Норму Постанови КМУ № 560, про те, що право на відстрочку надається тільки тим, у кого батьки із інвалідністю 1 або 2 гр, виключно у випадку необхідності постійного догляду БУДЕ СКАСОВАНО?,
Норму Постанови КМУ № 560, про те, що право на відстрочку надається тільки тим, у кого батьки із інвалідністю 1 або 2 гр, виключно у випадку необхідності постійного догляду БУДЕ СКАСОВАНО?
Як зазначалось мною у матеріалі https://advokatmakeev.com/blog/kabmin-zminiv-normi-zakonu-shodo-vidstrochki-na-tij-pidstavi-sho-batki-vijskovozobovyazanogo-ye-osobami-iz-invalidnistyu-sho-robiti-doslidzhuyemo-pitannya
Однією із найбільш дискусійних позицій у Постанові КМУ № 560 від 16.05.24 ( за додатком № 5 до Постанови) норми Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ПЕРЕЛІК документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” ( у подальшому – «Закону»).
За нормою Закону , військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи
ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім певних випадків, визначених нормою закону).
Та КМУ спромігся так «уточнити» зміст норми Закону, що принципово її викривив. Це на кшталт, якби було прийнято «Закон про фізкультуру» в якому було доручено Кабміну зробити порядок реалізації закону, а він кмітливо розсудив: фізкультура – це руханка, руханка – під музику, музика – це ноти, ноти – у нотному зошиті, зошит – це папір, парі – з дерева», тому, на уточнення Закону «Про фізкультуру» приймемо «Порядок вирубки лісів»). Даруйте.
Для наглядності «що нароблено» - Кабмін «уточнив» норми закону прям у таблиці, із якої вже абсолютно чітко видно, що уточнення таки «про вирубку лісів»).
Категорія осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
1. Частина перша статті 23 Закону
13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю
Документи, що підтверджують право на відстрочку
для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними:
інвалідність такої особи,
її потребу у постійному догляді,
перебування під арештом (крім домашнього арешту),
відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі,
документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд
або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, — один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді (для осіб з інвалідністю II групи)
Шляхів захисту від такого свавілля два:
1. Індивідуальний: подаємо заяву про відстрочку, отримуємо «відмову», яку успішно оскаржуємоJ
2. Загальнонаціональний : оскарження нормативно – правового акту ( а саме - Постанови № 560 від 16.05.24) саме в цій частині - щодо визначення документів, що підтверджують право на відстрочку за п.13 Частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
І тут маю «зняти капелюха» перед колегою – Адвокатом Василевською Анжелою, яка у дуже оригінальний спосіб, оголосила на своєму телеграм – каналі «пошук безстрашної особи», від імені та в інтересах якою планується подати позов про скасування нормативно – правового акту – Постанови КМУ № 560 у зазначені вище «оспорювані частині». Що показово – на суттєвий судовий збір , адвокатом було оголошено «збір на банку» який за дуже короткий час було закрито).
Так що – адміністративному позову бути.
НА практиці – вважаю, що перспективним є оскарження індивідуальних відмов у наданні відстрочки, із ймовірним зупиненням такого судового розгляду до розгляду ключового позову – щодо скасування в оспорюваній частині постанови КМУ № 560.
Є питання певного ризику – Чи є право у ТЦК та СП мобілізовувати осіб, які оскаржили у судовому порядку відмову про надання відстрочки. Процесуально це вирішується поданням заяви про забезпечення позову шляхом покладення обов’язку на ТЦК та СП не вчиняти дії ( з фактичної мобілізації) до розгляду питання з оскарження відмови у відстрочки у суді.
Чи будуть суди по факту встановлювати «таке забезпечення» - побачимо.
Дорогу осилить той , хто йде.