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII, а також був наділений повноваженнями та мав у своєму розпорядженні необхідні засоби (доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів) для перевірки достовірності цієї інформації.

Відтак, здійснюючи у період з 15.11.2024 по 16.11.2024 мобілізаційні дії відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже наказ Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу по мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, беручи до уваги неподання суб`єктом владних повноважень -відповідачем відзиву на позов без поважних причин, що кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України), суд дійшов висновку, що позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог до ВЛК Берегівського РТЦКСП про визнання протиправними дії щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження позивачем військово-лікарської комісії з метою визначення його ступеню придатності до військової служби та скасування постанови у формі довідки в частині, що стосується визначення ступеня придатності позивача до військової служби, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 69 Порядку №560 особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.

Згідно з п. 72 Порядку №560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов`язаного для проходження військової служби за станом здоров`я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов`язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 77 Порядку №560).

Відповідно до п. 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють, зокрема, військовозобов`язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (абз. 1-2).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ (абз. 8).

Таким чином, сам факт огляду військово-лікарською комісією громадянина, хоча й здійснюється під час процедури мобілізації, однак не призводить до правового наслідку у вигляді призову на військову службу під час мобілізації. Адже призов військовозобов`язаного під час мобілізації здійснюється на підставі відповідного наказу, в даному випадку - керівника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Водночас чинним законодавством не передбачена можливість судового оскарження довідки військово-лікарської комісії, оскільки визначено, що у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Суд зазначає, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оспорювана поведінка відповідача-2 не свідчить про порушення прав позивача щодо призову його на військову службу під час мобілізації, а порушення порядку проведення медичного огляду ВЛК, на які вказує позивач, не мають наслідком звільнення з військової служби.

З огляду на викладене, позовні вимоги, пред`явлені до військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 , суд зазначає таке.

Згідно з наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.11.2024 №334 солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення. Призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 з 16.11.2024 (а.с. 74).

Перебування ОСОБА_1 на військовій службі за призовом по мобілізації у ВЧ НОМЕР_1 підтверджується також довідкою від 02.12.2024 №7135, виданою ВЧ НОМЕР_1 (а.с. 29).

Позивач у позовній заяві, вказуючи на порушення відповідачем-1 процедури призову його на військову службу під час загальної мобілізації, вважає дії ВЧ НОМЕР_1 щодо зарахування його до списків особового складу протиправними та просить зобов`язати командира ВЧ НОМЕР_2 виключити позивача зі списків особового складу військової частини.

Як вже зазначалося судом вище по тексту судового рішення, відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Згідно з частиною дев`ятою статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Як встановлено судом, в межах спірних правовідносин порушене право позивача на належну процедуру призову на військову службу під час мобілізації. Суд враховує, що на момент призову наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу під час загальної мобілізації позивач був в статусі військовозобов`язаного, а після прийняття командиром ВЧ НОМЕР_1 наказу від 16.11.2024 №334 позивач набув статусу військовослужбовця.

Таким чином, вимоги про визнання протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків її особового складу спрямовані на звільнення позивача з військової служби, а відтак, виходять за межі правовідносин між ІНФОРМАЦІЯ_2 та позивачем щодо порядку його призову на військову службу під час мобілізації.

Іншими словами, такий спосіб захисту порушеного права втручатиметься в інші правовідносини, які врегульовані іншими правовими нормами, а тому порушення відповідачем-1 процедури призову не може бути самостійною та достатньою підставою для скасування наказу від 16.11.2024 №334.

При цьому матеріалами судової справи не підтверджується, що відповідач-3 станом на 16.11.2024 володів будь-якою документально підтвердженою інформацією щодо наявності у позивача відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням.

За змістом статті 2 Закон №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч. 1).

Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч. 4).

Частиною першою статті 3 Закону №2232-XII визначено, що правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України Про оборону України, Про Збройні Сили України, Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною сьомою статті 26 Закону №2232-XII встановлено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з виконанням громадянами військового обов`язку в запасі, визначаються Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).

Пунктом 233 Положення №1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Слід зазначити, що подання рапорту "по команді" означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті. Лише у разі неприйняття, нерозгляду чи незадоволення рапорту, він подається непрямому, старшому командиру із поясненням причин такої подачі. І так до посадової особи, яка наділена правом звільнення підлеглого військовослужбовця зі служби чи скасування рішень попередніх командирів.

Таким чином, військовослужбовець реалізує своє право на звільнення з військової служби шляхом подання по команді відповідного рапорту та документів, які підтверджують підстави звільнення.

Разом з тим, в матеріалах судової справи відсутні докази звернення позивача до командира по команді (в порядку підпорядкування) з рапортом про звільнення з військової служби.

Крім того, суд враховує, що підпунктом 2 пункту 225 Положення №1153/2008 встановлено, що звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п`ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", зокрема:

у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час воєнного стану:

а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

б) за станом здоров`я:

на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

в) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

д) у зв`язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

е) у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

з) у зв`язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

Матеріали судової справи не містять доказів існування вищевказаних правових підстав для звільнення позивача з військової служби під час дії правового режиму воєнного стану.

Натомість, обставини протиправності наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про призов на військову службу під час загальної мобілізації, в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , які встановлені в ході судового розгляду цієї судової справи, не зумовлюють правового наслідку у вигляді виключення позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 . Адже правовою підставою для проходження позивачем військової служби слугував наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.11.2024 №334 про зарахування позивача до списків військової частини, який не визнаний протиправним, не скасований, є чинним та не оспорюється в межах цієї судового справи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 не відповідають суті порушеного права позивача. Отже такі вимоги задоволенню не підлягають.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом в постанові від 05.02.2025 у справі № 160/2592/23.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то підстави для застосування положень ст. 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військову службу за мобілізацією.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )

Повний текст рішення складений 25 лютого 2026 року.

Суддя Н.О. Дорошенко

Нагадаю правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 22 вересня 2020 року у справі № 520/8836/18: «Встановлена судом протиправність наслідків перевірки внаслідок порушення процедури її проведення є достатньою самостійною підставою до скасування прийнятих за результатами її проведення рішень, що унеможливлює перехід до суті покладених в їх основу податкових правопорушень». Тоб-то – практика є, та суди, у справах із оскарження дій із мобілізації, мають різні підходи до її імплементації.

У цій справі – «Всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії, де за формально проведеним медичним оглядом його було визнано придатним до військової служби».

Суд також вказав, що «Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка)».

Фактичні обставини: «всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії та визнаний придатним до військової служби. Позивач повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК».

Досліджуючи правомірність/неправомірність «призову за мобілізацією заброньованої особи», суд вказав, що «Надана військовозобов`язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов`язаного».

Мінекономіки НЕ анульовувало бронювання чоловіка. Отже – «мобілізували із бронью».

Резюмуючи: «суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату проведення мобілізаційних дій відносно ОСОБА_1 володів достатньою інформацією про те, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII, а також був наділений повноваженнями та мав у своєму розпорядженні необхідні засоби (доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів) для перевірки достовірності цієї інформації.

Відтак, здійснюючи у період з 15.11.2024 по 16.11.2024 мобілізаційні дії відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже наказ Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу по мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню».

Категорія справи № 460/15515/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо; охорони здоров’я, з них.

Надіслано судом: 25.02.2026. Зареєстровано: 26.02.2026. Забезпечено надання загального доступу: 27.02.2026.

Номер судового провадження: 18818/24

Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 лютого 2026 року м. Рівне Справа №460/15515/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

ОСОБА_1 доІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач-1), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач-2), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач-3), у якому (з урахуванням уточненого позову) просить:

1) визнати протиправними дії відповідача-2 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження позивачем військово-лікарської комісії з метою визначення його ступеню придатності до військової служби;

скасувати постанову відповідача-2 у формі Довідки в частині, що стосується визначення ступеня придатності позивача до військової служби;

2) визнати протиправними дії відповідача-1 щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації;

скасувати наказ начальника Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу за мобілізацією;

3) визнати протиправним дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 ;

зобов`язати командира ВЧ НОМЕР_1 виключити зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1   06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) був заброньований за підприємством ПАТ «ОДЕСКАБЕЛЬ» строком до 06.08.2025 на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії, де за формально проведеним медичним оглядом його було визнано придатним до військової служби. Позивач під час його затримання повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК. Зауважив, що обов`язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання покладено на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому ІНФОРМАЦІЯ_2 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією, ураховуючи відповідне повідомлення збоку позивача. Бронювання військовозобов`язаного не передбачає направлення його на ВЛК. При цьому, незаконна мобілізація, проходження ВЛК відбувались не за місцем проживання позивача, а тому він не зміг надати медичні довідки, результати проведених ним раніше аналізів тощо для належного та правильного встановлення ступеня його придатності. Крім того, відносно позивача обов`язкові огляди лікарів не проводились, так само не проводилися необхідні аналізи. За наведеного, позивач вважає, що оскільки на момент призову на військову службу по мобілізації він був заброньований та йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, тому він не підлягав призову на військову службу по мобілізації. Отже оскаржені рішення відповідачів є протиправними.

Ухвалою від 24.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачами відзиву, а позивачем відповіді на відзив.

За змістом довідок про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронних кабінеті відповідачів в підсистемі «Електронний суд» 26.12.2024.

У встановлений судом строк відповідачі відзивів не подали.

Ухвалою від 28.02.2025 витребувано у відповідачів-1 та 3 додаткові докази.

06.03.2025 на виконання ухвали суду відповідач-3 подав до суду витребувані докази.

Ухвала суду від 28.02.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача-1 в підсистемі «Електронний суд» 28.02.2025.

У встановлений судом строк відповідач-1 витребуваних доказів суду не надав.

Суд з урахуванням положень ч. 9 ст. 80, 6 ст. 162 КАС України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами.

Встановлені судом обставини справи.

ОСОБА_1 , 1997 року народження, у період з 30.08.2018 по 22.10.2018 працював учнем обпресувальника кабелів та проводів пластикатами та гумою у цеху №2 по виробництву КПП Публічного акціонерного товариства «Одеський кабельний завод «Одескабель» (далі ПАТ «Одескабель»; наказ про прийняття на роботу від 29.08.2018 № 839-К); з 23.10.2018 по 07.09.2020 на посаді обпресувальника кабелів та проводів пластиками та гумою 3-го розряду (наказ про переведення на іншу роботу від 22.10.2018 № 1010-К); з 08.09.2020 переведений на посаду обпресувальника кабелів та проводів пластиками та гумою 4-го розряду (наказ про переведення на іншу роботу від 07.10.2020 № 692-К), що підтверджується листом ПАТ «Одескабель» від 17.12.2024 №148 та відповідними наказами (а.с. 19-23).

06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) ОСОБА_1 був заброньований за підприємством ПАТ «Одескабель» строком до 06.08.2025 на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується відомостями з Порталу Дія, зокрема, заявою про бронювання №20240806-105124 (а.с. 24-27) та Результатом бронювання за заявою №20240806-105124 від 06.08.2024 (а.с. 28).

ПАТ «Одескабель» ствердило, що рішення про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади не приймалось, дій щодо анулювання наданої відстрочки від призову на період мобілізації у вигляді бронювання не вчинялось.

Згідно з наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.11.2024 №334 відповідно до Указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", № 740/2024 від 28.10.2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", № 741/2024 від 28.10.2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення. Призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 з 16.11.2024. Підстава: поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 74).

Вважаючи протиправними дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 та ВЧ НОМЕР_1 щодо призову на військову службу по мобілізації, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №2232-XII).

Згідно із ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України (ч. 1).

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2).

Частиною другою статті 2 Закону №2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Частина шоста статті 2 Закону №2232-ХІІ передбачає такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII Про правовий режим воєнного стану, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався, воєнний стан діє на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до статті 4 Закону №3543-ХІІ загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч.2).

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення (ч. 5).

Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (ч. 6).

Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в статті 22 Закону №3543-ХІІ.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані, зокрема, з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За змістом абз. 1 ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки надано повноваження щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Водночас, статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку (п. 1 ч. 1).

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч. 7).

Частиною п`ятою статті 22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, зокрема: процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов`язаних та резервістів; процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов`язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.05.2024 № 560, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Згідно з п. 2 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов`язані, які придатні до військової служби за станом здоров`я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, для комплектування (доукомплектування) з`єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до п. 56 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Пунктом 58 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Додаток 5 до Порядку №560 визначає Перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно з пп. 1 п. 1 додатку 5 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку повинні надати такі документи, що підтверджують право на відстрочку: клопотання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов`язаних.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (п. 59 Порядку №560 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Бронювання військовозобов`язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період (ст. 24 Закону №3543-ХІІ).

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов`язаних, зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються (ч. 3 ст. 25 Закону №3543-ХІІ).

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону №3543-ХІІ Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов`язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27.01.2023 № 76, пунктом першим якої затверджено, зокрема, Порядок бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі Порядок №76).

Згідно з п. 1 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов`язаних за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють:

в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;

на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Пунктом 2 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 Деякі питання бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу).

Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

Не підлягають бронюванню військовозобов`язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов`язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати: строку проведення мобілізації, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку, та військовозобов`язаних, які працюють або проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі; строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку; 12 місяців, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку; строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці п`ятому пункту 1 цього Порядку.

Згідно з п. 8 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, подають список до: Міноборони - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями, СБУ - підприємства, установи та організації, визначені ними критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; Мінстратегпрому - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов`язаних за формою згідно з додатком 2.

Центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ, Мінстратегпром проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більш як п`ять робочих днів з дня отримання списку подають його до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.

Відповідно до п. 1 Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Порядок №650), цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов`язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи); на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - підприємства); на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - установи).

Бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками засобами Порталу Дія (п. 12 Порядку №650).

Згідно з п.13 Порядку №650 списки подаються державними органами, підприємствами, установами, які включені до Єдиного переліку.

Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, формує списки після проходження ідентифікації та автентифікації. До списку включаються військовозобов`язані, які взяті на персональний військовий облік у відповідному державному органі, підприємстві, установі.

Пунктами 14 18 Порядку №650 передбачено, що під час формування списку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр військовозобов`язаних) шляхом електронної інформаційної взаємодії отримуються відомості щодо: загальної кількості військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, які формуються на підставі даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; загальної кількості військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік.

Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов`язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Реєстрі військовозобов`язаних, а саме: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); дата народження; ознака військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний); дата закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.

У списку зазначаються такі відомості щодо:

1) державного органу, підприємства, установи: повне найменування та місцезнаходження; код згідно з ЄДРПОУ;

2) військовозобов`язаного: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); строк дії відстрочки; реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі); військово-облікова спеціальність; дата уточнення військово-облікових даних.

Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої ним особи.

Сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов`язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.

Пунктом 19 Порядку №650 встановлено, що у разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов`язаних переведення військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов`язаний: перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі); уточнив дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку; не перебуває у розшуку.

Своєю чергою п. 20 Порядку №650 визначає, що військовозобов`язаний не підлягає бронюванню, про що керівнику державного органу, підприємства, установи повідомляється засобами Порталу Дія, у разі: відсутності в Реєстрі військовозобов`язаних відомостей про військовозобов`язаного; відсутності в Реєстрі військовозобов`язаних відомостей про перебування військовозобов`язаного у трудових відносинах з державним органом, підприємством, установою.

Як встановлено судом з матеріалів справи, відповідно до вимог Порядку №76 та Порядку №650 ПАТ «Одескабель» 06.08.2024 засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія) було подано заяву про бронювання №20240806-105124 (а.с. 24-25) та сформовано список працівників, які підлягають бронюванню (а.с. 26-27), у якому під порядковим номером 18 зазначено ОСОБА_1 .

Відповідно до Результату бронювання за заявою №20240806-105124 від 06.08.2024 (а.с. 28) ОСОБА_1 був заброньований до 06.08.2025.

Тобто бронювання позивача відповідно до положень п. 19 Порядку №650 здійснено автоматично.

Таким чином, ОСОБА_1 отримав позитивний результат перевірки, проведеної засобами Реєстру військовозобов`язаних, для переведення його на спеціальний військовий облік як заброньованого, що підтверджує те, що він перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі), уточнив дані щодо перебування на військовому обліку та не перебуває у розшуку.

У іншому випадку позивача не було б заброньовано засобами Порталу Дія відповідно до п. 20 Порядку №650.

Вищевказані обставини свідчить, що на дату проведення Берегівським РТЦКСП мобілізаційних заходів відносно ОСОБА_1 у нього була наявна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, дійсна до 06.08.2025.

Як стверджується у позовній заяві, всупереч наявній відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням, позивач був затриманий працівниками Берегівського РТЦКСП та направлений в примусовому порядку на проходження військово-лікарської комісії та визнаний придатним до військової служби. Позивач повідомив працівників Берегівського РТЦКСП про те, що він є заброньованим, а тому не підлягає призову та не підлягає направленню на ВЛК.

Відповідач-1 вказані обставини не заперечив та жодним чином не спростував.

Пунктом 27 Порядку №650 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що бронювання військовозобов`язаного підлягає анулюванню у випадках, визначених пунктом 13 Порядку бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.

На підставі подання державним органом, підприємством, установою обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов`язаний засобами Реєстру військовозобов`язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється.

Згідно з п. 13 Порядку №76 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:

1) закінчення строку її дії;

2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;

5) звільнення військовозобов`язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);

6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов`язаного з підприємством;

7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;

8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;

10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

У випадках, зазначених у підпунктах 2-9 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації. Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п`ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов`язаного витяг, виданий відповідно до пункту 12 цього Порядку, та надсилають його територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4).

Надана військовозобов`язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов`язаного.

З листа ТОВ «Одескабель» від 17.12.2024 №148 (а.с. 19-20) вбачається, що в період дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відносини ТОВ «Одескабель» з ОСОБА_1 не припинялися.

Вказані обставини також підтверджуються наказом ПАТ «Одескабель» від 04.12.2024 №794/к/тр, згідно з яким ОСОБА_1 увільнено від роботи з 15.11.2024 у зв`язку з призовом на військову службу по мобілізації зі збереженням місця роботи і посади на період проходження військової служби. Підстава: довідка командира ВЧ НОМЕР_1 від 02.12.2024 №7135 (а.с. 29,30).

Таким чином, підстави для анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, наданої ОСОБА_1 06.08.2024, були відсутні.

Крім того, ухвалою від 28.02.2025 суд витребував у відповідача-1, зокрема, документально підтверджені відомості щодо наявності/відсутності інформації про бронювання військовозобов`язаного ОСОБА_1 за даними інформаційних баз даних Міністерства оборони України станом на час призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .

Проте, відповідач-1 такої інформації суду не надав.

Процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи, визначає Порядок №560.

Згідно з п. 6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема, перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов`язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (абз. 4 п. 54 Порядку №560).

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, здійснюють фото- і відеофіксацію процесу пред`явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Реєстру (крім співробітників СБУ та розвідувальних органів України, військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають у них на військовому обліку).

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України (ч. 8 ст. 5 Закону №1951-VIII).

Відповідно до статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч. 9).

Органи адміністрування та ведення Реєстру Служби безпеки України, розвідувальних органів України здійснюють адміністрування та ведення Реєстру в частині збирання, зберігання, обробки та використання даних про військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в їх органах (підрозділах) (ч. 11).

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також повноваженнями щодо оформлення для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, та перевірки підстав її надання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на дату проведення мобілізаційних дій відносно ОСОБА_1 володів достатньою інформацією про те, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII, а також був наділений повноваженнями та мав у своєму розпорядженні необхідні засоби (доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів) для перевірки достовірності цієї інформації.

Відтак, здійснюючи у період з 15.11.2024 по 16.11.2024 мобілізаційні дії відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже наказ Берегівського РТЦКСП про призов позивача на військову службу по мобілізації є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, беручи до уваги неподання суб`єктом владних повноважень -відповідачем відзиву на позов без поважних причин, що кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України), суд дійшов висновку, що позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог до ВЛК Берегівського РТЦКСП про визнання протиправними дії щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження позивачем військово-лікарської комісії з метою визначення його ступеню придатності до військової служби та скасування постанови у формі довідки в частині, що стосується визначення ступеня придатності позивача до військової служби, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 69 Порядку №560 особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.

Згідно з п. 72 Порядку №560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов`язаного для проходження військової служби за станом здоров`я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов`язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 77 Порядку №560).

Відповідно до п. 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють, зокрема, військовозобов`язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (абз. 1-2).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ (абз. 8).

Таким чином, сам факт огляду військово-лікарською комісією громадянина, хоча й здійснюється під час процедури мобілізації, однак не призводить до правового наслідку у вигляді призову на військову службу під час мобілізації. Адже призов військовозобов`язаного під час мобілізації здійснюється на підставі відповідного наказу, в даному випадку - керівника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Водночас чинним законодавством не передбачена можливість судового оскарження довідки військово-лікарської комісії, оскільки визначено, що у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Суд зазначає, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оспорювана поведінка відповідача-2 не свідчить про порушення прав позивача щодо призову його на військову службу під час мобілізації, а порушення порядку проведення медичного огляду ВЛК, на які вказує позивач, не мають наслідком звільнення з військової служби.

З огляду на викладене, позовні вимоги, пред`явлені до військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 , суд зазначає таке.

Згідно з наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.11.2024 №334 солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення. Призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 з 16.11.2024 (а.с. 74).

Перебування ОСОБА_1 на військовій службі за призовом по мобілізації у ВЧ НОМЕР_1 підтверджується також довідкою від 02.12.2024 №7135, виданою ВЧ НОМЕР_1 (а.с. 29).

Позивач у позовній заяві, вказуючи на порушення відповідачем-1 процедури призову його на військову службу під час загальної мобілізації, вважає дії ВЧ НОМЕР_1 щодо зарахування його до списків особового складу протиправними та просить зобов`язати командира ВЧ НОМЕР_2 виключити позивача зі списків особового складу військової частини.

Як вже зазначалося судом вище по тексту судового рішення, відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Згідно з частиною дев`ятою статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Як встановлено судом, в межах спірних правовідносин порушене право позивача на належну процедуру призову на військову службу під час мобілізації. Суд враховує, що на момент призову наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу під час загальної мобілізації позивач був в статусі військовозобов`язаного, а після прийняття командиром ВЧ НОМЕР_1 наказу від 16.11.2024 №334 позивач набув статусу військовослужбовця.

Таким чином, вимоги про визнання протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків її особового складу спрямовані на звільнення позивача з військової служби, а відтак, виходять за межі правовідносин між ІНФОРМАЦІЯ_2 та позивачем щодо порядку його призову на військову службу під час мобілізації.

Іншими словами, такий спосіб захисту порушеного права втручатиметься в інші правовідносини, які врегульовані іншими правовими нормами, а тому порушення відповідачем-1 процедури призову не може бути самостійною та достатньою підставою для скасування наказу від 16.11.2024 №334.

При цьому матеріалами судової справи не підтверджується, що відповідач-3 станом на 16.11.2024 володів будь-якою документально підтвердженою інформацією щодо наявності у позивача відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку із бронюванням.

За змістом статті 2 Закон №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч. 1).

Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч. 4).

Частиною першою статті 3 Закону №2232-XII визначено, що правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України Про оборону України, Про Збройні Сили України, Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною сьомою статті 26 Закону №2232-XII встановлено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з виконанням громадянами військового обов`язку в запасі, визначаються Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).

Пунктом 233 Положення №1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Слід зазначити, що подання рапорту "по команді" означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті. Лише у разі неприйняття, нерозгляду чи незадоволення рапорту, він подається непрямому, старшому командиру із поясненням причин такої подачі. І так до посадової особи, яка наділена правом звільнення підлеглого військовослужбовця зі служби чи скасування рішень попередніх командирів.

Таким чином, військовослужбовець реалізує своє право на звільнення з військової служби шляхом подання по команді відповідного рапорту та документів, які підтверджують підстави звільнення.

Разом з тим, в матеріалах судової справи відсутні докази звернення позивача до командира по команді (в порядку підпорядкування) з рапортом про звільнення з військової служби.

Крім того, суд враховує, що підпунктом 2 пункту 225 Положення №1153/2008 встановлено, що звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п`ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", зокрема:

у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час воєнного стану:

а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

б) за станом здоров`я:

на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

в) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

д) у зв`язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

е) у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

з) у зв`язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

Матеріали судової справи не містять доказів існування вищевказаних правових підстав для звільнення позивача з військової служби під час дії правового режиму воєнного стану.

Натомість, обставини протиправності наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про призов на військову службу під час загальної мобілізації, в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , які встановлені в ході судового розгляду цієї судової справи, не зумовлюють правового наслідку у вигляді виключення позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 . Адже правовою підставою для проходження позивачем військової служби слугував наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.11.2024 №334 про зарахування позивача до списків військової частини, який не визнаний протиправним, не скасований, є чинним та не оспорюється в межах цієї судового справи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача-3 щодо зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та зобов`язання командира ВЧ НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 не відповідають суті порушеного права позивача. Отже такі вимоги задоволенню не підлягають.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом в постанові від 05.02.2025 у справі № 160/2592/23.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то підстави для застосування положень ст. 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військову службу за мобілізацією.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )

Повний текст рішення складений 25 лютого 2026 року.

Суддя