Зупинити дії з мобілізації, у разі відмови Комісії у наданні відстрочки, може лише Ухвала суду про забезпечення позову ( дуже свіжа Ухвала від 16.09.24)

Зупинити дії з мобілізації, у разі відмови Комісії у наданні відстрочки, може лише Ухвала суду про забезпечення позову ( дуже свіжа Ухвала від 16.09.24)

Спір між чоловіком та Комісією ТЦК виник щодо добре відомого  пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон України № 3543-XII), за якою, як вважав чоловік, він  не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має право на отримання відстрочки як особа, яка зайнята постійним доглядом за своєю матір`ю , особою, яка потребує постійного стороннього догляду.

Повідомленням № 7/13013 від 07.09.2024 РТЦК відмовив у наданні відстрочки; причиною відмови вказано, що  матері чоловіка є  також донька – сестра чоловіка/заявника , яка зобов`язана та може здійснювати догляд.

Логічно.

Ситуація доволі таки типова: у батьків, окрім військовозобовязаного є ще інші діти, але складаються різні життєві ситуації: або ТІ діти на окупованій території, або в фр, або десь далеко за кордоном, і вже там мають посвідки на проживання і не підтримують контакт з батьками, то що.

Ситуації, погодьтесь – не безспірні. Різні. ТЦК, звісно ж, має діяти виключно за суворою буквою закону – є ще інші працездатні члени сімї – нехай і утримують. А от суд може дозволити собі дослідити і реалії: можливо – дійсно, донька у даному кейсі ну ні як, ні за яких обставин – не встані доглядати за хворою матірю.

В ухвалі суд про це не говорить. ТА , можливо, більш розширено про це є в позовній заяві.

НА практиці, суди іноді відмовляють з посиланням на те, що, мовляв, ризик мобілізації ще не є очевидним – от буде «червона повістка» - тоді і подавайте заяву), - якщо встигнете). Такі реалії.

Та у цій свіженькій ухвалі суду все доволі таки просто і зрозуміло: «Суд погоджується з аргументами заявника про те, що якщо його буде призвано на військову службу під час мобілізації в особливий період, він набуде юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію його права на відстрочку в разі встановлення наявності у нього такого права.

Зокрема, суд вважає, що у разі задоволення судом позову заявника до РТЦК, поновлення прав заявника буде неможливим, оскільки надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особі, яка вже є військовослужбовцем, є неможливим.

У зв`язку з вищенаведеним суд вважає, що саме такий захід забезпечення позову, як заборона ІНФОРМАЦІЯ_2 , його відокремленим підрозділам, органам і установам, що знаходяться в його підпорядкуванні, його посадовим особам здійснювати процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлення до місця проходження військової служби ОСОБА_1 є адекватним та співмірним із позовними вимогами заявника.

Суд дійшов переконання, що невжиття такого заходу забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду та ефективний захист або поновлення порушених прав або інтересів заявника».

Надаю повний тест Ухвали суду:

Категорія справи № 400/8645/24: Окремі процесуальні питання; Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів.

Надіслано для оприлюднення: 17.09.2024. Зареєстровано: 18.09.2024. Забезпечено надання загального доступу: 19.09.2024.

Дата набрання законної сили: 16.09.2024

Номер судового провадження: не визначено

Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про забезпечення позову

16 вересня 2024 р. № 400/8645/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Птичкіна В.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,   ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2024 року ОСОБА_1 (далі - заявник) звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, в якій просить:

«Заборонити ІНФОРМАЦІЯ_2 вчиняти будь-які дії пов`язані з мобілізацією та призовом ОСОБА_1 на військове службу по мобілізації до моменту набрання законної сили рішенням у справі за поданою позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_3 і оформлене протоколом № 13 від 27.08.202. про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією за заявою від 25.06.2024 та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_4 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

На обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначає, що 25.06.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі за текстом РТЦК) та особисто подав заяву на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон України № 3543-XII), позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має право на отримання відстрочки як особа, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю (батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), яка потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи за висновками лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я.

Згідно із заявою позивача, поданої відповідно до порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, заявник зайнятий доглядом за своєю матір`ю ОСОБА_2 , особою, яка потребує постійного стороннього догляду.

Повідомленням № 7/13013 від 07.09.2024 РТЦК відмовив у наданні відстрочки; причиною відмови вказано «У ОСОБА_2 є донька ОСОБА_3 , яка зобов`язана та може здійснювати догляд».

ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, в зв`язку з чим звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з такими позовними вимогами:

«визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлене протоколом № 13 від 27.08.2024 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією зі заявою від 25.06.2024.

зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову ні військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

За правилами частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносини з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На думку суду, з урахуванням обставин справи, вжиття заходів забезпечення позову відповідатиме завданню адміністративного судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частина перша статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета позову;

4) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до частини другої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Суд погоджується з аргументами заявника про те, що якщо його буде призвано на військову службу під час мобілізації в особливий період, він набуде юридичного статусу військовослужбовця, що унеможливить реалізацію його права на відстрочку в разі встановлення наявності у нього такого права.

Зокрема, суд вважає, що у разі задоволення судом позову заявника до РТЦК, поновлення прав заявника буде неможливим, оскільки надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особі, яка вже є військовослужбовцем, є неможливим.

У зв`язку з вищенаведеним суд вважає, що саме такий захід забезпечення позову, як заборона ІНФОРМАЦІЯ_2 , його відокремленим підрозділам, органам і установам, що знаходяться в його підпорядкуванні, його посадовим особам здійснювати процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлення до місця проходження військової служби ОСОБА_1 є адекватним та співмірним із позовними вимогами заявника.

Суд дійшов переконання, що невжиття такого заходу забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду та ефективний захист або поновлення порушених прав або інтересів заявника.

На підставі вищенаведеного та керуючись статями 150, 151, 152, 153, 154, 156, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1. Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити.

2. Заборонити ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) вчиняти дії щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до набрання законної сили судовим рішення в адміністративній справі.

3. Ухвала, відповідно до частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження

4. Ухвала є обов`язковою для виконання і набирає законної сили з 16.09.2024

5. Ухвала може бути пред`явлена до виконання протягом трьох років.

6. Примірник ухвали про забезпечення позову направити заявнику, до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання). Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статей 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вероніка Володимирівна Птичкіна