«Заява позивача про надання відстрочки підлягає розгляду з огляду на ті норми закону, що діяли на момент подання такої заяви», - рішення суду 5.08.24
Кейс я назвав би революційним.
Наразі, суди, посилаючись на переватаженість, розглядають позови, які надходили не за 60- днів, а за 90+, 120+ ). З розумінням – дійсно – критичні навантаження і на суддів, і на енергосистему, і взагалі)
І що цікаво, у багатьох рішеннях «після 18.05.24», суди оманливо, в мотивувальній частині пишуть щось на кталт: «суд приймає до уваги, що з 18.05.24 мобілізаційне законодавство оновилось , і … бла- бла- бла», при цьому- мотиви – мотивами, а до чого вони тут такі – однозначної відповіді не має. Як казав Л М Кравчук – «між крапельками», щоб у разі чого).
А тут суд є категоричним:
Описав законодавство, яке було станом на січень 2024 року ( коли було подано заяву, яка так і не була розглянута) – і …,
Ну ні – я так не скажу. Краще процитую, щоб не заплямувати перо майстра: « У контексті застосування принципу незворотності дії закону у часі це означає, що у разі, якщо правовідносини стосовно реалізації певного права розпочато у період чинності нормативно- правового акта, за умови, що особа здійснила конкретні дії, що виражають її волевиявлення стосовно реалізації права (звернулась до суб`єкта владних повноважень, подала повний пакет документів тощо), то особа повинна мати можливість закінчити реалізацію відповідного права за тими нормами, що діяли на момент початку реалізації відповідного права, навіть якщо до завершення реалізації права вони втратили чинність.
Відтак, заява позивача про надання відстрочки підлягає розгляду з огляду на ті норми закону, що діяли на момент подання такої заяви.»
Власне, надаю повний текст рішення:
Категорія справи № 500/3047/24: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо.
Надіслано для оприлюднення: 05.08.2024. Зареєстровано: 07.08.2024. Забезпечено надання загального доступу: 08.08.2024.
Номер судового провадження: П/500/3306/24
Державний герб України
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3047/24
05 серпня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника - адвоката Кметика Віталія Ярославовича звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.02.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.02.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення.
Позов обґрунтований тим, що 29.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на тій підставі, що він здійснює постійний догляд за своїм рідним дядьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є особою з інвалідністю І групи. Інших працездатних осіб, які могли б здійснювати відповідний догляд за ним, немає. До заяви додав необхідні документи, що підтверджують ці обставини, та направив звернення поштовим зв`язком.
У відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову на службу під час мобілізації відповідач з посиланням на пункт 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Правила військового обліку), який є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі Порядок №1487), зазначив, що заявник зобов`язаний особисто надавати документи, які підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та може отримати таку відстрочку; надана заява не відповідає визначеному взірцю, така заповнюється власноручно заявником, також необхідно долучити копію військово-облікового документа. Рекомендовано особисто звернутися у ІНФОРМАЦІЯ_2 , де позивач перебуває на військовому обліку, з оригіналами підтверджуючих документів для вирішення питання щодо надання відстрочки.
З відповіді на адвокатський запит, у якому запитувалася копія рішення комісії щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийнятого за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.02.2024, та витяг з протоколу засідання комісії, слідує, що жодне рішення за результатом розгляду заяви позивача відповідачем не приймалося.
Представник позивача з посиланням на положення статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1933 № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вказує, що ОСОБА_1 мав право на відстрочку на підставі абзацу дванадцятого частини першої цієї статті, а відповідач (до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову. Натомість відповідач лише надав лише лист-відповідь без прийняття рішення по суті питання, чим допустив протиправну бездіяльність.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та з урахуванням положень статей 257-262 КАС України, призначено у справі судове засідання.
18.06.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), у якому він проти позову заперечує. Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому відповідачем має бути ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З посиланням на норми Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №318 від 07.04.2023) (далі Положення №154) вказує, що до завдань територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки віднесено розгляд звернення з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Порядку, військовозобов`язані в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку. А згідно з пунктом 8 Правил військового обліку особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Також у відзиві зазначено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №53агд від 15.02.2024 призначена комісія у ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо перевірки законності надання відстрочок по мобілізації, у зв`язку з проведенням заходів загальної мобілізації на період дії воєнного стану в Україні та з метою дотримання законності у наданні відстрочок від призову по мобілізації військовозобов`язаним (солдатам/сержантам, офіцерам) відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII. Комісія засідає щоденно та розглядає заяви (з доданими матеріалами, документами, належним чином завіреними копіями) особисто подані військовозобов`язаними щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації. Результати роботи закріплюються протоколами з підписами членів комісії.
Заява позивача надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_2 поштовим зв`язком, а тому, враховуючи розроблений алгоритм розгляду особисто поданих заяв громадян про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, військовозобов`язаному ОСОБА_1 підготована та надана в термін та в порядку Закону України «Про звернення громадян» відповідь від 07.03.2024 з роз`ясненням, що для надання відстрочки достатньо документів, підтверджуючих підстави передбачені у абзаці дванадцятому частини першої статті 23 Закону № 3543-XII, а для оформлення роз`яснено алгоритм надання відстрочки через особисте прибуття до Шостого відділу з військово-обліковим документом для написання заяви, її розгляду на комісії, оформлення довідки про надання відстрочки та внесення даних в електронний реєстр «Оберіг» та вклеювання ВІН-коду.
Оскільки заява позивач розглянута ІНФОРМАЦІЯ_2 та надана відповідь, то вважає відсутня бездіяльність відповідача.
Стосовно вимоги зобов`язального характеру розглянути заяву від 29.02.2024, то з посиланням на вказаний вище алгоритм вказує, що рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації приймає відповідна комісія з веденням протоколу.
На даний час внесенні зміни до законодавства, яке регулює питання мобілізації, зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX (далі Закон №3633-ІХ) внесені зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560), на виконання яких розпорядженням Тернопільської районної військової адміністрації від 20.05.2024 №174/01-01 створена комісія з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з представників Тернопільської районної військової адміністрації та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто подають на ім`я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
З огляду на викладене ІНФОРМАЦІЯ_4 вважає, що порушень та бездіяльності не допустив при розгляді заяви військовозобов`язаного ОСОБА_1 (а.с.51-56).
Ухвалою суду 24.06.2024 задоволено клопотання представника позивача та замінено первинного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 на належного ІНФОРМАЦІЯ_4 .
28.07.2024 до суду надійшли пояснення ІНФОРМАЦІЯ_2 , у яких викладені ті ж заперечення, що у відзиві на позову (а.с.64-67), а також надані витребувані судом докази (а.с.68-80).
31.07.2024 до суду надійшли письмові пояснення представника позивача. Їх зміст зводиться до безпідставності вимоги відповідача особистого подання військовозобов`язаним документів для вирішення питання надання відстрочки, бо така не ґрунтується на вимогах закону. Можливість особистого подання заяви шляхом надіслання такої засобами поштового зв`язку отримувачу такої заяви ніким та нічим не обмежена та не заборонена.
Щодо заперечень відповідача з посиланням на зміну порядку оформлення та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, то вказує, що заява ОСОБА_1 від 29.02.2024 була отримана відповідачем ще 04.03.2024, задовго до внесення законодавчих змін, у контексті застосування принципу незворотності дії закону у часі реалізація права особи має здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження волевиявлення такої особи у формі конкретних дій, розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом. Вважає, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій/бездіяльності та щодо зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача про надання відстрочки та прийняти відповідне рішення є обґрунтованими, та, відповідно, мають бути вирішені з огляду на ті норми закону, що діяли на момент подання такої заяви.
Крім того, щодо можливості отримання відстрочки за нормами чинної на даний момент редакції Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», то попередня редакція Закону №3543-ХІІ в абзаці дванадцятому частини першої статті 23 визначала, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані - опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Тотожні підстави містяться в новій редакції статті 23 з урахуванням змін, внесених Законом №3633-ІХ, а саме в пункті 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, та стосуються осіб, зайнятих постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи. Документи, що були подані до заяви позивача від 29.02.2024, серед іншого, підтверджують його право на отримання відстрочки і за новою редакцією статті 23 Закону. Представник позивача просив позов задовольнити (а.с.90-100).
Інших заяв по суті справи від учасників справи не надходило.
Ухвалами суду від 13.06.2024, 27.06.2024, 10.07.2024 розгляд справи відкладався. Крайнє судове засіданні призначене на 05.08.2024.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, причин неприбуття не повідомив.
З огляду на такі обставини та враховуючи положення статей 194, 205 КАС України, суд продовжив її розгляд у порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов`язаним.
29.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) із заявою (клопотанням) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яку направив поштовим зв`язком і яку адресат отримав 04.03.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за №4601301959891 (а.с.15-21).
Подана заява від 29.02.2024 обґрунтована тим, ОСОБА_1 здійснює (зайнятий) постійний догляд за своїм рідним дядьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є особою з інвалідністю І групи. Інших працездатних осіб, які могли б здійснювати відповідний догляд за ним, у ОСОБА_2 немає.
На підтвердження зазначених підстав для отримання відстрочки, позивачем одночасно з заявою надано ІНФОРМАЦІЯ_2 наступні документи:
паспорт громадянина України ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданий Теребовлянським РВ УМВС України в Тернопільській області 03.12.2011 та картку фізичної особи-платника податків - на підтвердження особи заявника;
паспорт громадянина України ОСОБА_2 , серія НОМЕР_2 , виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 09.09.1998 та картку платника податків ОСОБА_2 - на підтвердження особи дядька заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія 12 ААГ №239335 від 27.01.2023, відповідно до якої ОСОБА_2 встановлено І групу інвалідності довічно, та, відповідно, визначено потребу ОСОБА_2 у постійному сторонньому догляді (пункт 12 довідки) - на підтвердження інвалідності ОСОБА_2 та необхідності здійснення постійного стороннього догляду за ним;
індивідуальну програму реабілітації інваліда №106 від 27.01.2023, відповідно до якої встановлено потребу ОСОБА_2 у постійному, сторонньому догляді (пункт 7 розділу 14 програми) - на підтвердження необхідності здійснення постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 ;
довідку про склад сім`ї ОСОБА_2 - на підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд за ним;
акт обстеження матеріально-побутових умов №240 від 29.11.2023, виданий Іванівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, про обстеження умов проживання осіб за адресою: АДРЕСА_1 - на підтвердження факту проживання ОСОБА_2 у вказаному вище домоволодінні та його потребу у постійному сторонньому догляді;
довідку №4 від 09.01.2024, видану Іванівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області про те, що громадянин ОСОБА_2 зареєстрований в АДРЕСА_2 , проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 , з вересня 2022 року;
акт встановлення факту здійснення догляду №56, виданий Іванівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 19.01.2024 про те, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 - на підтвердження відсутності інших працездатних осіб, які можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 , та факту здійснення такого догляду ОСОБА_1 (а.с.22-30).
У відповідь на цю заяву від 29.02.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 надано лист від 07.03.2024 за №Ц-1668 такого змісту:
«…Відповідно до пункту 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів Ви зобов`язані особисто надавати документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З аналізу поданих Вами документів вбачається, що Ви можете отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» стаття 23. Надана Вами заява не відповідає визначеному взірцю та заповнюється власноручно заявником, також необхідно долучити копію військово-облікового документа. Рекомендую особисто звернутися у шостий відділ ІНФОРМАЦІЯ_2 , де ви перебуваєте на військовому обліку, з оригіналами підтверджуючих документів для вирішення питання щодо надання відстрочки» (а.с.31).
12.04.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано адвокатський запит про надання копії рішення комісії щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийнятого за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.02.2024, та копії витягу з протоколу засідання комісії щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації щодо розгляду цієї ж заяви (а.с.32-33).
У відповіді за №2686 від 26.04.2024 на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_2 вказав про рекомендацію ОСОБА_1 відповідно до розробленого алгоритму дій особисто звернутися у ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення звірки військово-облікових документів та заповнення заяви на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.34).
Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, нерозглянувши по суті його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом,
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов`язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв`язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, № 734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, від 06.05.2024 № 272/2024 затвердженими відповідними законами України, продовжувався строк дії воєнного стану в Україні, востаннє продовжено з 05:30 14.05.2024 строком на 90 діб, тобто до 12.08.2024.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов`язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
Частиною одинадцятою статті 38 Закону №2232-ХІІ призовники, військовозобов`язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.
Відповідно до статті 1 цього Закону мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону N93543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з абзацом дванадцятим частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані - опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико- соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
З 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Згідно з підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, Зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час. З метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність в особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Щодо наявності відповідного права вчиняється відповідна відмітка у військовому квитку або запис у посвідченні. Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, приймаються до громадян України (призовників, військовозобов`язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.
Предметом спору у цій справі є допущена бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 29.02.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ.
Як встановлено судом ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву (клопотанням) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ як військовозобов`язаному, який зайнятий постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи. До заяви позивачем додано перелік документів для підтвердження обставин зазначених у заяві (нотаріально засвідчені копії).
Відповідач, не заперечуючи право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідь на вищезазначену заяву вказав про необхідність подання заяви про відстрочку від призову на військову службу позивачем особисто, а не засобами поштового зв`язку, разом із оригіналами відповідних документів.
Отже, суду слід дати відповідь на питання чи можна військовозобов`язаному подавати заяву з відповідними документами про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації поштовим зв`язком, чи передбачає чинне законодавство особисте прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання такої заяви?
Вище суд зазначав положення частини одинадцятої статті 38 Закону №2232-ХІІ, які визначають обов`язок, зокрема, військовозобов`язаних особисто повідомити у разі змін сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання або перебування, освіти, місця роботи, посади органи, де вони перебувають на військовому обліку.
Тотожні норми містяться і у Порядку №1487, у тому числі в Правилах військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), норми якого також вище наведені.
Разом з тим, ні положення Закону №2232-ХІІ, ні Порядку №1487 не передбачають обов`язку особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Обов`язок «особисто повідомити» не означає «особисто прибути».
При цьому у спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов`язаним особисто.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв`язком заяву та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
Отримавши таку заяву з додатками, відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання цієї заяви, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідком її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.
У спірному випадку заява позивача комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо перевірки законності надання відстрочок по суті не розглядалася, а ІНФОРМАЦІЯ_2 надана відповідь-роз`яснення про необхідність особистого прибуття позивача для подання відповідної заяви.
Лист відповідача від 07.03.2024 №Ц-1668 носить інформативний характер та не свідчить про прийняття рішення по суті порушеного у заяві питання. Вказана відповідь також не тягне за собою жодних юридичних наслідків, відповідно, не порушує прав, свобод та інтересів особи, а відтак, не є актом індивідуальної дії, що підлягає оскарженню.
У даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
При цьому протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
За таких обставин, коли заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідачем по суті не розглядалася, позаяк відсутнє належним чином оформлене рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивована відмова в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, то відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає в не прийнятті рішення.
Відповідно до задоволення підлягає і похідна позовна вимога. Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то для захисту порушеного права позивача необхідно зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.02.2024 з прийняттям відповідного рішення.
Стосовно мотивації відповідача з посиланням на зміну порядку оформлення та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, то суд зазначає, що заява ОСОБА_1 від 29.02.2024 була подана (направлена поштовим зв`язком) та отримана суб`єктом владних повноважень ще 04.03.2024, задовго до внесення означених вище змін, а тому реалізація права особи має здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження волевиявлення такої особи у формі конкретних дій (звернення до суб`єкта владних повноважень тощо). Розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.
У контексті застосування принципу незворотності дії закону у часі це означає, що у разі, якщо правовідносини стосовно реалізації певного права розпочато у період чинності нормативно- правового акта, за умови, що особа здійснила конкретні дії, що виражають її волевиявлення стосовно реалізації права (звернулась до суб`єкта владних повноважень, подала повний пакет документів тощо), то особа повинна мати можливість закінчити реалізацію відповідного права за тими нормами, що діяли на момент початку реалізації відповідного права, навіть якщо до завершення реалізації права вони втратили чинність.
Відтак, заява позивача про надання відстрочки підлягає розгляду з огляду на ті норми закону, що діяли на момент подання такої заяви.
Крім того, суд зауважує, що положення абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою), знайшли відображення в пункті 14 частини першої статті 23 цього ж Закону з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких, законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-ІХ.
Пунктом 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції чинній на даний час), визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи.
Стосовно оцінки інших аргументів (доводів), наданих стороною, то суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Отож, системно проаналізувавши приписи законодавства України та надавши оцінку наявним у справі доказам та ключовим обставинам справи, суд доходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн, сплачений відповідно до квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки №22 від 13.05.2024 (а.с.12).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 29 лютого 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 лютого 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення з даного питання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_4 .
Повний текст рішення складено та підписано 05 серпня 2024 року.
СуддяЧепенюк О.В.