Орфографічно – стилістичні викрутаси резонансного закону про мобілізацію)





У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», зазначено:   1. Цей Закон набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування, крім абзаців дванадцятого і тринадцятого підпункту 2 пункту 8 розділу І цього Закону (щодо внесення змін до частин четвертої і п'ятої статті 6 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), які набирають чинності через вісім місяців з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.  2. Установити, що: 1) під час дії Указу Президента України “Про загальну мобілізацію” від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-ІХ: громадяни чоловічої статі, які мають спеціальні звання (класні чини) та проходять службу в Національній поліції України, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінальновиконавчій службі України, Національному антикорупційному бюро України, органах прокуратури, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов’язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання;
 громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку із вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України; громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: 
у разі перебування на території України – шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном – шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)», - і далі)
Погодьтесь, написане читати можна «по різному». І це не добре.Наскільки вимоги до «громадян чоловічої статі» перетинаються із вимогами до «громадян України» - важко судити.Тому, будемо виходити із того, що всі більш- меньш однаково трактують прочитане.Узагальнюючи: якщо Ви маєте відношення до ДБР, НАБУ, БЕП та т.п. –до 18.07.24 – станьте і на військовий облік також. Це зрозуміло.
Тезу про те, що виключно «громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку із вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців» мають певні обов’язки щодо поновлення облікових даних відкидаємо як «нєдоразумєніє», поза як – ну не існує способу автоматично визначити військовозобов’язаних із числа осіб, що перетнули кордон, а потім, ще більш неймовірно, через три місяці після такого перетину – «зняти їх з військового обліку»))).Будемо виходити з того, що «за духом закону», всі, хто перетнув кордон, таки мають комунікувати із державними органами України, які відповідають як за облік військовозобов’язаних, так і за розгляд питань про надання відстрочки.Це і слушно, і логічно.За логікою державного управління, держава повинна була б вести ( ок.- ПОНОВИТИ!) належний облік військовозобовязаних, встановлювати належність підстав для надання відстрочки від мобілізації та надавати у встановленому порядку легітимізації таких «відстрочок» ( звісно – виключно за обгрунтованості підстав належними доказами).З цим трішки сумно. Понад два роки війна. З півроку «говорили- балакали, сварились та плакали» над законопроектом «Про мобілізацію». Та, відверто кажучи, прецизійного порядку так і не навели.
Щодо послідовності дій. Дуже добре, що з’явилась норма про те, що, скажімо, громадяни України (звісно, рівно як і «особи чоловічої статі») – за визначенням закону), мають відтепер на дві опції при комунікації із державою щодо поновлення своїх облікових даних:- шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку- електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
Дивним чином, опція поновлення облікових даних через ЦНАП збережена тільки для тих «хто не виїхав», або «таки повернувся». Чому такою опцією не можуть скористуватись ті, що перебувають «за кордоном» - і історія, І Марьяна), - «умалчівают».
Як на мене, скажімо, щодо громадян, які є особами з інвалідністю ( яка встановлена довічно), наявна правова визначеність: такі особи не підлягають мобілізації. Очевидним є те, що покладення на них обов’язку пройти ВЛК та інші важливі процедури – не продуктивне рішення та є надмірним обтяженням і для держави, і для громадянина. Коли вже наявна чітка правова визначеність – то чи не логічним би було надати можливість у найбільш простий та адекватний спосіб повідомити державу про всі свої персональні дані ( які вимагаються для належного військового обліку) у будь- який легітимний спосіб: шляхом надсилання повідомлення із електронним підписом на офіційну електронну адресу ТЦК та СП або ЦНАПу за місцем реєстрації, або ( а чому б і ні) – направлення до ЦНАП чи ТЦК та СП всіх відомостей рекомендованим листом через ліцензованого оператора направлення поштових повідомлень ( «Укрпошта», «Нова Пошта» та ін) .Тоб –то - обовязок громадянина – надати державі належні відомості для певного обліку, а обовязок держави – забезпечити найбільш сприятливі умови громадянину для надання таких відомостей та , звісно, здійснити належну реєстрацію та облік отриманого.За таких обставин, що розуміє законодавець під «поновленням облікових даних на офіційний номер телефону ТЦК та СП» - «історія умалчіваєт»). По- перше: чим визначається «офіційність» номерів телефону ТЦК та СП, і , даруйте, в який спосіб можна бодай отримати підтвердження того факту, що військовозобов’язаний таки направив до ТЦК та СП належні відомості через «офіційний номер телефону» - не уявляю).Ок. Повідомили. Зареєструвались.Що далі?А далі – «законодавча чорна діра» - от вкинули «облікові данні» і що далі?За духом закону – ХТОСЬ повинен розглянути ці всі відомості, і по кожному ( ні – ось так – ПО КОЖНОМУ ГРОМАДЯНИНУ!!!») прийняти офіційне рішення: мобілізувати/ зняти з військового обліку/ надати відстрочку.З фактом мобілізації все більш – менш зрозуміло і налагоджено 9 хоч і не без проблем).А от як бути із відстрочкою?До недавнього часу існував негласний суспільний негласний договір ( а по іншому і не скажеш) про те, що питання відстрочок «вирішує» ))))) виключно ТЦК та СП.Ан ніт).Тут до справи взялися вїдливі суди, які «відкопали» ( також – важко підібрати іншу дефініцію) певну Інструкцію, за якою ТЦК та СП такого права не мають. І суди кажуть ось таке:«Порядок надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією визначений в абзацах 7, 8 пункту 4.19. Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 15 грудня 2017 року № 19ДСК, відповідно до яких військовозобов’язаний, який має право на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією надає відповідну заяву до місцевого органу виконавчої влади. Після розгляду цих заяв місцевим органом виконавчої влади районний (міський) військовий комісаріат (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) виконує прийняті ним рішення.У разі прийняття місцевим органом виконавчої влади рішення щодо звільнення військовозобов’язаного від призову на військову службу за мобілізацією в особливих відмітках військового квитка та військово-облікових документах вноситься відповідний запис. Облікові документи таких військовозобов’язаних зберігаються окремо в картотеках районного (міського) військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) з позначенням “інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян”.Вказані приписи Положення та Інструкції регламентують чіткий розподіл повноважень між ТЦК та місцевим органом виконавчої влади у процедурі надання військовозобов’язаному відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією. Відповідно до вказаного розподілу повноважень у спірних правовідносинах:- місцевий орган виконавчої влади приймає рішення щодо надання відстрочки військовозобов’язаному від призову під час мобілізації;- територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконує прийняте місцевим органом виконавчої влади рішення (оформляє відстрочку від призову під час мобілізації та веде спеціальний облік)».
Знову – говорили – балакали, сіли і… ну…і тиша. І Марьяна, як на зло, ані пари з вуст про це))).Та повернемось до процедури: куди ж слати «листи щастя» тим, хто виїхав за кордон?ЗА змістом вищевказаної норми – таки точно – добре було б слати саме на ЦНАПи – а ті вже нехай визначаються щодо належності державних розпорядчих органів – хто займається відстрочками, а хто «поновленням облікових даних».
Відверто кажучи – наявна правова невизначеність ( і це після півроку істерик навколо «обговорень слухів про законопроект»!).Або «Інструкцію» змінюйте, або закон).Та облікові дані і поновлювати, і реєструвати, і обробляти - потрібно. Це беззаперечно.
Очікувати зачищення нормотворчого поля після виступу чергового «інтервьюера для Телемарафону із кулуарів ВРУ» - не варто. 
Дорогу осилить той хто йде.
Я таки рекомендую обов’язково направляти відомості про персональні дані як для «військово – облікових відомостей» так і для прийняття відповідного рішення про надання відстрочки та ін.
P.S. І таки є малесенька надія що хтось таки належним чином підчистить «нормотворчі недоречності»).





Custom block

Text element